Tablety

Granie na tablecie

przeczytasz w 2 min.

nVidia Tegra

Platformy nVidia Tegra przedstawiać chyba nie trzeba. Urządzenia ultramobilne w nią wyposażone pojawiają się na rynku już od kilku lat, zyskując coraz większe uznanie i zainteresowanie ze strony graczy. Jednym z lepszych przykładów popularności procesorów Tegra jest zastosowanie modelu czwartej generacji w przenośnej konsoli nVidia Shield, która (podobnie jak opisywany tablet) działa pod kontrolą systemu Android.

conduit

conduit

conduit

conduit

Układy Tegra 4 stanowią nowość na rynku i nie są jeszcze stosowane na masową skalę. Zupełnie inaczej kwestia wygląda w przypadku procesorów Tegra 3, które do czasu pojawienia się „czwórki” były jedynymi prawdziwymi konkurentami procesorów Apple. Od kilku lat prawdziwe wydaje się być stwierdzenie, że chcąc kupić dobry tablet do gier jesteśmy właściwie skazania na wybór między iPadem (iOS), a jednym z urządzeń łączących w sobie platformę Tegra z systemem Android.

realracing3

realracing3

realracing3

realracing3

Dalecy jesteśmy co prawda od stwierdzenia, że Tegra jest jedynym słusznym procesorem, gdyż rozwiązania np. firmy Qualcomm czy Samsung potrafią wykazywać się podobną, a nawet wyższą wydajnością. Prawda jest jednak taka, że liczy się standaryzacja i optymalizacja, a ta wciąż nieco lepiej prezentuje się po stronie nVidii. Twórcy gier projektują je tak, aby prezentowały się najefektowniej i działały najlepiej właśnie na urządzeniach z Tegrą. Uruchomienie gier THD na innych procesorach jest możliwe, ale często wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w systemie.

shadowgun

shadowgun

dead_trigger

dead_trigger

Podsumowując można śmiało stwierdzić, że jeśli lubimy wykorzystywać tablet do gier dobrym pomysłem będzie wybór urządzenia z Tegrą 3, a w niedalekiej przyszłości z Tegrą 4.

zombie_driver

zombie_driver

meltdown

meltdown

Cztery rdzenie główne oraz piąty pomocniczy wykorzystują architekturę ARM Cortex-A9. Główne woły robocze w przypadku układu T30L pracują z maksymalną częstotliwością 1,2 GHz (gdy pracują razem) lub 1,3 GHz (gdy pracuje tylko jeden rdzeń). Dodatkowy rdzeń obsługujący najmniej wymagające procesy taktowany jest zegarem zaledwie 500 MHz, ale w razie potrzeby potrafi błyskawicznie oddać pola silniejszym kuzynom. Efektem tego jest płynna praca systemu i w pełni akceptowalne działanie gier oraz niskie zużycie prądu w chwili, gdy tablet nie jest intensywnie używany.

avengers

avengers

exzeus2