Asus NX500JK – 15-calowy dotyk luksusu
Ultrabooki

Asus NX500JK – 15-calowy dotyk luksusu

przeczytasz w 3 min.

Przedstawiamy test ultrabooka, który robi wrażenie nie tylko stylistyką i podzespołami ale i ceną.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

doskonała jakość wykonania, atrakcyjna stylistyka, wydajność, jakość ekranu, czas pracy na baterii, smukła obudowa, cicha praca, jakość dźwięku

Minusy

silnie nagrzewający się panel roboczy, wysoka rozdzielczość oznacza problemy ze skalowaniem interfejsu, cena

Nasza redakcja ma ostatnio szczęście do testowania laptopów z najwyższej półki. Niedawno ukończyliśmy testy konwertowalnego ultrabooka Lenovo Yoga 3 Pro, który zachwycił się nas m.in. jakością wykonania i designem, w nasze ręce trafił multimedialny laptop Asusa z serii Zenbook. Dla wtajemniczonych nie jest tajemnicą, że Zenbook to nazwa linii ultrabooków z serii Premium mających konkurować m.in. z MacBookami.

Do tej pory mieliśmy jednak okazję zapoznać się jedynie z modelami o przekątnej 11,6 oraz 13,3 cala. Tym razem testowaliśmy 15-calowy Asus NX500JK, który pod względem stylistyki z miejsca znalazł się w ścisłej czołówce. Czy za wyglądem idzie jednak w parze funkcjonalność? Przekonacie się o tym czytając naszą recenzję. Zaczynamy.

Dane techniczne:

ModelAsus NX500JK
Cenanieustalona
Gwarancja2 lata w systemie Door to Door
System operacyjnyWindows 8.1
Klawiaturawyspowa, regulowane podświetlenie, klawisze kwadratowe
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 15,6", 3840x2160
» IGZO, błyszczący
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 140 stopni
Procesor» Intel Core i7 4712HQ
» 4 rdzenie/8 wątków
» 2,3 GHz, Turbo 3,3 GHz, 6MB cache
» technologia 22 nm, TDP 37W
Pamięć» RAM: 16 GB, DDR3, 1600 MHz
Karta graficzna» Nvidia Geforce GTX 850M
» zintegrowana karta graficzna: Intel HD 4600
Dysk twardy» SSD: 512 GB (2x 256 GB)
model: Samsung MZHPU512HCGL-00004
» wymiana: wymaga odkręcenia dolnej części obudowy
Napęd optycznybrak
Bateria96 wH
Wymiary38 x 25 x 1,9 cm
Waga2,27 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, szczotkowane aluminium
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, szczotkowane aluminium
» spód i boki - matowe, szczotkowane aluminium
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.0
Złącza» 3x USB 3.0
» czytnik kart pamięci
» HDMI
» mini DisplayPort
» gniazdo audio
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa
» złącze blokady Kensington
» WinFlash, McAfee Internet Security, WebStorageSync Agent + oprogramowanie Asus: Live Update, Screen Saver, Smart Gesture, Splendid Video, USB Charger Plus, FaceID, Function Key Setting

Wygląd i jakość wykonania

Podobnie jak inne modele z serii Zenbook, także i prezentowany dziś NX500JK wykonany jest perfekcyjnie. Producent zdecydował się na wykorzystanie aluminium jako podstawowego materiału, dzięki czemu konstrukcja jest wyjątkowo solidna i sztywna. Dotyczy to zarówno panelu roboczego jaki i pokrywy ekranu. Nic się nie ugina, ani tym bardziej nie trzeszczy. Spasowanie poszczególnych elementów jest perfekcyjne. Nawet bardzo skrupulatne oględziny nie pozwoliły się nam do niczego przyczepić. Wszystko wykonane jest na medal.

Asus NX500JK

Zawiasy pracują płynnie i utrzymują go w ustalonej pozycji, co jest tym ważniejsze, że NX500JK dysponuje ekranem dotykowym – tak jak przystało na pełnoprawnego ultrabooka. Korzystanie z panelu dotykowego jest wygodne i powoduje stosunkowo niewielkie chybotanie ekranu.

Asus NX500JK

Na spodzie jednostki nie ma klapki serwisowej. Aby dostać się do podzespołów Zenbooka należy odkręcić kilka śrubek Torx. Grubość laptopa to zaledwie 19 mm, co stawia go w czołówce najcieńszych konstrukcji wraz z MSI GS60. Waga NX500JK wynosi 2.27 kg, czyli sporo jak na ultrabooka, ale dzięki tak smukłej obudowie nie odczuwa się tego rozmiaru.

Asus NX500JK spód obudowy

Złącza

Liczba portów jest w pełni wystarczająca. Użytkownik ma do dyspozycji trzy porty USB w standardzie 3.0 oraz czytnik kart pamięci.

Asus NX500JK

Asus NX500JK

Poza tym po prawej stronie znajduje się jeszcze gniazdo audio, a na lewej krawędzi obudowy złącze HDMI oraz mini DisplayPort. Próżno natomiast szukać złącza sieciowego RJ-45, co jest spowodowane cienką obudową. Z tego względu konieczne jest zastosowanie przejściówki.

Klawiatura i touchpad

Po otwarciu laptopa naszym oczom ukazuje się panel roboczy, srebrna klawiatura z delikatnym, jasnym podświetleniem oraz standardowych rozmiarów touchpad umieszczony centralnie. Stylistyka jest minimalistyczna, wręcz oszczędna, a zarazem elegancka. Szczególnie zwraca uwagę duża przestrzeń wokół klawiatury oraz touchpada, jak również oryginalnie wyglądające, koncentrycznie umieszczone otwory wokół głośników.

Asus NX500 JK klawiatura

Tak duża przestrzeń na nadgarstki ma swoje dobre i złe strony. Jeśli trzymamy Zenbooka na kolanach pisanie jest czystą przyjemnością. Dłonie mają idealne podparcie, dzięki czemu nie męczą się. Rozmieszczenie klawiszy jest bardzo dobre. Skok klawiszy nie jest może najgłębszy, ale wyraźnie wyczuwalny. Jedyne do czego można się przyczepić, to stosunkowo głośna praca klawisza "spacja".

Ciekawa sprawa jest z podświetleniem. Ma ono bowiem taki odcień, który sprawia, że jeśli pracujemy w mocno oświetlonym pomieszczeniu lepiej jest je wyłączyć, bo oznaczenia na klawiaturze są zdecydowanie mniej czytelne. Z drugiej strony patrząc, po co podświetlać klawiaturę w środku dnia? Przecież zużywa ono niepotrzebnie energię. Czyżby producent chciał edukować użytkowników i nakłaniać ich do świadomego korzystania z możliwości laptopa? Z ręką na sercu - kto z Was wyłącza podświetlenie? Zenbook przekona Was, że najwyższy czas zacząć:) Wieczorami podświetlenie sprawdza się już jak należy.

Nieco gorzej wygląda sytuacja, kiedy ustawimy laptopa na krawędzi biurka. Wówczas tak duża przestrzeń na nadgarstki staje się problemem. Dlaczego? Po prostu trudno jest dosięgnąć do odpowiednich klawiszy, gdyż dłonie i nadgarstki układają się pod niekorzystnym kątem. Co więcej krawędź obudowy ma tendencję do wcinania się w nadgarstki, co przy dłuższej pracy z komputerem jest mało przyjemne.

Asus NX500 JK klawiatura

Jeśli ultrabooka przesuniemy nieco dalej, tak aby blat stołu lub biurku służył za dodatkowe oparcie dla nadgarstków jest już znacznie lepiej. Odnieśliśmy wrażenie, że producent i tutaj chce edukować swoich użytkowników i wymuszać przyjęcie prawidłowej pozycji podczas pracy. Czy faktycznie było to zamierzone? Trudno powiedzieć. Osobiście preferuję swobodę wyboru sposobu w jaki korzystam z komputera, nawet jeśli to oznacza, że siedzimy nieergonomicznie.

Do touchpada nie mam już żadnych uwag. Matowa i gładka powierzchnia płytki sensorycznej świetnie odczytuje ruch palca. Touchpad obsługuje też gesty, więc nie trzeba dotykać ekranu aby np. powiększyć zdjęcie, czy stronę internetową. Przyciski zintegrowane z płytką działają precyzyjnie i cicho. Początkowo chcieliśmy napisać, że touchpad mógłby być większy, ale po kilku dniach intensywnych testów stwierdziliśmy, że nie ma takiej potrzeby.

Asus NX500 JK touchpad

Głośniki

Asus od dłuższego czasu współpracuje z firmą Bang & Olufsen specjalizującą się w sprzęcie audio, więc w NX500JK nie mogło zabraknąć głośników tego producenta. Oferują one dźwięk dobrej jakości – czysty, wyraźny i stosunkowo głośny. Linia basu nie jest najmocniejsza ale jest słyszalna.