Akcesoria do telefonów

Programy i funkcje cz. 1

przeczytasz w 4 min.

Android na zegarku

System Android wykorzystywany jest przede wszystkim w smartfonach i tabletach, ale jego użytkownicy doskonale wiedzą, że nie jest pozbawiony wad. Do największych zaliczyć trzeba duże wymagania sprzętowe (np. zużycie pamięci RAM) oraz słabą optymalizację nakładek graficznych stosowanych przez wielu producentów.

Na szczęście w przypadku odmiany „zegarkowej” noszącej nazwę Android Wear jest nieco inaczej. Po pierwsze jest ona czysta, czyli pozbawiona dodatkowych nakładek graficznych. Po drugie jest dobrze zoptymalizowana - ZenFone w większości sytuacji działa płynnie. Po trzecie niemal każdy smartwatch z Androidem oferuje identyczną funkcjonalność.

Wydajność procesora i pojemność pamięci RAM nie ma tutaj większego znaczenia. 512 MB i Snapdragon 400 wystarczą w zupełności. W modelu LG G Watch mamy nawet Snapdragona 400 z aktywnym tylko jednym rdzeniem i wciąż działa on dość płynnie. Bardziej należy martwić się o zużycie energii - na to większy wpływ ma np. rodzaj wyświetlacza.

Czy potrzebny mi smartfon?

Tak. Działanie w każdym przypadku opiera się o karty usługi Google Now, które pobierane są bezpośrednio ze smartfona z systemem Android. Nie musi to być telefon Asusa. Ja z powodzeniem łączyłem ZenWatch'a z Samsungiem Galaxy Note 4, Alcatelem OneTouch Idol 3 4,7” oraz oczywiście nowym Asusem ZenFone 2.

Do obsługi akcesoriów z Androidem Wear służy program o takiej samej nazwie. Pobrać można go za darmo z oficjalnego Sklepu Play na smartfonie.

Do jakich funkcji daje dostęp? Przede wszystkim pozwala szybko przejrzeć tarcze zegarka i wybrać tę, którą uważamy za najlepszą. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością. W niektórych przypadkach możemy ustawić

W ZenWatchu wybór tarcz został wzbogacony o około 30 dodatkowych. Ich różnorodność jest bardzo duża dzięki czemu większość użytkowników znajdzie coś co trafi w ich gust.

Przykładowe tarcze zegarka:

Na samym zegarku też bez problemu zmienimy tarczę. Wystarczy przytrzymać palec na tarczy zegarka przez około 1-2 sekundy, a potem przewijać kolejne tarcze w prawo i w lewo.

Jakie aplikacje znajdziemy domyślnie w systemie? To zależy częściowo od tego z jakim smartfonem połączymy zegarek. W duecie z Asusem ZenFone 2 było ich całkiem sporo.

Mapy na zegarku

Do najbardziej godnych wyróżnienia zaliczam Mapy Google, które działają już w bardziej zaawansowanej formie na Androidzie Wear. Teraz na ekranie podejrzeć możemy nie tylko kierunki i dystanse, ale po prostu zwykłą mapę.

Najlepsze jest jednak  to, że na wyświetlaczu w trybie czuwania mapy wyświetlają się w uproszczonej formie, zużywającej minimalną porcję energii. Mapa składa się tylko z konturów ulic i napisów. Dzięki temu możemy podejrzeć trasę jadąc samochodem, na rowerze lub idąc pieszo, bez drenowania akumulatorka.