Bezpieczeństwo

Internet Security a zwykły antywirus - różnice

przeczytasz w 2 min.

Program antywirusowy (AV) zapewnia podstawową ochronę przed szkodliwym kodem:

  • wykrywa i blokuje szkodliwe oprogramowanie w plikach i programach w komputerze na podstawie sygnatur dostarczonych przez producenta
  • analizuje pliki w celu wykrycia nowych szkodników, których nie ma w bazie sygnatur

Programy antywirusowe potrafią także usunąć elementy szkodliwego oprogramowania, które dostały się do systemu przed instalacją pakietu. Ważne jest także to, czego pakiety AV nie robią - nie chronią kanałów przekazywania danych, by zapobiegać dostawaniu się szkodliwego kodu do komputera. Taką funkcjonalność ma droższe oprogramowanie - zestawy Internet Security (IS).

W porównaniu do podstawowych pakietów antywirusowych, zazwyczaj mają one szereg dodatkowych modułów:

  • firewall, czyli zaporę kontrolującą przepływ danych między pecetem a siecią, która uniemożliwia przyjmowanie połączeń przychodzących bez zgody użytkownika
  • antyspam, czyli filtr usuwający z przychodzącej poczty niechcianą korespondencję reklamową i phishing
  • filtr kontroli rodzicielskiej, pomagający w blokowaniu treści nieodpowiednich dla dzieci
  • mechanizm blokujący witryny hakerskie rozsiewające szkodliwe oprogramowanie
  • filtr chroniący przed wyciekiem prywatnych danych (ochrona tożsamości)
  • narzędzia do monitorowania sieci

Firewall

Zastępuje dość ubogie rozwiązanie, jakie standardowo jest dostępne w Windows. Niezależnie od tego, który z pakietów IS zainstalujemy, firewall będzie miał znacznie większe możliwości konfiguracji. Za jego pomocą możemy precyzyjnie określić prawa, na jakich dany plik wykonywalny kontaktuje się z siecią, jakie porty otwiera i na jakiego typu pakiety. Dzięki temu mamy większy wpływ na to, jak chronione są poszczególne zasoby systemu.

Filtr antyspamowy

Jest jednym z najcenniejszych dodatków, szczególnie jeśli odbieramy pocztę z konta, które jest słabo chronione przed spamem. Na przykład ze skrzynki działającej pod domeną wykupioną od dostawcy internetu, albo z konta dostarczonego razem z pakietem dostępu do internetu. Antyspam znacznie ogranicza zagrożenie eksploitami przesyłanymi pocztą. Mają one przede wszystkim formę podrobionych e-maili z linkami prowadzącymi do stron WWW, które instalują w systemie szkodliwe oprogramowanie. Antyspam usuwa także większość wiadomości phishingowych.

Kontrola rodzicielska

Choć nie zwalniają od samodzielnego monitorowania aktywności dziecka w sieci, radykalnie zmniejszają zagrożenie. Dzięki blokowaniu znanych stron z treściami dla dorosłych minimalizują szansę, że dziecko przypadkowo natknie się na nieodpowiednie materiały.

Mechanizm blokujący szkodliwe strony

Zazwyczaj wyróżnia je już na liście wyszukiwania Google. Poza tym, jeśli spróbujemy wejść na stronę rozsiewającą szkodliwe oprogramowanie, zostaniemy o tym poinformowani. Podobna usługa jest dostarczana bezpłatne przez Google. Jest zaimplementowana w przeglądarkach Firefox i Chrome, ale bazy poszczególnych dostawców takich list nie zawsze się pokrywają, więc używanie więcej niż jednego filtru naraz może zapobiec infekcji, a więc zwiększyć bezpieczeństwo systemu.

Filtr chroniący przed wyciekiem prywatnych danych

Wykrywa i blokuje informacje adresowe, numery kart kredytowych czy wszelkie inne, wcześniej zdefiniowane informacje.

Narzędzia do monitorowania sieci

Pozwalają samodzielnie weryfikować poprawność działania transferu danych do i z internetu.