Bezpieczeństwo

McAfee Internet Security 2010 PL

przeczytasz w 2 min.


Główne okno programu

Najważniejsze funkcje pakietu

 • ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem wspierana przez informacje pozyskiwane na bieżąco z chmury
 • firewall i mechanizm zabezpieczenia przed zmianami w systemie
 • mechanizm antyspamowy z definicjami pobieranymi z chmury
 • ochrona rodzicielska
 • skaner wykrywający wydostawanie się informacji prywatnych z komputera
 • narzędzie do backupu
 • narzędzie do bezpiecznego kasowania wrażliwych danych
 • serwis informacyjny powiadamiający o natężeniu infekcji
 • encyklopedia wirusów
 • visual traceroute oraz narzędzie do mapowania sieci lokalnej
 • instalator ściągający najnowszą wersję programu przed skopiowaniem plików

Zarówno pod względem ergonomii jak funkcjonalności McAfee wypada doskonale. Układ programu jest logiczny i przejrzysty. Po uruchomieniu aplikacji pojawia się okno z informacją o statusie ochrony w czterech głównych obszarach: komputera i plików, połączeń sieciowych, poczty elektronicznej i komunikatorów oraz kontroli rodzicielskiej. Każdy ze statusów jest jednocześnie przyciskiem, który wyświetla informację o aktywnych modułach.

Poniżej listy modułów pojawia się przycisk konfiguracji, który przenosi nas do okna dialogowego z opcjami danej usługi. Tam możemy włączyć lub wyłączyć moduł, a także kliknąć w przycisk prowadzący do okna konfiguracji zaawansowanej.


Interfejs w wersji zaawansowanej

Ten układ powtarza się we wszystkich obszarach konfiguracji, więc program jest bardzo spójny. Dzięki temu zaawansowane opcje konfiguracyjne są łatwo dostępne. Jednocześnie mniej zaawansowani użytkownicy nie czują się przytłoczeni nadmiarem opcji.

Dwa najważniejsze zadania, czyli skanowanie i aktualizacja baz danych, uruchamiamy dużymi i łatwo dostępnymi przyciskami. Pozostałe rzadziej wykonywane czynności, jak monitorowanie sieci czy zablokowanie ruchu w sieci, wywołujemy za pomocą menu. To z kolei także występuje w dwóch wersjach: uproszczonej dla początkujących i rozbudowanej dla zaawansowanych.

Jedyne, do czego można się przyczepić, to lekka nuda stylistyczna, którą trąci interfejs programu. Ale to konsekwencja faktu, że mamy do czynienia z produktem przeznaczonym przede wszystkim na rynek korporacyjny.


McAfee pobiera z chmury dane o programach i najnowszych zagrożeniach

Funkcjonalność jest dopracowana na równie wysokim poziomie. Skaner rezydentny chroni nie tylko przed malware'em, ale także monitoruje kondycję systemu operacyjnego i zapobiega niepożądanym zmianom. Aby dodatkowo wzmocnić możliwości obrony przed nowymi zagrożeniami, program korzysta cały czas z najnowszych danych o szkodliwym oprogramowywaniu, które pobiera z serwerów producenta.

W chmurze przechowywane są także informacje niezbędne do wykrywania spamu. Dzięki temu mechanizm odsiewania plew korzysta ze zbiorowej inteligencji internautów. Jest zatem skuteczny nawet jeśli nie będziemy go tresować. Zresztą nasze sugestie także trafiają do laboratoriów McAfee i korzystają z nich użytkownicy testowanego programu na całym świecie.

Niestety, podobnie jak inne aplikacje Internet Security, McAfee nie chroni użytkowników Gadu-Gadu. O ochronę przed zagrożeniami z komunikatorów musimy zadbać sami, uważając w jakie linki przesyłane przez GG klikamy.


Okno konfiguracji zapory

Firewall, podobnie jak w konkurencyjnych aplikacjach, pozwala na tworzenie zabezpieczeń na kilku poziomach: aplikacji, usług Windows i protokołów sieciowych. Ułatwieniem jest możliwość ustawienia pożądanego poziomu zabezpieczeń za pomocą suwaka.


Moduł kontroli rodzicielskiej jest mało rozbudowany

Najsłabszym ogniwem w programie jest zabezpieczenie przed nieodpowiednimi treściami. Pozwala jedynie na blokowanie stron, przez wpisanie adresu w oknie konfiguracji oraz na podawanie słów kluczowych, które mają wyzwalać blokadę treści. Jedna i druga forma zabezpieczeń jest nieskuteczna i utrudnia korzystanie z internetu. Bardzo brakuje listy blokowanych stron, serwowanej z chmury, jak np. definicje antyspamowe.

Ciekawym dodatkiem jest narzędzie Shredder, które służy do nieodwracalnego kasowania plików, a także czyszczenia całych partycji i dysków.


Przydatnym dodatkiem do programu jest VisualTraceroute

Z okna programu mamy dostęp także do bogatego zestawu narzędzi diagnostycznych i informacyjnych. Możemy sięgnąć do encyklopedii wirusów oraz zobaczyć mapę online, która pokazuje aktualny rozkład zagrożeń szkodliwymi programami w zależności od kraju. Innym ciekawym narzędziem jest monitor sieci, który tworzy mapę LAN-u, do którego nasz pecet jest podłączony. Przydaje się także wbudowany w program pakiet VisualTraceroute, do geograficznego namierzania hostów internetowych.

Zajętość pamięci: 30 - 40 MB
Strona WWW: home.mcafee.com

 Moja ocena: McAfee Internet Security 2010 PL
 plusy:
przejrzysty i logiczny interfejs
• pobieranie informacji o programach i spamie z chmury
• wbudowany Visual Traceroute
• atrakcyjna cena (3 licencje)
 minusy:
• słabo rozbudowany moduł kontroli rodzicielskiej
• brak wsparcia dla polskich komunikatorów

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 169 zł (3 licencje)