Serwery plików NAS

Testy wydajności

przeczytasz w 1 min.

Pomiar przepustowości nie jest priorytetem w niniejszym artykule. Z doświadczenia wiadomo już, że przepustowość urządzeń bazujących na standardzie 802.11g nie może odbiegać od przepustowości oferowanej w "czystym" standardzie. Jedynie w dobrych warunkach (mała odległość, brak zakłóceń zewnętrznych itp.) możemy zaobserwować niewielki wzrost przepustowości. Dla potwierdzenia wykonamy teraz kilka prostych testów.

Tak jak we wcześniejszych naszych testach sieci bezprzewodowych, przesyłaliśmy dane pomiędzy adapterem (podłączonym do notebooka lub komputera stacjonarnego) a routerem, który jest połączony kablem Ethernet z serwerem (dzięki temu połączenie to nie wpływa na ogólny wynik). Za jednym razem przesyłaliśmy plik (200 MB) w uaktywnionym standardzie MAXg, natomiast za drugim razem już w tradycyjnym - 802.11g. Odległość wynosi dokładnie 5,5 metra, bez przeszkód.

Dane przesyłaliśmy jednak tylko w stronę, komputera wyposażonego w adapter, gdyż jak wiadomo właśnie w tą stronę przesyłana jest znaczna większość danych. Osiągana prędkość transferu była rejestrowana przy użyciu programu LANspeed2. Oto jak wyglądają nasze zarejestrowane wyniki:

 
Tryb
Czas przesyłu
[mm:ss]:
Średni transfer
[Mb/s]:
Karta PCI:
802.11g
00:54
29,6
MAXg
00:53
30,4
Adapter USB:
802.11g
00:55
28,8
MAXg
00:55
28,8
Karta PCMCIA
802.11g
00:54
29,6
MAXg
00:54
29,6

Ponieważ nie pierwszy raz na łamach naszego serwisu prezentujemy testy wydajności sieci bezprzewodowych, dlatego wielu z czytelników na pewno nie jest zaskoczonych niniejszymi wynikami. Tak jak można było spodziewać się, autorski standard firmy U.S.Robotics - MAXg na odległości 5,5 metra osiągnął praktycznie ten sam wynik co podstawowy standard 802.11g.

Stabilność połączenia przez cały przebieg testów była bardzo dobra. Urządzenia bardzo szybko nawiązywały ze sobą połączenie i już po kilku sekundach od zestawienia można było przesyłać pomiędzy nimi dane. Co do zasięgu działania, to pokrywa się on w 100% z zasięgiem oferowanym przez urządzenia innych producentów (na granicy zasięgu standard MAXg miał problemy z zainicjowaniem połączenia).