Dyski

Testy SSD vs HDD

przeczytasz w 1 min.

Na pierwszy ogień leci czas instalacji gry. Oczywiście nie instalowaliśmy gry z płyty DVD. Pobraliśmy grę w wersji Steam i zmierzyliśmy czas instalacji do pierwszego uruchomienia.

Bioshock Infinite - czas instalacji
[s] mniej = lepiej

SSD 5
HDD 47

W tym teście SSD nie daje szans dla klasycznego dysku talerzowego. Bioshock instaluje się tak błyskawicznie, że praktycznie nie zauważymy całego procesu.

Bioshock Infinite - czas uruchamiania gry
[s] mniej = lepiej

SSD 2
HDD 7

Przy uruchamianiu zainstalowanej gry nie zauważymy już tak wielkich różnic. Gra zainstalowana na SSD uruchamia się błyskawicznie, a na HDD musimy poczekać kilka sekund dłużej.

Pora na testy wydajności, gdzie pierwsze skrzypce grają karta graficzna i procesor. Teoretycznie zastosowanie dysku SSD nie powinno w żaden sposób wpływać na framerate. Podczas rozgrywki jednak doczytywane są dane, więc szybki dysk może zmniejszyć opóźnienia. W klasycznych testach wydajności, które trwają zwykle około 1 minuty, takie różnice z pewnością nie wyjdą na jaw. Co jednak gdy weźmiemy pod lupę dłuższy fragment rozgrywki? Sprawdziliśmy więc wydajność podczas pierwszych 10 minut gry.

Bioshock Infinite - test wydajności
[kl./s] 10 minut rozgrywki

SSD 116
30
HDD 109
29
  średnia liczba klatek/sekundę
minimalna liczba klatek/sekundę

Jak widać nawet zastosowanie bardzo szybkiego dysku SSD jakim jest Corsair Neutron GTX nie niweluje problemu chwilowego spadku szybkości generowania grafiki, które zaobserwowaliśmy już podczas pierwszych testów Bioshock Infinite. Średnia ilośc klatek na sekundę pozostaje bardzo wysoka, jednak momentami szybkość spada do 30 klatek na sekundę. Zastosowanie szybkiego SSD minimalnie zmienia sytuację.

Kolor niebieski - SSD, kolor czerwony - HDD

10-minutowy test jest jednak zbyt mało precyzyjny, aby mógł dać jasną odpowiedź - w takich warunkach trudno o idealną powtarzalność. Bioshock Infinite w wersji którą testowaliśmy ma jednak spore problemy związane ze skokami klatek na sekundę. Zgadywaliśmy, że może mieć to związek z odczytem danych, jednak zastosowanie SSD nie przyniosło poprawy sytuacji.