Tablety

Granie na tablecie

przeczytasz w 2 min.

Za dokonywanie obliczeń odpowiedzialny jest dość mało znany układ CPU i jeszcze mniej znany układ GPU. Pierwszy z nich nosi nazwę Rockchip RK 2906 (ARM Cortex-A8, 1,0 GHz) i tak jak już wspomnieliśmy wcześniej pod względem specyfikacji jest bardzo zbliżony do modelu RK 2918 z tą jednak różnicą, że w tym przypadku użytkownik nie otrzymuje do dyspozycji wyjścia HDMI dla obrazu.

California Access TAB SE 701

California Access TAB SE 701

Jest to posunięcie podobne do tego jakie wykonał Boxchip ograniczając swój procesor A10 do jeszcze tańszej wersji A13. Model Rockchip RK 2906 wykorzystuje tą samą płytkę drukowaną PCBA co RK 2918, dzięki czemu pozwala producentom zaoszczędzić na kosztach modyfikacji.

California Access TAB SE 701

California Access TAB SE 701

Opisywany procek dzięki silnikowi NEON SIMD oraz specjalnie wydzielonej części odpowiedzialnej za wspomaganie dekodowania sygnału poradził sobie świetnie z najróżniejszymi formatami audio i wideo odtwarzając płynnie nawet filmy Full HD z napisami.

California Access TAB SE 701

Układ graficzny z kolei nosi nazwę Vivante GC800 i potrafi obsłużyć OpenGL ES 2.0 oraz OpenVG 1.1. Do tego producent dokłada jeszcze typowe w tej klasie cenowej 512 MB pamięci RAM i 4 GB pamięci magazynowej (do dyspozycji użytkownika pozostaje ok. 2 GB). Pytanie więc czy jest to zestaw, który polecić można nie tylko do oglądania filmów i przeglądania internetu, ale również do grania? Czy w tej cenie można oczekiwać aż tak wiele?

California Access TAB SE 701

California Access TAB SE 701

California Access TAB SE 701

Jak się okazuje na tablecie California Access TAB SE 701 pograć rzeczywiście się da – nawet wtedy, gdy włączamy grę o stosunkowo wysokich wymaganiach taką jak np. Shadowgun czy Dead Trigger.

California Access TAB SE 701California Access TAB SE 701

W niektórych grach mieliśmy co prawda do czynienia z pewnymi objawami lagowania, ale nie były one aż tak silne, żeby nie dało się grać wcale. W innych grach (np. Shine Runner) widoczne były błędy graficzne spowodowane najprawdopodobniej brakiem pełnej kompatybilności z układem CPU lub GPU. Gry z dopiskiem THD wyświetlają się w sklepie i można je zainstalować, ale zazwyczaj po ich uruchomieniu wyświetlany jest błąd lub informacja o niekompatybilności sprzętu.

W ostatecznym rozrachunku mały i tani tablet California Access możemy polecić graczom, który stawiają na gry o niskich lub średnich wymaganiach sprzętowych (np. Andry Birds, Bad Piggies, Cut the Rope). Przy okazji warto dodać, że gra Angry Birds była już zainstalowana fabrycznie w opisywanym tablecie).