Zasilacze

Nie rozmiar lecz technika zrobi z ciebie zawodnika

przeczytasz w 1 min.

Choć zasilacze SFX i SFX-L wydają się całkiem ciekawą alternatywą dla mniejszych komputerów, to zainteresowanie nimi jednak jest bardzo małe i producenci raczej niechętnie przygotowują takie konstrukcje. Przetestowany model to z pewnością jedna z ciekawszych tego typu konstrukcji na rynku, która wyróżnia się bardzo dobrymi możliwościami i niewygórowaną ceną.

Chieftec Smart SFX-500GD-C zasilacz
Porównanie zasilacza SFX-L (na pierwszym planie) do modelu ATX (na drugim planie)

Chieftec Smart SFX-500GD-C świetnie sprawdzi się przy budowie miniaturowego komputera do grania. Warto jednak mieć na uwadze, że może się on nie zmieścić do wszystkich obudów pod zasilacze SFX (bez L). Producent zastosował dobrej jakości komponenty, dzięki czemu możemy liczyć na bardzo wysoką sprawność energetyczną, niższy pobór energii elektrycznej i cichszą pracę (zastosowany wentylator jest praktycznie bezgłośny). Dodatkowym atutem jest całkowicie modularne okablowanie, które z pewnością ułatwi składanie zestawu w mniejszej obudowie.

Zasilacz kosztuje około 370 złotych, a więc porównywalnie z typowymi jednostkami ATX o takich możliwościach. Szkoda tylko, że udzielana gwarancja trwa tylko 2 lata – przydałoby się, aby Chieftec w końcu zaczął konkurować również pod tym względem.

Ocena końcowa:

 • wysoka sprawność energetyczna (80 PLUS Gold)
 • całkowicie modularne okablowanie
 • dobrej jakości komponenty
 • bardzo cichy wentylator
   
 • tylko 2 lata gwarancji

Dobry Produkt  Super Jakość

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BluePandoraBox
  0
  paskudne okablowanie, tak oszpecić modułową konstrukcję zasilacza potrafi chyba tylko Chieftec
  mogli dać przewody-taśmy czyli okablowanie w jednolitym kolorze czarnym i darować sobie źle założone oploty które nic nie zasłaniają, jeszcze te termokuracze z napisami, to się stosowało 15 lat temu
  z tego co widzę to nie wszystkie przewody są 18AWG, część jest gorszej jakości
  • avatar
   behemot
   0
   "Najpopularniejsze zasilacze komputerowe to konstrukcje typu ATX, które sprawdzą się prawie we wszystkich zastosowaniach - począwszy od mniejszych zestawów do obsługi multimediów, a skończywszy na potężnych komputerach do grania. Nie jest to jednak jedyny standard zasilaczy, bo w sprzedaży dostępne są również małe typu SFX i SFX-L dla najmniejszych komputerów"

   Początkowy akapit trochę wprowadza w błąd, przecież SFX i SFX-L to podkategorie standardu ATX. ATX to zasadniczo specyfikacja elektryczna + pinout + standardowe konektory + wymiary obudowy. SFX zasadniczo zmienia tylko ostatni element standardu ATX.

   "Najpopularniejsze zasilacze komputerowe to konstrukcje typu ATX o standardowych wymiarach, które (...). Oprócz jednostek pełnowymiarowych w sprzedaży dostępne są również małe typu SFX i SFX-L dla najmniejszych komputerów"
   • avatar
    behemot
    0
    "Napięcie 12 V - PCI-E 11,89 - 12,16
    Napięcie 12 V - MOLEX 12,08 - 12,17
    Wprawdzie odczyty mieszczą się w normie ATX, ale jednak spodziewaliśmy się stabilniejszych wartości - szczególnie w przypadku linii 12 V."

    Różnica napięć między obciążeniem 20% i 80% w najgorszym przypadku to 0,27 V, nie jest to szczególnie słaby wynik. Zastanawia mnie trochę ta różnica między PCI-E i Molexem, skoro zasilacz ma pojedynczą linię 12V to przecież oba pomiary nie mają prawa się różnić.