Peryferia

Testy syntetyczne i użytkowanie

przeczytasz w 2 min.

Predykcja

Predykcja (inaczej przyciąganie kątowe) to sztuczne przyciąganie wskaźnika widoczne zwłaszcza w czasie szybkich ruchów. Nie jest pożądany w dynamicznych grach. Test został przeprowadzony w postaci rysowania okręgów i ukośnych linii.

W czasie rysowania okręgów predykcja nie wystąpiła – okręgi są mocno postrzępione. Inna sytuacja wystąpiła w czasie szybkiego rysowania ukośnych linii. Tutaj możemy zauważyć lekkie wygładzanie kresek. Z wydaniem werdyktu użyteczności w grach FPS wstrzymajmy się jednak do kolejnych testów.

Jitter

Przy ustawieniu wysokich rozdzielczości dpi występują skoki wskaźnika. Zobaczmy, czy oprogramowanie myszy wpływa na obecność jittera. Zjawisko to nie jest pożądane.

W przypadku 2000 dpi ciężko wydać werdykt. Linie skośne są postrzępione, jednak widać, iż nie jest to wynik zgodny z rzeczywistością. Widać bowiem lekkie zaokrąglenia.

Inaczej jest w przypadku 3500 dpi. Tutaj ukośne linie są bardzo gładkie, a więc oprogramowanie myszy mocno wpłynęło na wygląd kreski. Można więc stwierdzić, że mocno wpływa ona na rozgrywkę.

Prędkość maksymalna

Prędkość maskymalna we wszystkich rozdzielczościach oscylowała w okolicach 2 m/s. Jak na dość tanią mysz jest to dobry wynik, który przyda się zwłaszcza w grach FPS.

LOD

Parametr LOD (Lift off distance) określa, jak wysoko należy podnieść mysz, aby sensor przestał wykrywać podłoże. W naszym teście gryzoń uległ przy poziomie 3 płyt CD. Wynik jest więc niezły.

Użytkowanie

Testy syntetyczne gryzonia wypadły dość średnio. Obecność wygładzania rysowanych linii negatywnie wpływa na rozgrywkę – ruchy myszy (zwłaszcza szybkie) nie są bowiem odwzorowywane zgodnie z rzeczywistością.

W czasie codziennego użytkowania mysz sprawowała się za to bardzo dobrze. Wbrew moim wcześniejszym obawom jej konstrukcja okazała się bardzo wygodna. Ostre krawędzie nie przeszkadzają w wygodnym ułożeniu dłoni.

Mysz idealnie nadaje się do układu palców 1-3-1. Budowa gryzonia wymusza też poniekąd chwyt Palm grip z wyprostowanymi palcami. Claw grip nie do końca sprawdzi się w przypadku MS35.

Zmartwił mnie jednak brak możliwości programowania makr lub przypisania klawiszom dowolnie wybranej funkcji. Szkoda, że producent nie pomyślał o takiej opcji, ponieważ bez tego nazwa „gaming” w typie myszki trochę mija się z celem.

Przyciski, które znajdziemy w MS35 prezentują dość przeciętny poziom. Przyciski główne są dość głośne, zaś boczne wciskają się nieco zbyt lekko.

Za tę cenę można też oczekiwać np. regulacji wagi myszy. Tego również nie znajdziemy w MS35. Generalnie rzecz biorą gryzoń nie wyróżnia się niczym szczególnym, co wyróżniałoby tę część zestawu spośród setek innych tanich myszek.