Ktoś Ci mówi - użyj VPN, a Ty nie wiesz, co to jest? Już wyjaśniamy!
Bezpieczeństwo

Ktoś Ci mówi - użyj VPN, a Ty nie wiesz, co to jest? Już wyjaśniamy!

przeczytasz w 3 min.

VPN zyskało na popularności w związku z rosnącą świadomością użytkowników o prywatności w sieci. Czy VPN faktycznie chroni prywatność i przydaje się w codziennym korzystaniu z sieci? Czym jest VPN i jak działa? Czy VPN zwiększa bezpieczeństwo korzystania z Internetu?

Co to jest VPN?

VPN to z języka angielskiego Virtual Private Network, czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Technologia ta ma gwarantować swoim użytkownikom bezpieczne i prywatne korzystanie z Internetu. Najczęściej i najbardziej obrazowo VPN porównywany jest do tunelu, który łączy komputer użytkownika z serwerem witryny docelowej, a więc np. z wyszukiwaną stroną internetową. Tunel maskuje i ukrywa dane przesyłane przez sieć oraz adres IP i lokalizację użytkownika. Ponieważ korzystając z VPN, użytkownik łączy się bezpośrednio z daną witryną, jego dane nie są udostępniane żadnym pośrednikom. 

Jak działa VPN?

Dzięki VPN wszystkie połączenia sieciowe wychodzące z komputera użytkownika są przekierowywane przez szyfrowany „tunel” do innego miejsca. Znaczna większość providerów VPN, czyli dostawców tego typu usług, umożliwia wybór takiego miejsca. 

Jak to wygląda w praktyce?

Użytkownik korzystający z VPN łączy się z serwerem VPN, gdzie po prawidłowej weryfikacji tworzy się wspomniany tunel. Wszelkie dane są od tego momentu szyfrowane i niedostępne dla osób trzecich (np. cyberprzestępców). Dane docierają do serwera VPN poprzez tunel, gdzie są odszyfrowywane. Kolejno serwer VPN wysyła dane tam, gdzie użytkownik chce dotrzeć, a więc na stronę internetową, platformę streamingową czy serwer. Podczas pobierania danych z sieci dzieje się to samo.

Dane są pobierane przez serwer VPN i zaszyfrowywane. Następnie przez tunel VPN są przesyłane do użytkownika i zostają odszyfrowane na jego komputerze, by mógł odczytać pożądaną treść. W trakcie tych procesów zawartość danych przesyłanych przez tunel jest niewidoczna. Serwer VPN posługuje się własnym adresem IP, co zapewnia użytkownikowi anonimowość. 

Co to daje? 

Wykorzystując szyfrowanie połączenia specjalnym algorytmem ani administrator sieci, ani potencjalny złodziej danych, ani ktokolwiek inny nie widzi danych połączenia użytkownika. Dane oraz przeglądane witryny ukazują się w postaci zaszyfrowanej. 

Czy istnieją niebezpieczeństwa korzystania z VPN?

Narzędzie VPN owszem, szyfruje połączenia i uniemożliwia ich podglądnie, ale nie jest pozbawione wad. Ruch użytkownika korzystającego z VPN jest bowiem widoczny dla dostarczyciela VPN, ponieważ widzi on odszyfrowany ruch użytkownika. Pojawia się więc pytanie: czy warto?

Warto wiedzieć: korzystanie z darmowych sieci VPN nie jest (delikatnie rzecz ujmując) zalecane.

Do czego jest VPN?

VPNy mają liczne zastosowania. Wykorzystują je zarówno użytkownicy domowi, jak i firmy czy organizacje. Poprzez VPN z siecią mogą łączyć się nie tylko komputery, ale również wszelkie urządzenia mobilne takie jak telefony czy tablety, a nawet konsole do gier i routery. 

This video is not available in your country, czyli geofencing 

Pewne treści w Internecie są ograniczone w związku z lokalizacją. Zablokowane geograficznie zasoby (np. zablokowane treści n YT), które nie są dostępne w Polsce, mogą być dostępne w, chociażby Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Zmiana VPN pozwala na dostęp do takich treści.  Zmiana lokalizacji za pomocą VPN umożliwia dostęp do serialowych i kinowych premier, które dopiero pojawiły się za granicą.

Cenzura 

VPN okazuje się bardzo przydatny  miejscach, w których panuje duże ocenzurowanie Internetu np. w niektórych krajach Azji. Wówczas korzystanie z VPN pozwoli na dostęp do treści ocenzurowanych. 

Bezpieczeństwo i prywatność 

Najmocniej podkreślaną zaletą VPN jest bezpieczeństwo. Korzystanie z domowego Wi-Fi jest zazwyczaj bezpieczne. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku korzystania z ogólnodostępnego Wi-Fi np. w kawiarni czy w komunikacji miejskiej.  Korzystanie z publicznych Wi-Fi jest ryzykowne np. ze względu na ryzyko wykradnięcia wrażliwych danych, przejęcia danych bankowych, fishing czy malware. Wówczas korzystanie z VPN umożliwia zaszyfrowanie ruchu i bezpieczne korzystanie z takiej sieci publicznej ograniczając ryzyko wykradzenia danych. 

Bańki informacyjne 

Google i inne przeglądarki internetowe często wyświetlają użytkownikom danego kraju treści popularne w tymże kraju czy obszarze oraz dostosowują wyświetlane treści do zgromadzonych o użytkowniku informacji na podstawie historii wyszukiwań. Za pomocą VPN można taką informacyjną bańkę ominąć.

Jak uzyskać VPN?

Dziś uzyskanie VPN nie jest trudne, ponieważ na rynku istnieje wielu dostarczycieli takiej usługi. Aby zacząć korzystać z VPN-ów należy pobrać i zainstalować wybrany program, założyć konto i połączyć się z serwerem. Na rynku dostępnych jest wiele takich programów: od zupełnie darmowych, po te, za które trzeba zapłacić symboliczną cenę, aż po te całkiem drogie. Raczej nie warto decydować się na programy darmowe, ponieważ z reguły wymagają one podania wielu danych użytkownika, które są niejako zapłatą za korzystanie z programu.  Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany VPN nie spowalnia transferu danych.

Ile kosztuje VPN?

Istnieją oczywiście darmowe programy VPN, jednak korzystanie z nich nie jest polecane, ponieważ zazwyczaj wiąże się to z koniecznością udostępnienia dostawcy danych użytkownika. Ceny tych płatnych, bezpieczniejszych  sieci VPN zaczynają się już od kilku złotych miesięcznie. Na rynku są również dostępne oferty za kilkanaście i kilkadziesiąt złotych miesięcznie.   

Czy darmowa sieć VPN jest bezpieczna?

Korzystanie z darmowych sieci VPN nie jest zalecane. Dlaczego? Ponieważ dostawcy takich darmowych usług, aby świadczyć je za darmo, poszukują innych sposobów na zarobek i w tym celu często odsprzedają informacje osobom trzecim oraz sami śledzą aktywność użytkowników. Providerzy bezpłatnych usług VPN zbierają między innymi takie dane jak adresy IP czy rodzaje przeglądanych stron internetowych i usług. Ponadto w takich sieciach mogą pojawiać się niechciane reklamy i ograniczenia wykorzystania danych. Darmowe sieci VPN mogą także zwalniać prędkość przesyłu danych, a nawet wcale nie szyfrować danych.

VPN: mieć czy nie mieć? 

Korzystając z rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo w sieci, należy pamiętać, że żadne z nich nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa czy anonimowości. W Internecie zawsze pozostaje jakiś ślad aktywności, choć VPN zdecydowanie go zmniejsza. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wielu dostarczycieli VPN. Wybierając VPN, należy w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie: czym się kierujemy i do czego będziemy VPN używać. Zainstalowanie VPN przyda się w szczególności wtedy, gdy korzystamy z niezabezpieczonego Wi-Fi lub gdy chcemy uzyskać dostęp do ocenzurowanych treści.

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    que_pasa
    8
    Jedyne do czego służyć może VPN to ominięcie blokad regionalnych. Nie zwiększa w żaden sposób bezpieczeństwa ani nie zapewnia anonimowości. Jeśli strona nie ma https to jej nie ma, dalej pakiety za routerem VPN muszą być jawnym tekstem bo tak działa protokół http (bez s). Każdy operator VPN trzyma logi bo tego wymagają przepisy prawa praktycznie każdego państwa, doskonale wie skąd i z czym się łączyliśmy. Jakiś poziom anonimowości zapewnia jedynie sieć tor.
    • avatar
      pawluto
      4
      Ostatnie zdania i już wiadomo że VPN jest nikomu nie potrzebny , no chyba że ktoś ma manię prześladowczą ale wystarczy przeczytać ostatnie zdania i ...the end.
      " należy pamiętać, że żadne z nich nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa czy anonimowości " - i jest to prawda o vpn...
      • avatar
        que_pasa
        2
        O ile staram się za bardzo nie krytykować autorów tutejszych wpisów to jednak ten zasługuje na skasowanie. Mnóstwo błędów merytorycznych, autorka nawet nie rozumie słowa VPN i do czego to służy, do czego wykorzystują te technologie np korporacje o których wspomina...
        • avatar
          piotr.potulski
          2
          VPN w żaden sposób nie zwiększa bezpieczeństwa. W przypadku delikatnie ogarniętych użytkowników, którzy potrafią sobie skonfigurować sieć domową wręcz zmniejsza, bo delegujemy odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszych maszyn do firmy wewnętrznej. Po iluś tam aferach, kiedy wyciekały logi z VPN, które głośno krzyczały, że mają politykę "0 log". Jedyne co jest prawdą, to możliwość ominięcia części blokad regionalnych. Pisanie o dodatkowym szyfrowaniu jest kompletna bzdurą, bo szyfrowany jest jedynie kawałek połączenia z naszego komputera do usługi VPN. Reszta leci dokładnie tak jak leciała.
          Firmy VPN robią bardzo złą robotę, wmawiając użytkownikom, że mając VPN są bezpieczni. Jest to kompletnym kłamstwem.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            VPN to jest technika szyfrowania dla http ale nie dla https tzn jezeli ktoś chce mieć dodatkową warstwe zabezpiecznia że nigdy nie przejmie żaden haker tych kluczy https nawet jeśli będą złamane wtedy VPN robi robote bo nawet wtedy gdy https wysiada to VPN dalej działa.
            • avatar
              Konto usunięte
              -1
              VPN to jest cos takiego jak https tylko ze jeszcze lepiej zaszyfrowane
              • avatar
                digitmaster
                -1
                większych bzdur dawno nie czytałem... Czy nie ma tutaj jakiejś instytucji korekty, która sprawdza tekst pod względem merytoryki?