Obudowy

Corsair Obsidian 800D - od środka

przeczytasz w 2 min.

Rzut okiem do wnętrza ujawnia, że obudowa podzielona jest na trzy części, a mianowicie główną komorę (płyta główna itd.), dolną komorę na zasilacz, oraz komorę na urządzenia 3,5 cala. Zapobiega to wymianie i kumulacji ciepła pomiędzy tymi przestrzeniami. Ilość otworów ułatwiających organizację przewodów jest wręcz olbrzymia. W tej obudowie na pewno zainstalujemy co tylko dusza zapragnie i z pewnością zrobimy to w komfortowych warunkach.

W miejscu, gdzie znajdować się będzie backplate płyty głównej, jest wyjmowana klapka, dzięki której możliwy jest montaż zaawansowanego chłodzenia na procesor - bez demontażu płyty głównej. W środku znajdziemy dwie plastikowe osłony - boczna z logo Corsair kryje za sobą 140-milimetrowy wentylator chłodzący dyski 3,5-cala, a dolna, umieszczona w komorze zasilacza, oddziela dwie wewnętrzne zatoki 3,5 cala od samego zasilacza.

Za odprowadzanie ogrzanego powietrza z wnętrza obudowy odpowiada solidny 140-milimetrowy "wentyl". Jak widać na zdjęciu, nie będzie problemów z instalacją nawet największego zasilacza. Z przodu znajduje się pięć zatok na urządzenia 5,25 cala i mająca własny wentylator komora na cztery dyski 3,5/2,5 cala montowane od zewnątrz. Dwa dodatkowe urządzenia 3,5 cala możemy zainstalować poniżej (dostęp z wewnątrz lub po zdjęciu przedniego panelu).

Przy komorze dysków hot-swap znajduje się płytka drukowana wraz ze złączami SATA i zasilania, dzięki której dyski montowane od zewnątrz są natychmiast gotowe do pracy - płytkę i przewody można zakryć dołączoną do zestawu plastikową osłoną.

Rozmiar obudowy sprawia, że na górze znalazło się miejsce na trzy opcjonalne wentylatory 120-mm (lub solidną chłodnicę H20). Szkoda, że otworów wentylacyjnych nie zabezpieczono nieco lepiej, ale to jedna z nielicznych drobnych wad tej konstrukcji. Pomiędzy główną komorą a zasilaczem znajduje się trzeci, 140-milimetrowy wentylator. Na spodzie obudowy jest jeszcze miejsce na wentylator 120mm, a całość chroni łatwo wyjmowalny filtr przeciwkurzowy. Zwracamy uwagę, że obudowa wręcz doskonale nadaje się na instalację najbardziej zaawansowanych systemów chłodzenia wodą.

Ten olbrzym poraża ergonomią, a ze względu na to, że w jego wnętrzu można zainstalować najbardziej wydajne konfiguracje, przyznaliśmy mu dodatkowo wyróżnienie Super Wydajność.

 

 Corsair Obsidian 800D Full-Tower
 plusy:
przemyślana i dopracowana konstrukcja
olbrzymia przestrzeń montażowa
cztery porty USB (z czego dwa 3.0) na przednim panelu
3 wentylatory 140 mm w zestawie i możliwość instalacji 4 dodatkowych wentylatorów 120 mm
łatwo wymienialny filtr przeciwkurzowy na spodzie
łatwy montaż 2,5-calowych dysków
świetny system zarządzania przewodami
4 łatwo dostępne zewnętrzne zatoki 3,5-cala hot-swap
3 izolowane od siebie komory
ogromne możliwości w zakresie instalacji chłodzenia wodnego
 

minusy:
wysoka cena
brak solidniejszej osłony/filtra przeciwkurzowego na górne otwory wentylacyjne

Orientacyjna cena: ok. 1100 zł