Tablety

Użytkowanie

przeczytasz w 2 min.

ZiiO działa pod kontrolą systemu Android w wersji 2.1. Nie jest to najnowsza edycja tego oprogramowania, ale też nie to stanowi największy problem. Google Android jest bardzo udanym, otwartym systemem operacyjnym, ale jego „otwartość” oznacza też, że łatwo można dokonać jego modyfikacji, czego właśnie dokonała firma Creative. Docierając do sedna sprawy, trzeba przyznać, ze ta modyfikacja im się nie do końca udała.

System wykazuje skłonności do lagowania (haczenia się), a jest to z pewnością spowodowane nieudaną optymalizacją Androida pod kątem działania z tym procesorem. Sam układ powinien (prznajmniej teoretycznie) zapewnić płynne dekodowanie obrazu Full HD, co jest zadaniem dość wymagającym dla większości procesorów ultra-mobilnych. Producent nie chwali się ilością pamięci RAM, która również może mieć istotny wpływ na działanie aplikacji. Android 2.1 działa przecież na takich smartfonach jak Motorola Milestone, gdzie nie wykazuje aż tak nieprzyjemnych objawów, mimo że telefon ten ma prawie dwa razy słabszy procesor.

Drugą i kto wie, czy nie bardziej dotkliwą wadą jest brak dostępu do Android Marketu. Dostępny jest natomiast ZiiStore, który nie oferuje takiej różnorodności oprogramowania, a przyjemność korzystania z niego jest dużo niższa ze względu na niską szybkość działania i niezbyt udany interfejs. Dużo przyjemniejszą usługą jest ZiiO Space, gdzie również znaleźć możemy darmowe aplikacje, ale ich wybór jest jeszcze mniejszy.

Producent obciął funkcjonalność Androida dość wyraźnie, ale nie ma się co dziwić – ZiiO to nie telefon. Nie mamy tutaj możliwości wykonywania żadnych połączeń, poza tymi internetowymi.

Obsługiwane formaty multimedialne

AudioMP3, AAC, WMA9, FLAC, OGG, MIDI, WAV, Audible
GraficzneJPG, BMP, PNG
WideoH.264,  MPEG4, WMV9, MOV, AVI, MKV

 


W trakcie użytkowania tego urządzenia nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że jest to tak naprawdę mocno przerośnięty odtwarzacz Creative ZEN X-Fi 2 (dotykowy player MP3). Tablet ZiiO, podobnie jak ZEN oferuje ciekawą opcję poszerzającą charakterystykę emitowanego dźwięku, znaną jako X-Fi, czyli Extreme Fidelity (z ang. ekstremalna dokładność; wierność). Do opcji tej należą dwa efekty, które można ustawić za pomocą suwaków na pożądaną wartość (minimalnie „Niska”, maksymalnie „Wysoka”). Szczególnie polecamy efekt Crystalizer, który konwertuje dźwięk do jakości 24 bity, 96 kHz i delikatnie zwiększa amplitudę, co sprawia  subiektywne wrażenie, że dźwięk staje się bardziej czysty - zwłaszcza tony wysokie i średnie.

Efekt Expand z kolei ma za zadanie zwiększenie wirtualnej przestrzeni dźwięku, ale nie robi już tak dobrego wrażenia. Bardzo często sprawia, że dźwięk traci na jakości, a nie zyskuje. Opcje te można też oczywiście wyłączyć całkowicie, tak aby móc cieszyć się dźwiękiem w jego naturalnej postaci.

Podczas słuchania muzyki dźwięk był całkiem niezły, porównywalny z odtwarzaczami ZEN, ale po zakończeniu odtwarzania słychać było nieprzyjemne szumy i trzaski w słuchawkach, które powtarzały się w czasie  poruszania się po interfejsie. Świadczy to o słabej jakości zintegrowanej karty dźwiękowej.

Oprócz plików audio odtworzyć możemy również szereg formatów wideo (nawet takie jak MKV). W trakcie ich oglądania kilkukrotnie zawiesił się system - trzeba było wówczas włączyć i wyłączyć tablet. Na szczęście wszystkie deklarowane formaty multimedialne okazały się być użyteczne.

Najciekawszą funkcją Creative'a okazał się czytnik książek elektronicznych o nazwie ZiiAcademy. Producent oferuje kilka preinstalowanych tytułów w języku angielskim. Czytanie książek (formaty EPUB, TXT, bez zabezpieczeń DRM) jest bardzo przyjemne, a wielkość czcionek dobrze dopasowana do możliwości ekranu.

ZiiO pozwala także na odbieranie poczty elektronicznej i przeglądanie internetu. Przeznaczone do tego aplikacje są bardzo proste.

Producent deklaruje 25 godzin odtwarzania plików audio i nawet 5 godzin plików wideo. My zanotowaliśmy wyniki o 20% niższe – około 20 godz. audio i 4 godz. wideo, jednak baterię uważamy za dość wytrzymałą. Sprawowała się dobrze nawet w czasie jednoczesnego słuchania i aktywnego przeglądania stron WWW.