Oprogramowanie

Kompatybilność systemu Windows 8

przeczytasz w 2 min.

Uruchamianie systemu

Zdecydowany postęp w wydajności widać przy uruchamianiu komputerów  oraz w szybkości instalacji systemu operacyjnego, ale tę operację wykonuje się rzadko. Start systemu trwa zaledwie kilkanaście, góra 30-40 sekund, i to nawet po kilku miesięcznym używaniu systemu. Oczywiście, czas ten ulega wydłużeniu po instalacji różnych programów, które uruchamiają się przy starcie, ale postęp, w porównaniu z poprzednimi wersjami systemu Windows jest wyraźny.

Przyspieszenie startu systemu może wydawać się mało ważne, ale w działalności niektórych firm, wbrew pozorom może być istotne. Otóż w wypadku osób, które przez cały dzień muszą wielokrotnie wyłączać i włączać swój komputer, chociażby odbywając częste wizyty u różnych klientów. Kontrahent znacznie lepiej odbierze naszą prezentację wyświetloną na komputerze, który bardzo szybko wystartował, niż po wielominutowym oczekiwaniu na uruchomienie się laptopa, gdy nie mamy w tym czasie tak naprawdę właściwie nic konkretnego do powiedzenia.

Kompatybilność

Jednym z najważniejszych aspektów używania w firmie niedawno opracowanego systemu operacyjnego jest zachowanie kompatybilności z wcześniejszymi wersjami i możliwość uruchamiania w nim starszych aplikacji. Na szczęście, Windows 8 nie stwarza większych problemów i większość starszych programów działa w nim bez zarzutu – są wśród nich m.in. często wykorzystywany w polskich firmach Microsoft Office 2000. Oczywiście, kompatybilność ta nie dotyczy systemu Windows RT. Ta odmiana Windows działa tylko z programami pisanymi dla architektury ARM (Advanced RISC Machine) i jest całkowicie niekompatybilna z programami pisanymi pod inne wersje systemu Windows.

System Windows 8 jest kompatybilny z poprzednimi wersjami

Decyzja o zakupie Windows 8 może też zaowocować brakiem problemów w przyszłości przy zakupie nowych wersji programów, które pojawią się dopiero za jakiś czas. Nowe programy będą już bowiem optymalizowane pod Windows 8 i kłopoty z ich działaniem mogą pojawić się w starszych wersjach systemów. Decydując się natomiast na wdrożenie Windows 8 w przedsiębiorstwie, które działa na rynku od kilku lat warto sprawdzić, czy będące „na stanie firmy” urządzenia  takie jak drukarki, skanery czy plotery, będą działać z nowym systemem. Do starszych lub mniej popularnych modeli urządzeń może bowiem brakować sterowników.

Trudno w tej chwili powiedzieć jak potoczy się rozwój Windows 8. Pewnie Microsoft będzie się starał w miarę szybko zastąpić go nowym systemem, tak jak się to stało z Windows 7, w celu uniknięcia syndromu XP, który był najpopularniejszym systemem przez wiele lat. Być może jednak, mimo wielu kontrowersji, użytkownicy pecetów przekonają się do Windows 8 i będzie on królował przez całą dekadę, tak jak miało to miejsce z Windows XP.