Oprogramowanie

Windows 8.1

przeczytasz w 1 min.

Nowa odsłona „ósemki”

Microsoft zaprezentował niedawno wersje testową poprawionej „ósemki” – systemu Windows 8.1. Unowocześnione okienka, powinny na rynku zagościć w ciągu kilku miesięcy – przewiduje się, że pojawią się one późnym latem lub wczesną jesienią. Microsoft nie ukrywa, że udostępniona wersja przeznaczona jest dla dziennikarzy i deweloperów, i jest wersją jeszcze nieukończoną, z czym wiązać się mogą nieprawidłowe działania komputera, niemniej udostępniono ją dla każdego chętnego, który chce ją przetestować.

Windows 8.1

Najważniejszą widoczną zmianą jest powrót menu Start. Nie działa ono tak jak we wcześniejszych wersjach systemu, ale przenosi użytkownika do ekranu kafelkowego. Kolejną zmianą jest zmniejszenie liczy kliknięć potrzebnych do wyłączenia komputera. Nie trzeba już przechodzić do ekranu z kafelkami skąd wybrać można było tryb wyłączania komputera. W Windows 8.1 opcje wyłączania dostępne są po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na menu Start.

Menu strart w Windows 8.1

W znaczący sposób zmienił się tez sam ekran kafelkowy. Stał się on bardziej spójny z klasycznym interfejsem Windows. W Windows 8 wszystkie zainstalowane aplikacje dodawały do ekranu kafelkowego nie tylko niezbędne skróty ale również skróty do wszystkich instrukcji i programów pomocniczych, teraz do ekranu Start użytkownik sam przypina wybrane przez siebie aplikacje, zaś zainstalowane automatycznie dodatkowe programy lub elementy pakietu pojawiają się tylko na ekranie aplikacji. Ekran kafelkowy zyskał też dwa dodatkowe rozmiary kafelek – cztery razy większy i cztery razy mniejszy od standardowego. Uproszczono też dostęp do ekranu aplikacji. Wystarczy teraz przesunąć kafelkowy ekran w dół. Na ekranie aplikacji możliwe jest też sortowanie programów alfabetycznie, po dacie ich instalacji lub częstotliwości wykorzystywania.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!