Routery

Adapter D-Link DWA-192

przeczytasz w 1 min.

Powoli docieramy do momentu, gdzie pasowałoby przeprowadzić testy wydajności routera. Ale wcześniej warto wspomnieć o antenie, którą producent zaleca do pracy z testowanym urządzeniem, a którą – prawdziwym zrządzeniem losu – udało mi się dostać. Nazywa się ona D-Link DWA-192 i ma kształt kuli o przekątnej około 8 cm. 

Adapter D-Link DWA-192

Sama konstrukcja nie jest zbytnio skomplikowana i rzeczami, które mogą przyciągnąć naszą uwagę będą dwa przyciski - z których jeden służy do nawiązania połączenia z routerem w technologii WPS, zaś drugi, do wyłączania niebieskiego okręgu służącego za światło statusu.

Tutaj w odróżnieniu od routera, sygnalizacja pracy urządzenia została rozwiązana trochę w inny sposób. W routerze, wszelkie błędy oznaczane są zmianą koloru lampki statusu z białego na pomarańczowy. Natomiast w DWA-192, nie następuje zmiana koloru niebieskiego okręgu, ale zaczyna on migać. Samo urządzenie wykonane jest w całości z plastiku o delikatnie chropowatej fakturze. 

Tył D-Link DWA-192

Tym co mnie zaskoczyło w tej antenie, to złącze USB 3.0. W gruncie rzeczy ten fakt nie powinien dziwić, jeżeli uzmysłowimy sobie, że USB 2.0 jest w stanie przesyłać do 480 Mb/s, zaś USB 3.0 do 5 Gbit/s. Wiedząc, że adapter ma obsłużyć sieć Wi-Fi w standardzie AC osiągającym do 1,3 Gb/s to widać już, że USB 2.0 byłoby tutaj wąskim gardłem.

Instalacja DWA-192 przebiega bez najmniejszych problemów. Należy jedynie pamiętać, aby przed podpięciem adaptera do komputera zainstalować sterowniki z płyty CD lub ze strony producenta (link). Potem już tylko wyszukanie naszej sieci bezprzewodowej, podłączenie się do niej i voila. Mamy 1,3 Gb/s na bezprzewodowym połączeniu.

Informacja o połączeniu Wi-Fi

Adapter w ciągu około trzytygodniowego użytkowania nie sprawił żadnych problemów. W połączeniu z testowanym routerem poprawnie trzymał połączenie i nie występowało tutaj nic, co mogłoby wpłynąć na obniżenie oceny. 

Adapter D-Link DWA-192 - dane techniczne

PortMicro - USB 3.0
Przyciski
  • Włączenia / wyłaczenia oświetlenia LED
  • funkcji WPS
Bezpieczeństwo
  • WPS (Wi-Fi Protected Setup)
  • szyfrowanie WPA
  • szyfrowanie WPA2
Obsługiwane standardy
  • 802.11a
  • 802.11b
  • 802.11g
  • 802.11n
  • 802.11ac
Rodzaj antenywbudowana
Sygnalizacja statusu pracyDookólny, świecący na niebiesko pierścień
Wymiary79.92 x 79.92 x 77 mm
Waga167 gram
ZasilanieNie wymagana zewnętrznego zasilacza. Do zasilania wykorzystuje port USB
Pobór energii880 mA