Routery

Uruchomienie i wstępne rozpoznanie możliwości

przeczytasz w 2 min.

Uruchomienie routera można przeprowadzić na dwa sposoby: przy pomocy darmowej aplikacji QRS Mobile lub ręcznie.

Pierwsze wejście na adres IP routera uruchamia kreatora konfiguracji, który w kilku krokach przeprowadzi użytkownika przez skonfigurowanie połączenia internetowego, ustawienie konta administratora oraz konfigurację sieci Wi-Fi, w trakcie którego to kroku ustawiane są SSIDy i hasła dla sieci 2,4 GHz i 5 GHz.

Zakończenie procesu instalacji w DIR-869

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze myślałem, że uruchomienie myśliwca jest trudniejsze ;-). A tu proszę - szybko, łatwo i przyjemnie. No dobrze, żarty, żartami, ale przejdźmy do konkretów.

Już ekran logowania pokazuje, że mamy do czynienia z nowym interfejsem graficznym urządzenia. Gdy zalogujemy się do niego… mała rewolucja… Być może spotkaliście się z tym układem już wcześniej, ale dla mnie to było novum. 

Główny ekran interfejsu

Zamiast znanego od kilku lat szaro – pomarańczowego układu, mamy sterylny, biało – turkusowy. Jest on zgodny z aktualną modą i wizualnie jest git, ale przyznam szczerze, że chwilę mi zeszło, aby połapać się gdzie co jest. Na szczęście z każdą minutą było tylko lepiej.

Pierwsza strona, to – jak widać na powyższym screenie – podsumowanie pracy urządzenia. Domyślnie wyświetlane są informacje dotyczące połączenia z Internetem, natomiast poprzez kliknięcie w środkową ikonkę routera na diagramie połączenia, wyświetlone zostaną informacje dotyczące używanych adresów IPv4 i IPv6, jak też skonfigurowanych sieci Wi-Fi.

W podobny sposób – poprzez kliknięcie z ikonkę Connected Clients – można w szybki sposób uzyskać informacje o podłączonych klientach z rozróżnieniem na połączenia kablowe oraz Wi-Fi 2,4 Ghz i Wi-Fi 5Ghz. 

Podłączone urządzenia

Kontrola rodzicielska

Z tego też poziomu można „wyedytować” poszczególnych klientów rezerwując dla nich konkretne IP w serwerze DHCP, lub też włączyć kontrolę rodzicielską. Tutaj należy zaznaczyć, że samo włączenie kontroli nie spowoduje jej uaktywnienia. Do tego potrzebne jest wcześniejsze utworzenie harmonogramu w ramach którego będzie ona funkcjonowała. 

Ekran konfigurowania kontroli rodzicielskiej

Zaskoczeniem był dla mnie sposób działania kontroli rodzicielskiej. Do tej pory kojarzyła mi się ona jako ochrona przed pornografią, hazardem i innym złem tego świata. Jednak po jej włączeniu próba wejścia na najbardziej cnotliwą stronę w Internecie – benchmark.pl - skończyła się brakiem połączenia… Nie informacją o tym, że strona została zablokowana, lecz po prostu brakiem połączenia.

Trochę nieładny to styl działania, ale niech będzie. Będziemy mogli udawać przed dziećmi, że nie wiemy dlaczego nie mają Internetu. Natomiast zaskoczył mnie fakt, że odcięty został cały ruch http i https (nawet w LANie co uniemożliwia dostanie się do routera).

Niestety nie udało mi się odnaleźć opcji konfiguracyjnych dla tej reguły. Wygląda więc na to, że kontrola rodzicielska jest odłączeniem wszelkich połączeń w danym okresie czasu.

Gdy ktoś uzna tego typu działanie za zbyt radykalne, to zawsze będzie mógł skorzystać z opcji zezwolenia / blokowania poszczególnych stron www (menu Features → Website Filter). Tym razem gdy trafimy na blokowaną stronę, zostaniemy o tym poinformowani stosownym komunikatem.

Informacja o zablokowaniu strony

Pracę filtra stron można ustawić w dwojaki sposób - zezwól lub blokuj podane strony według:

  • adresu URL
  • słów kluczowych.

Daje to już duży potencjał zarządzania i wydaje się być tym od czego kochający swoje pociechy rodzice powinni zacząć. Tutaj przynajmniej dziecko będzie wiedziało, że skręca na manowce Internetu, zaś w przypadku brutalnego odcinania połączenia przez kontrolę rodzinną może nabawić się… Zresztą… Więzienia są pełne osób, którym rodzicie w sposób zbyt brutalny odcinali Internet… Lepiej tego nie ryzykować. Zaufajcie mi. Znam się na dzieciach ;-).