Routery

Ciąg dalszy możliwości

przeczytasz w 2 min.

Cóż jeszcze ciekawego możemy odnaleźć w tym routerze, czego nie zawsze uświadczymy w innych modelach? Z pewnością będzie to serwer VPN.

Tutaj zdradzę Wam jedną z ważniejszych tajemnic tego świata... Oglądaliście Matrixa? Widzieliście jak jego bohaterowie przechodzą ze świata realnego do Matrixa poprzez przewody? No to oni to robili przez VPNa…. Wiedziałem, że tego nie wiedzieliście ;-).

Mam nadzieję, że z grubsza wiecie do czego VPN służy. Pozostałym osobom wyjaśnię, że jego skonfigurowanie umożliwi Wam zdalny dostęp do domowej sieci LAN. Funkcja wykorzystywana raczej w firmach niż w zastosowaniu prywatnym, ale dla osób poszukujących tego typu rozwiązania bardzo przydatna. 

Karta konfiguracji VPN

W trakcie jego konfiguracji istnieje możliwość wybrania protokołu autentykacji spośród trzech poniższych:

 • MSCHAPv2,
 • PAP
 • CHAP

Oraz szyfrowania:

 • Brak,
 • RC4-40,
 • RC4-128.

QoS - żeby móc w spokoju oglądać Youtube'a

Inną ciekawą funkcją z której niewiele osób korzysta jest priorytezacja ruchu, z angielskiego Quality of Service. Dzięki niej możemy uniknąć sytuacji kiedy np. dziecko ściąga najnowszą wersję World of Tanks, a my w tym czasie nie możemy obejrzeć naszych jutubowych subskrypcji bo „internet zacina”.

Wiadomo, że do takich sytuacji dopuszczać nie wolno. Wydaje się, że tego samego zdania są mądre głowy które wymyśliły QoS oraz inne mądre głowy, które taką funkcję wprowadziły do routera. Z zasady, poprawne ustawienie QoS potrafi być żmudnym zajęciem wymagającym nieco wiedzy. W DIR-869 producent poszedł na rękę rodzicom i ustawienie QoS przygotował na zasadzie przeciągania klocków.

Funkcja QoS

Klockami są urządzenia podłączone do routera, czy to kablowo, czy bezprzewodowo. Następnie mamy trzy tabelki z priorytetami:

 • Żółta - Priorytet najwyższy. Jedno urządzenie.
 • Turkusowa (zielona?) - Priorytet wysoki. Możliwe dodanie dwóch urządzeń.
 • Szara - Priorytet średni. Możliwość ustawienia 8 urządzeń.

Brakuje informacji jak będą traktowane urządzenia, które nie zostaną przypisane do którejkolwiek z wymienionych wyżej kategorii, ale należy przypuszczać, że spotka je los najniższego priorytetu.

Z jednej strony, super proste zarządzanie priorytetami, z drugiej strony nie do końca wiadomo, jakie usługi priorytetyzacja obsługuje (np. streamowanie, www). Jeżeli już nie mamy możliwości wpływu na selekcję usług, to producent powinien zadbać przynajmniej o wyjaśnienie na które z nich ustawienie priorytetów będzie miało wpływ, a na które nie. Taka drobnostka, ale jak wiadomo, życie składa się z drobnostek.

Logi i Statystyki

Być może to moja wścibska osobowość, ale lubię wiedzieć co się w urządzeniach dzieje. Dlatego też bardzo cenię sobie wszelkiego rodzaju statystyki i logi. Im lepiej jest dana sekcja zorganizowana, tym więcej możemy się dzięki nim dowiedzieć. Z przyjemnością więc zauważyłem, że w zakładce Management mamy dwie oddzielne sekcje:

 • System Log,
 • Statistics

Pierwsza z nich oferuje możliwość skonfigurowania przesyłania zdarzeń do zewnętrznego serwera Syslog, lub na zdefiniowany e-mail wg ustalonego harmonogramu. 

Karta konfiguracji wysyłania logów na e-mail

Niestety nie znalazłem nic, co pozwalałoby chociaż w minimalnym stopniu zorientować co się na bieżąco z urządzeniem dzieje. Choćby od ostatniego uruchomienia. Trochę szkoda. Serwery Syslog mało kto ma w warunkach domowych uruchomione, natomiast cykliczne „spamowanie” skrzynki wiadomościami z routera jest średnią przyjemnością.

Zajrzyjmy zatem do zakładki Statistics. Od razu tym co się rzuca w oczy jest dominujący wykres. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie stanu wysycenia łącza WAN, LAN oraz radia 2,4GHz i 5GHz. 

I to w zasadzie tyle. Niezbyt bogato. Nie można zdefiniować interwału odświeżania, okresu trwania, jak też przeglądania danych archiwalnych. Bieżący wykres obejmuje jedynie 20 sekund aktualnego ruchu. Pozostaje mieć nadzieję, że z kolejnymi aktualizacjami oprogramowania sprzętowego, producent zdecyduje się na poszerzenie informacji o pracy routera.