Laptopy

Podsumowanie - czy warto kupić?

przeczytasz w 2 min.

Dell G3 3590 to przykład laptopa ze średniej półki, który powinien trafić w gusta osób szukających mobilnego komputera, na którym da się pograć w najnowsze tytuły (te obecne i te nadchodzące w najbliższym czasie). Nie jest to może efektowna, typowo gamingowa konstrukcja (jak np. seria Alienware), ale też ma swoje sposoby na wyróżnienie się na tle konkurencji. Biała obudowa jest tego najlepszym przykładem (chociaż dodać muszę, że G3 jest też dostępny w klasycznej, czarnej wersji).

Dell Inspiron G3 15

Tak naprawdę największym atutem tego komputera jest umiejętny dobór poszczególnych elementów, dzięki czemu cena ostateczna pozostaje na akceptowalnym poziomie (chociaż zdaję sobie sprawę, że tzw. "średnia półka" systematycznie podnosi swoją wartość. Kiedyś było to 3-4 tysiące złotych, a teraz raczej 4-5 tysięcy). Obudowa jest więc wykonana z tworzywa sztucznego zamiast z droższych stopów metali. Zamiast na siłę pakować do środka procesor Core i7, tutaj mamy i5-tkę.

Wyniki uzyskane w testach syntetycznych oraz w grach okazały się bardzo obiecujące i potwierdziły słuszność tej decyzji. Pokazały mianowicie, że taka konfiguracja tzn. Intel Core i5-9300H w parze z mocniejszą kartą graficzną (1660 Ti Max-Q) sprawdza się naprawdę nieźle. Na tyle dobrze, że może okazać się bardziej atrakcyjnym zestawem niż tandem Core i7 i podobnej klasy układ graficzny. A przy okazji można nieco zaoszczędzić. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać mocniejszą konfigurację, ale będzie to mieć bardzo wyraźne przełożenie na cenę laptopa.

Dell Inspiron G3 15

Kilka kompromisów zawartych w projektowaniu tego laptopa można było jednak moim zdaniem uniknąć. Przede wszystkim rozchodzi się o ekran. Zastosowana matryca jest po prostu przeciętnej jakości, co psuje (nomen omen) ogólny obraz laptopa. Równie niezrozumiałą decyzją jest dla mnie zastosowanie aż dwóch portów USB w starym standardzie 2.0 zamiast 3.0.

Poza tym jednak to naprawdę udany laptop, na którym pracowało mi się całkiem przyjemnie, a którego wydajność i czas pracy na baterii pozytywnie mnie zaskoczyły.

 

Dell G3 3590 ocena końcowa:

 • atrakcyjna relacja ceny do możliwości
 • dobra wydajność ogólna i w grach
 • USB C z obsługą Display Port
 • jakość wykonania obudowy
 • długi czas pracy na baterii
 • możliwość modernizacji
   
 • kiepski ekran
 • aż dwa porty USB w standardzie 2.0 (zamiast 3.0)

84%

Dobry produkt

 

Oto co jeszcze może Cię zainteresować:

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kalkulatorek
  1
  Fajny. Typowo damski. O ile te dwa USB v.2 można jakoś ścierpieć. To kiepski ekran w lapku za blisko 5k. już nie. Ktoś tu mocno przychytrusił.... ;P
  • avatar
   sergio3950
   0
   Bardzo słabo, płacimy za kolor i średnie komponenty.
   • avatar
    siwyandrew
    0
    Dwa dni temu miałem tego laptopa w łapie przez 2-3 godziny . Dla mnie te tycie strzałki są niewygodne, a poruszanie się po biosie było mega pokraczne. Menu główne biosa zbudowane na kafelkach, przewijanie listy opcji w biosie za pomocą suwaka do płynnych nie należało, przez co poruszanie się po biosie było fatalne. Co do touchpada lubię mieć fizycznie wydzielone przyciski, bo wesoło próbowałem sterować kursorem jeżdząc paluchem już na przyciskach. Białe podświetlenie białych klawiszy też niezbyt pomagało przy pracy bo nie widzisz co klikasz, mogliby zastosować na przykład niebieskie.