Foto

Dji Osmo Pocket - przykładowe nagrania, ocena

przeczytasz w 5 min.

Osmo na każdą okazję

Jak na swoje kieszonkowe rozmiary Dji Osmo naprawdę sporo potrafi. Nie dość bowiem, że posiada bajery pokroju aktywnego śledzenia obiektów, tworzenia panoram 3x3 oraz timelapsów i motionlapsów to jeszcze pozwala na swobodne przełączanie się pomiędzy trzema trybami pracy.

I tak dzięki Follow możemy uzyskać płynny ruch gimbala (w osiach tilt i pan) podążający na ruchem naszego nadgarstka, w Tilt Locked pobawimy się kamerką niczym latarką (np. dla lepszej stabilizacji podczas biegu), a FPV da nam możliwość jak najbardziej naturalnego odwzorowania perspektywy filmującego. A wszystko to bez potrzeby łączenia Dji Osmo Pocket ze smartfonem. 

Dji Osmo Pocket - tryb Follow
Dji Osmo Pocket - tryb Tilt Locked
Dji Osmo Pocket - tryb FPV
Zmiana trybu pracy gimbala w aplikacji Dji Mimo wymaga mniej zachodu niż w trybie samodzielnym

Gdy jednak w końcu, za sprawą jednej z dołączonych złączek (niestety, w zestawie zabrakło najbardziej typowego adaptera micro-USB), podłączymy telefon do Dji Osmo Pocket (w moim przypadku był to iPhone SE) i uruchomimy na nim aplikację Dji Mimo, niemal z miejsca uzyskamy dostęp do dodatkowych, bardziej zaawansowanych opcji. 

„Niemal”, bo wymaga to od nas jeszcze zgody na przełączenie urządzenia w tryb Pro. Dzięki temu jednak mamy dużo większą swobodę w dostosowaniu parametrów kamerki do własnych potrzeb – od znacznie poszerzonego wyboru liczby klatek na sekundę, poprzez histogram, aż po zmianę trybu autofocusa (AS-C/AF-S) i ręczny balans bieli. 

Dji Osmo Pocket - ustawienia wideo aplikacji Dji Mimo
Dji Osmo Pocket - ustawienia kamery w Dji Mimo
Dji Osmo Pocket - ekran główny aplikacji Dji Mimo

Warto dodać też, że dopiero apka mobilna, i znajdujący się w niej wirtualny manipulator (niewielki jaśniejszy punkt z prawej strony ekranu) daje pełną możliwość sterowania ruchami kamery. W trybie samodzielnym możemy jedynie centrować obraz bądź przesuwać go góra-dół z poziomu malutkiego wyświetlacza.

Dzięki Dji Mimo zyskujemy również większą dowolność definiowania automatycznie śledzonego obiektu. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych wersji Osmo wystarczy przeciągnąć palcem po ekranie smartfonu by oznaczyć go ramką. Z kolei opcja Face Tracking uruchamia się automatycznie, gdy kamera w swoim zasięgu wykryje twarz.

Dji Osmo Pocket - tryb Face Tracking
Uprzedzając ewentualne komentarze - tak, wiem że mam "twarz radiowca":)

Wracając jednak do tytułu niniejszej części testu – dlaczego akurat „Osmo na każdą okazję”? Bo Pocket to gadżet, który ma łączyć w sobie niezwykłą stabilność nagrań z poręcznością i uniwersalnością kamerek sportowych. 

To, że Dji zamierza powalczyć na polu zarezerwowanym dotąd dla GoPro i jemu podobnych widać choćby po ilości dodatkowych, całkiem nietypowych (jak dla tego producenta) akcesoriów. Co powiecie na obudowę podwodną? Albo uprzęż dla psa? A to zapewne dopiero początek całej masy ciekawych dodatków.

Niełatwe początki kieszonkowego gimbala

Jak dotąd wszystko brzmi świetnie, prawda? Niestety, Dji Osmo Pocket ma też swoją nieco ciemniejszą stronę. Bo o ile nagrywanie filmów i robienie zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych wychodzi mu całkiem nieźle (przynajmniej jak na jego rozmiary), o tyle w kilku miejscach uwidaczniają się pewne braki.

O nieco mniejszym niż w przypadku pierwszego Dji Osmo kącie widzenia już wspominałem. Zresztą do tego idzie się przyzwyczaić. Gorzej, że Pocket miewa spore problemy z utrzymaniem ostrości. Widać to szczególnie w ujęciach nocnych i, co może wydać się dziwne, także podczas śledzenia obiektów. Zobaczcie zresztą na zrobione przeze mnie filmy. Uprzedzam, że nie były one w żaden sposób poprawiane.

Z własnego doświadczenia z pierwszym Osmo mogę jedynie przypuszczać, że te problemy niedługo znikną za sprawą kolejnych aktualizacji. Nie wiem jednak kiedy i czy w ogóle da się wyeliminować niektóre inne niedociągnięcia i ograniczenia.

Dji obiecało między innymi specjalny tryb Story pozwalający na kręcenie krótkich filmów według gotowych szablonów, w których zapisane będą dokładne ruchy kamery, specjalne filtry oraz ścieżka dźwiękowa. Niestety, w momencie gdy testowałem Dji Osmo Pocket ta opcja nie była jeszcze dostępna. Kiedy się pojawi? Nie wiadomo.

Dji Osmo Pocket - panorama 3x3
Dji Osmo Pocket - panorama Starego Rynku
Zdjęcia panoramiczne łączone są w aplikacji i w gotowej postaci zapisywane są wyłącznie na smartfonie
Dji Osmo Pocket - zdjęcie nocne

Nie da się też nie zauważyć, ze niektóre, bardziej obciążające opcje nie są dostępne dla wyższych rozdzielczości. I tak możemy jedynie pomarzyć o jakimkolwiek śledzeniu obiektów w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę.

Ciężko powiedzieć czy to w ogóle możliwe skoro Dji Osmo Pocket trudność sprawia nawet utrzymanie jakości Superfine w 1080p przy wyższej liczbie klatek na sekundę niż 30 (po prostu nie da się tej opcji włączyć).

Dji Osmo Pocket - śledzenie poruszającego się obiektu

Największy zgrzyt w Dji Osmo Pocket powoduje jednak sposób przewodowego łączenia kamerki ze smartfonem. Raz, że pośród dostępnych adapterów zabrakło najpopularniejszego micro-USB, a dwa – że sama konstrukcja takiego połączenia rodzi spore obawy zarówno o wytrzymałość niewielkiej złączki i trzymających ją prowadnic w obudowie kamerki, jak i gniazda w smartfonie. 

Dość powiedzieć, że po połączeniu obu urządzeń cały ciężar telefonu spoczywa na tym niewielkim wtyku. I choć różni producenci akcesoriów już znaleźli na to sposób oferując różnego typu specjalne uchwyty, szkoda że Dji  wcześniej na to nie wpadło. 

Dji Osmo Pocket - zaślepka pod adapter do smartfona
Dji Osmo Pocket - adaptery połączeniowe
W zestawie znalazły się 2 adaptery do smartfonów – USB-C oraz Lightning 

Dji Osmo Pocket – czy warto kupić?

Z pewnością tak, o ile tylko od zawsze chcieliśmy mieć stabilizowaną kamerkę, którą można wziąć ze sobą wszędzie i bez skrępowania dyskretnie wyciągnąć z kieszeni by pstryknąć fotkę albo nagrać krótki filmik. Z „dużym” gimbalem nie jest to wcale takie proste, bo chcąc nie chcąc zwracamy na siebie uwagę.

I choćby dlatego w moim przekonaniu Dji Osmo Pocket będzie świetnym gadżetem na wakacje. „Będzie”, bo do pełni szczęścia jeszcze troszkę mu brakuje. Liczę jednak, że do czasu letnich wyjazdów producent doszlifuje swoje oprogramowanie i część problemów uda się wyeliminować. 

Dji Osmo Pocket - gimbal w pokrowcu
Projektując pokrowiec pomyślano nawet o nieco większym wycięciu na zablokowany w doku adapter

Na wakacje powinna też już być dostępna cała masa dodatkowych akcesoriów, które podniosą funkcjonalność Dji Osmo Pocket. I choć ten kieszonkowy gimbalek zapewne nigdy nie dorówna wytrzymałością sprzętom takiego GoPro, to jednak po zwiastunach widać, że Dji ma całkiem dalekosiężne plany związane z tym gadżetem.  

Ba, wyraźnie chciałby namieszać na podwórku kamerek sportowych. I kto wie, duża szansa że to mu się uda. Mając to na uwadze zakup Dji Osmo Pocket wydaje się więc jak najbardziej rozsądny. Przynajmniej do czasu pojawiania się Dji Osmo Pro…co pewnie kiedyś nastąpi.

Dji Osmo Pocket - połączony z iPhone SE

Ocena końcowa DJI Osmo Pocket:

 • miniaturowe rozmiary i waga
 • imponujące możliwości nagrywania (nawet w 4K i 60 kl/s) i robienia zdjęć
 • niezła stabilizacja
 • świetna jakość wykonania
 • niezwykle intuicyjna obsługa, zarówno w trybie samodzielnym, jak i z pomocą smartfona oraz aplikacji mobilnej Dji Mimo
 • kilka trybów pracy
 • inteligentne śledzenie obiektów
 • całkiem niezłe wbudowane mikrofony
 • możliwość tworzenia panoram, timelapsów i motionlapsów
 • doskonale przemyślany pokrowiec (w zestawie)
 • spora ilość dodatkowych akcesoriów (większość jeszcze "w drodze")
   
 • brak złączki (adaptera) micro-USB w zestawie
 • przewodowe połączenie ze smartfonem wyłącznie poprzez adapter rodzi spore obawy o stan gniazda w telefonie
 • mało precyzyjne sterowanie ruchami kamery w trybie samodzielnym - brak fizycznego manipulatora może lekko doskwierać
 • brak typowego gniazda pozwalającego na podłączenie zewnętrznego mikrofonu (konieczny jest specjalny adapter)
 • problem z autofocusem przy bardziej dynamicznych ujęciach
 • funkcja ActiveTrack potrafi gubić ostrość śledzonego obiektu
 • nieco wygórowana cena (szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę dodatkowe, nieraz wyjątkowo przydatne akcesoria)

92% 4,6/5

Dobry Ergonomia

Za użyczenie Dji Osmo Pocket do testów dziękujemy firmie INNPro i sklepowi ARS-Online, w którego ofercie znaleźć można Dji Osmo Pocket

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Diuran
  1
  Brak wymiennej baterii dla osób które dłuższe filmy robią to baardzo duzy minus. Nikt nie chce czekać aż bateria się naładuje nawet jeśli jest mała i ma jakąś technologie szybkiego ładowania. Użytkownicy narzekają, ma za mały wyswietlacz i ciężko się zorientować co sie nagrywa lub czy ostrosc dobrze zostala zlapana. Minus kolejny to mechanizm w ktory laczyly to malenstwo ze smartfonem ehh masakra jakas, osoby korzystajace z tego robia rozne kombinacje aby dobrze polaczyc tel. z ta kamerka tak aby to sie nie rozlecialo i bylo stabilne.
  • avatar
   Andrew82
   0
   Chcę to;)
   • avatar
    Andrew82
    0
    Chcę to;)
    • avatar
     kwolana
     0
     brak micro-usb to wada? a po co robić krok w tył? a może od razu napiszmy, że jego wadą jest brak komunikacji z nokią 3310?

     kolejny minus - słabe połączenie przewodowe że smartfonem?? a kto dziś chce się łączyć przewodowo z czymkolwiek? chyba że mowa o partnerce. ale jeśli jesteśmy przy gimbalu - absolutnie nie! po pierwsze - ten gimbal po to został tak zminiaturyzowany, żeby jedynie w wyjątkowych sytuacjach podpinać do niego telefon. po drugie - z zasady ten gimbal ma leżeć w kieszeni i w ciągu sekundy od wyjęcia być gotowy do działania. po trzecie - dla smartfonów są dedykowane inne rozwiązania i inne gimbale. ten z zasady nie potrzebuje telefonu.

     sprzęt fantastyczny, cena wysoka. jako szczęśliwy użytkownik dji osmo mobile 2 zrobię to samo co z osmo - poczekam na odświeżoną i poprawioną wersję pocket 2, która będzie zapewne też o połowę tańsza

     dzięki za recenzję i filmiki dobra robota i fajne ujęcia z najpiękniejszego miasta w Polsce. z wadami kompletnie się jednak nie zgadzam
     • avatar
      Yamaraj6
      -2
      WTF 1650 zł myślałem że to będzie kosztować MAX 1000. Przecież to kompletnie nie ma sensu. O wiele lepsze połączenie smartfon + gimbal. Smartfony flagowe mają o wiele lepszą jakość nagrać, a normalne gimbale mają lepszą stabilizację.
      • avatar
       newhousik
       -2
       Dla mnie za krótki czas pracy i zbyt mała jasność.
       Galaxy s7 wyłączam transmisje danych, ekran i mogę nagrywać z 7 godzin, wiadomo podstawowa wada to rozmiary telefonu. Ale fajnie że jest sprzętowa stabilizacja.
       • avatar
        HomeAudio
        0
        Zastanawiam się nad zakupem.... ale ma zdecydowanie za dużo wad :/
        • avatar
         gall_anonim
         0
         Mam pierwsze DJI Osmo i robi faktycznie robotę. To wygląda także całkiem ok. Zastanawiam się tylko jak z wytrzymałością baterii? Też tak słabo jak u "starszego brata"?
         • avatar
          SirMichael
          0
          zaraz gopro ich wykupi i będzie sprzedawać to samo za 5k po czym napiszą, że nie wiedzą dlaczego sprzedaż padła.