Routery

Testy praktyczne i podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Router TP-Link

Pora na kilka zdań dotyczących testów i wydajności TP-Link TL-WR1043ND. Procedura testowa obejmowała sprawdzenie zasięgu routera i pokrycia sygnałem mieszkania o powierzchni około 60m2. Kolejny test dotyczył zmierzenia prędkości przesyłania danych.

Do testów zasięgu została użyta aplikacja inSSIDer oraz Vistumbler (aplikacja napisana przy użyciu AutoIT, wykorzystuje netsh). Platforma sprzętowa to MacBook (system operacyjny Windows 7 Professional 32-bit) z kartą sieciową AirPort Extreme (chipset Atheros). Konstrukcja mieszkania to typowe blokowisko z „wielkiej płyty” z solidnymi żelbetowymi ścianami nośnymi i oszczędnymi gipsowymi ścianami wewnętrznymi. Router został ustawiony na szafce RTV w jednej z głównych części mieszkania. Punkty pomiarowe sieci zaznaczone na schemacie obejmują całą powierzchnię mieszkania. W każdym punkcie dokonywano 3-krotnego pomiaru, wynik jest średnią arytmetyczną pomiarów.

Siła sygnału Wi-Fi

Z kolei prędkość kopiowania danych została przeprowadzona przy wykorzystaniu komputera MacBook i jego karty sieciowej AirPort Extreme, komputera Mac mini oraz testowanego routera i dysku 2,5 cala USB. MacBook podczas testów był podłączony bezprzewodowo do routera, a w kolejnych testach kablem sieciowym (połączenie gigabitowe), Mac mini podłączony kablem sieciowym (połączenie gigabitowe). Test polegał na przekopiowaniu 500 MB danych w sieci Microsoft Windows w konfiguracjach:

 • MacBook (WiFi) - Mac mini (Ethernet)
 • MacBook (WiFi) - TP-Link (kopiowanie na podłączony dysk twardy - partycja FAT32)
 • MacBook (Ethernet) - Mac mini (Ethernet)
 • MacBook (Ethernet) - TP-Link (kopiowanie na podłączony dysk twardy - partycja FAT32)

Dodatkowo zostały wykonane testy pobierania i wysyłania danych po protokole FTP na dysk twardy TP-Linka:

 • MacBook (WiFi) - TP-Link
 • MacBook (Ethernet) - TP-Link.

Wyniki pomiarów przedstawiamy w zestawieniu tabelarycznym. Prędkości osiągane w sieci bezprzewodowej są bardzo dobre. Dla porównania router Netgear WNDR3700 w takich samych warunkach osiąga w teście pobierania i wysyłania danych po sieci WiFi na poziomie 75-80 Mbps (test WiFi 2,4 GHz - Ethernet). TP-Link wypada znacznie lepiej w testach kopiowania danych na podłączony dysk USB. Router Netgeara osiągał wyniki o około 15% gorsze. Z kolei bezprzewodowa transmisja po protokole FTP do podłączonego dysku USB bardzo mile mnie zaskoczyła i dorównuje Asusowi RT-N56U. W przypadku połączenia Ethernetowego, TP-Link również radzi sobie świetnie podczas pobierania poprzez FTP, jednak daleko mu do Asusa RT-N56U (pobieranie danych z dysku USB - 138,4 Mbps).

Kopiowanie plików (SMB)
[Mbps]

Połączenie: 802.11n - 1 Gbps 68
72
Połączenie: 802.11n - TP-Link 18
30
Połączenie: 1 Gbps - 1 Gbps 193
302
Połączenie: TP-Link - 1 Gbps 21
67
  Upload
Download

Kopiowanie plików (FTP)
[Mbps]

Połączenie: 802.11n - TP-Link 43
51
Połączenie: 1 Gbps - TP-Link 65
71
  Upload
Download


1 Gbps - urządzenie podłączone do gigabitowego portu routera TL-WR1043ND
TP-Link - dysk twardy podłączony do portu USB routera TL-WR1043ND
802.11n - urządzenie podłączone poprzez sieć WiFi do routera TL-WR1043ND


W ogólnym rozrachunku zarówno wydajność urządzenia jak i pokrycie zasięgiem mieszkania wypadają bardzo dobrze. Link bezprzewodowy jest stabilny, w środowisku z dużą ilością obcych sieci bezprzewodowych i dotyczy to zarówno oprogramowania firmowego, jak i DD-WRT.

Podsumowanie

Jak łatwo zauważyć, budowa domowej sieci bezprzewodowej nie jest procesem trudnym, choć początkowo natłok nowych informacji i definicji może nieco wystraszyć. Odpowiednie podejście do problemu, zaplanowanie etapów działań, a przede wszystkim nakreślenie wymagań, jakie stawiamy sieci WiFi, ułatwiają nie tylko jej budowę, ale i pierwszy etap, jakim jest zakup odpowiedniego urządzenia.

Router TP-Link TL-WR1043ND to doskonały przykład bardzo dobrej konstrukcji do zastosowań domowych. Prosta konfiguracja, przyjazny interfejs użytkownika i wbudowany port USB pozwalają na stworzenie wydajnej i bezpiecznej sieci komputerowej, w której znajdzie się miejsce na sieciowy magazyn danych. Osoby chcące wycisnąć maksimum z routera mogą zainteresować się wgraniem alternatywnego oprogramowania. Dzięki niemu będziemy mieli większy wpływ na szczegółowe parametry pracy urządzenia. Z pewnością na początku mogą pojawić się trudności z obsługą dysku USB (dostępne są modyfikacje DD-WRT zawierające Sambę), czy też wgrywaniem dodatkowych aplikacji. Niemniej przejściowe problemy można rozwiązać dzięki świetnej stronie wsparcia DD-WRT.

W TP-Link TL-WR1043ND zabrakło nam jedynie modułu radiowego pracującego w paśmie 5 GHz. Pomijając ten fakt, stosunek możliwości i osiągów do ceny urządzenia plasuje go w ścisłej czołówce routerów tej klasy.

Ocena TP-Link TL-WR1043ND

plusy:

 • dobry zasięg
 • bogate możliwości konfiguracyjne
 • wbudowany port USB do obsługi dysków twardych
 • dobre transfery w sieci 802.11n (WPA2-PSK)

minusy:

 • brak języka polskiego w panelu administracyjnym
 • brak obsługi częstotliwości 5 GHz

Dobry Produkt benchmark.pl

 

W pierwszej części cyklu benchmark ekspert opisaliśmy możliwości routera i pokazaliśmy jak skonfigurować sieć. Przed wami jeszcze druga część:

 

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kondziof41
  3
  super artykuł
  • avatar
   zgf1a
   3
   "duży zasięg - kilkadziesiąt metrów (w przypadku standardowych urządzeń z segmentu SOHO) lub nawet kilkuset kilometrów. Rekord Polski został pobity 29 lipca 2011 roku. Link na długości 218 kilometrów i częstotliwości 5 GHz został zestawiony pomiędzy szczytem Skrzyczne a wieżą widokową na Wielkiej Sowie."


   A ja chce dodac, ze to moj dostawca pobil ten rekord :)
   • avatar
    tanakov
    2
    TO teraz jeszcze poproszę artykuł o poszerzeniu zasięgu sieci WiFi.. Test anten, test repeaterów i wszystkiego co może poprawić zasięg i siłę sygnału... to było by coś... Nie widziałem takiego artykułu jeszcze...
    • avatar
     rafcik_er
     1
     A mam pytanie. Ja mam ciut inne podłączenie do internetu. Tzn mam na zewnątrz domu antenę 2,4 GHz i internet taki no tu miejscowy 4MB w nocy 8 MB. Od anteny leci taki czarny kabelek z okrągłą wtyczką którą się przykręca do karty sieciowej w moim PC do bezprzewodowej karty sieciowej Wcześniej miałem ralink 2400 czy jakos tak teraz mam coś lepszego ale nie wiem dokładnie co. Ale na tej samej zasadzie działa. Jak z takiego neta zrobić sieć wifi? Dodam że z poziomu komputera często przełączam się miedzy sieciami bo niekiedy strasznie zamulają a inne chodzą szybciej. To w takiej sytuacji jak router będzie mógł zmieniać sieci?
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Fajny artykuł, na pewno będzie bardzo pomocny osobom, które nie znają się na sieciach komputerowych, a chcą mieć jedną u siebie w domu ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Artykuł bardzo przyjemny. Poruszyłbym jeszcze temat problemów z GigaLan'em. Trzeba pamiętać ze wymaga on poprawnego działania wszystkich 8 przewodów skrętki. Uszkodzenie któregokolwiek spowoduje, że prezentowany router będzie się gryzł z kartą sieciową. Objaw - po zamknięciu systemu i ponownym uruchomieniu nie ma sieci - trzeba restartować router albo zmienić ustawienia karty sieciowej na "LAN Half Duplex" ( a to już nie GLan).
       • avatar
        Muciekk
        1
        Wszystko ladnie nawet tylko ja mam pytanie bo nie wiem czy przeoczylem czy nie jest napisane ... na jaki oprogramowaniu zostaly wykonane testy ?? Tp-linka czy DD-WRT ?? dobrze by bylo je przeprowadzic na obu dla porownania czy np w DD-WRT polepszono wydajność w sieci :)

        pozdrawiam
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Dobry art, akurat u siebie konfigurowałem sieć wifi ostanio, internet z kablówki, router d-link dir-615, dwa komputery stacjonarne i laptop. Wsio działa jak należy, mieszkanie 60m2
         • avatar
          markozpl
          1
          mam ten router i nadal się zastanawiam dlaczego nie osiągam transferu 1gbps po lan tylko 300 mbps?
          • avatar
           spajki
           0
           ups ;)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Przyznam, że gdy zobaczyłem artykuł to w pierwszej chwili bardzo się ucieszyłem, a w drugiej przyszła do głowy obawa, że znowu będzie miętki, zbyt powierzchowny i nie wnoszący nic nowego. Niestety obawy się ziściły... o ile dla początkującego artykuł może być przydatny to dla użytkownika nawet odrobinę bardziej zaawansowanego jest bezużyteczny.

            Jeśli chodzi o opisane funkcje to mamy totalną klapę... w zasadzie przepisaliście to co jest już napisane w opisach routera... Dodatkowo po co opisywać kreator?! Kreator jest dla ludzi nie zainteresowanych takimi artykułami. Nie ma żadnych opisów jak de facto skonfigurować różne konfiguracje, a tylko jakie opcje znajdują się w ustawieniach routera. Fajnie, że jest poruszony temat alternatywnego firmware, ale moglibyście chociaż zrobić jakieś testy transferów, radzenia z zapchaniem, a tu nic. Tzn. coś jest: stwierdziliście, że jest to samo co w oryginalnym sofcie i dużo więcej... Wydaje mi się, że każdy artykuł powinien wychodzić poza ramki instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta.

            Wszystkie pożyteczne informacje w tym artykule można streścić w kilku podpunktach zajmujących może z pół strony... Po cholerę klepać 6 stron o niczym? Moim skromnym zdaniem ten artykuł powinien być "artykułem sponsorowanym" dla początkujących.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Średnio zaawansowany użytkownik po przeczytaniu tego artykułu najprawdopodobniej nie dowiedział się nic nowego.

             Początkujący dalej nic nie wie po za tym jak wyglądają screeny z routera na które może popatrzeć u siebie na swoim routerze.

             Początkujący wciąż nie wie:
             -podstawowych cech WiFi i rodzai
             -gdzie znaleźć MAC
             -tego że MAC należy do karty sieciowej więc laptop ma 2
             -urządzenia różnych standardów np. g i n mogą się gryźć w jednej sieci
             -podstawowych definicji z zakresu sieci
             -wiele innych podstawowych informacji, które z pewnością są bardziej potrzebne od screenów z kreatora czy screenow z dd-wrt które są od razu w googlach

             Ja bym ocenił ten artykuł co najwyżej na 3/5
             • avatar
              spajki
              -9
              Świetny artykół, przydatny zarówno całkowitym laikom jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom. Zdecydowane na +
              • avatar
               otomi
               0
               Osobiście polecam zmianę firmowego oprogramowania routera TP-Link TL-MR3420 na gargoyla (http://www.gargoyle-router.com/), jeśli ktoś chce używać w ogóle internetu. Najnowsze oprogramowanie TP-Linka nie potrafiło mi nawet wykryć modemu, a co dopiero połączyć się z internetem. Oczywiście mój model modemu (Huawei e272) jest wspierany przez router, a przynajmniej tak pisze w manualu. Po wgraniu gargoyla i szybkiej konfiguracji, mogłem już bezproblemowo surfować po internecie.
               • avatar
                lukiiiii
                0
                czy QoS z DD-WRT potrafi przyciać ilosc połaczeń z utorenta? Mam teraz router Netgear z UPC i jest tragedia. Wcześniej miałem zwykły router kablowy reportec z allegro za 30zl i lepiej dawał rade.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Fajny poradnik, ale mam pytania do testu:
                 - transfer z/na dysk. W jakim systemie plików dysk był sformatowany do testów na Sambie. Ponoć FAT wychodzi dobrze, ale NTSF leży.
                 - czy możecie zrobić test max. liczby połaczeń? Ważne przy niektórych grach on-line, oraz sieciach P2P. Słabsze routery padają nawet już przy 30 połączaniach.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  A ja mam trochę inne pytanie i na inny temat. Orientuje się ktoś, czy do D-Linka DIR 615 można wkręcić inne anteny niż standardowe? Bo u mnie w mieszkaniu niestety sygnał zanika a nie chcę kupować nowego routera.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Ja osobiście w domu korzystam z TP linka WR340G. Używam go do udostępniania neta na dwa kompy (PC i lapek) oraz do wymiany plików miedzy oboma kompami. Dziennie transferuje miedzy komputerami około 20 Gb danych rożnego rodzaju i uważam ze ten router sprawuje się w tym idealnie. Jednak stawiając siec bezprzewodowa bardziej skupiam się na zabezpieczeniach aby nikt nie miał dostępu do danych które przechowuje na dyskach.

                   Co do artykułu to całkiem przyzwoicie napisany. Brakuje tylko jeszcze aby właśnie uwzględnić tworzenie odpowiednich zabezpieczeń, nie tylko tworzenie hasła bo takie jest całkiem łatwe przeważnie do złamania.
                   • avatar
                    0
                    W większości przypadków konfiguracja domowej sieci trwa krócej, niż czytanie całego poradnika.
                    Sam artykuł na +

                    Swoją drogą, czy badaliście poziom sygnału w łazience i toalecie ? Już prędzej sprawdzałbym na balkonie.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Witam serdecznie wszystkich. Mam taki mały problem ze zrobieniem sieci ponieważ dwa moje PeCety są postawione na Windows 7 (stacjonarny 64bit natomiast netbook 32bit) ale posiadam również MacBook ze snowleo, nie wiedząc czemu nie mogę używać tegoż maka w sieci. Ma ktoś jakiś pomysł?