Tunery TV

Anteny

przeczytasz w 2 min.

Kiedy już wiemy czy nasz odbiornik telewizyjny jest w stanie odbierać naziemną telewizję cyfrową i czy musimy zaopatrzyć się ewentualnie w odpowiedni set-top-box (dekoder), pozostaje sprawa anteny. Na szczęście anteny, które można wykorzystać do odbioru telewizji DVB-T to po prostu zwykłe anteny telewizyjne, z których korzysta się przy odbiorze telewizji analogowej. Nie trzeba zatem zmieniać instalacji antenowej w domu.

Dostępne są również anteny specjalnie zaprojektowane do odbioru telewizji DVB-T, a ich ceny są podobne do zwykłych anten i wahają się od 50 do 130 zł. Oczywiście jeżeli instalujemy nową antenę, wówczas lepiej zaopatrzyć się w model przystosowany do telewizji cyfrowej, niemniej nie jest to konieczne. Nie warto jednak kupować najtańszych modeli, które nie są zwykle zbyt dobrej jakości. Może się to wydać dziwne, ale warto w tym miejscu zaznaczyć, że anteny satelitarne nie nadają się do odbioru telewizji DVB-T. Zdarzają się bowiem wypadki, że użytkownicy usiłują odbierać na nich stacje naziemne, ponieważ telewizja satelitarna myli im się z telewizją cyfrową.

Pokojowa antena DVB-T
Pokojowa antena DVB-T

Siatkowa antena DVB-T
Siatkowa antena DVB-T

Kierunkowa antena DVB-T
Kierunkowa antena DVB-T

Kierunkowa antena DVB-T antena o dużym zysku antenowym
Kierunkowa antena DVB-T antena o dużym zysku antenowym

Znacznie ważniejszą sprawą jest wybór typu anteny. W sklepach dostępne są ich trzy główne rodzaje – pokojowe, siatkowe i kierunkowe. Pierwsze zapewniają dobry odbiór jeżeli odległość od nadajnika nie przekracza 10 km. Anteny siatkowe sprawdzają się przy odległościach do 25 km, kierunkowe zaś stosuje się gdy nadajnik jest w odległości do 35 km. Jeżeli dystans jest większy, musimy zastosować antenę o dużym zysku, która jest obowiązkowo wyposażona w dodatkowy wzmacniacz antenowy.

Rodzaj anteny w zależności od odległości od nadajnika

Rodzaj anteny/odległośćdo 10 km10-25 km25-35 kmpow. 35 km
pokojowaTakNieNieNie
siatkowaTakTakNieNie
kierunkowaTakTakTakNie
kierunkowa o dużym zyskuNieTakTakTak

 

Antena pokojowa jest oczywiście najwygodniejsza, gdyż nie wymaga żadnej instalacji – po prostu podłącza się ją do odbiornika i ustawia w jego pobliżu w pokoju. Niemniej warto wiedzieć, że każda antena zamontowana na zewnątrz będzie się zawsze spisywać lepiej niż antena pokojowa. Fale radiowe wykorzystywane do przesyłania sygnału telewizyjnego nie przenikają bowiem bezstratnie przez ściany, a każda przeszkoda na ich drodze do anteny powoduje tłumienie fal. Duży wpływ na odbiór ma również wysokość zamontowania anteny. Wynika to również z tłumienia fal – po prostu im wyżej umieścimy antenę, tym „widzi” ona dalej, a na drodze fal do anteny jest mniej przeszkód.

Jeżeli odległość od nadajnika jest duża, wówczas musimy zaopatrzyć się w antenę o dużym zysku – chodzi tutaj o sam zysk anteny, a nie anteny w połączeniu ze wzmacniaczem. Taka antena potrafi „ściągnąć” nawet bardzo słaby sygnał. Oprócz samej odległości od nadajnika trzeba wziąć również pod uwagę jego moc oraz naszą lokalizację względem niego. Każdy budynek czy wzgórze osłabi sygnał dochodzący do anteny. Nie należy też celować anteną w sąsiedni blok, którego ściany skutecznie wytłumią sygnał.

Prawidłowe umieszczenie anteny
Jeżeli to tylko możliwe najlepiej antenę umieścić tak, aby żadne przeszkody terenowe nie zasłaniały bezpośredniej „widoczności” nadajnika.

Jeżeli do odbioru telewizji korzystamy z instalacji zbiorczej, wówczas za prawidłowy odbiór odpowiada administrator budynku. Może się tak zdarzyć, że urządzenia znajdujące się w instalacji zbiorczej nie będą w stanie przenosić sygnału cyfrowego. Wówczas należy zgłosić to administratorowi, który powinien wymienić infrastrukturę antenową. Trzeba się też liczyć z taką sytuacją: może się też zdarzyć, że administrator budynku zamontuje dekodery sygnału DVB-T/MPEG-4 i do instalacji „wpusći” sygnał analogowy. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż tracimy możliwość odbioru programów w wysokiej rozdzielczości, a także korzystania z dodatkowych opcji telewizji cyfrowej.