Gry

Dwa oblicza! Recenzja Need for speed Undercover.

przeczytasz w 4 min.

                        


Need for speed, tę nazwę zna prawie każdy gracz na świecie.  Pościgi pełne wrażeń, ucieczki przed policją czy piękne samochody w całej okazałości, to tylko niektóre aspekty gry. 18 Listopada 2008 roku światło dzienne ujrzała kolejna gra z tej niemal już legendarnej serii. Jej tytuł brzmi Undercover. Nazwa ta ma bardzo wiele wspólnego z fabułą całej gry ale o tym napiszę w dalszej części artykułu. Poniżej zamieszczam film promujący tę część serii.


Wymagania:

Jak na dzisiejsze możliwości naszych pecetów, gra nie stawia im bardzo dużych wymagań. Przy moim zestawie, gra działała na pełnych detalach przy rozdzielczości 1280x1024, a liczba fpsów nie schodziła poniżej 60 klatek na sekundę.


System operacyjny: Windows XP lub Vista
Procesor: Intel Pentium 4 2,8GHz (3,0GHz dla Windows Vista) lub jego odpowiednik
Pamięć RAM: 1GB
Karta graficzna: GeForce 6500, Radeon 9500 albo lepsze (muszą wspierać Pixel Shader 2.0)
Twardy dysk: 5,5GB


Oprawa Graficzna :

Co by tu dużo mówić. Gra jest po prostu bardzo dobra pod tym względem. Wszystkie efekty są bardzo dobrze zaprojektowane i wykończone. Można się przyczepić do jakości cieni. Niektóre z nich są kwadratowe i nie dokońca oddają kształt rzutowanego przedmiotu. Moją uwagę przykuło oświetlenie. Moim zdaniem jest bardzo podobne do tego z Most Wanted czyli jednej z poprzednich części tej samej serii.


         


Nie zmienia to jednak faktu, że cała szata graficzna Nfs Undercover stoi na wysokim poziomie i na prawdę może się podobać.


Interfejs:

Ten aspekt nie zmienia się bardzo mocno względem poprzednich części NFS. Jest nadal łatwy do przyswojenia i bardzo czytelny.


  


1. Radar.
2. Aktualna pozycja, strata lub zysk do innego uczestnika wyścigu,czas i procent ukończenia trasy.
3. Punkty za manewry. Mają znaczenie przy zyskiwaniu kolejnego poziomu kierowcy.
4. Licznik. M.in Prędkość, poziom nitro i spowalniacza.
5. Poziom zainteresowania policji.


Fabuła i aspekty gry:

W Nfs Undercover fabuła jest nieco inna niż w poprzednich częściach gry. Jednym słowem może zaskoczyć. Oczywiście sens gry nadal jest ten sam czyli jeździmy jak najszybciej i jak najlepiej ;P. Jednakże wcielamy się w oficera policji którego zadaniem jest dostanie się do gangów samochodowych i rozmontowanie ich działalności poprzez wykluczanie poszczególnych członków grupy. Więcej szczegółów nie mogę zdradzić ale jestem pewien, że ta rozgrywka dostarczy wam wiele radości.


a). Pościgi

Mimo tego, że gramy policjantem, pościgi będą nieuniknione. Jak sam tytuł mówi gramy "pod przykryciem" :). Sam element pościgu nie różni się bardzo od tego, który mieliśmy okazję zaobserwować w NFS Most Wanted. Poziomów pościgu jest 5. Na początku ścigają nas radiowozy miejskie lecz wraz ze wzrostem poziomu pościgu pojawiają się coraz bardziej wykwintne auta i metody zatrzymania. Ścigać nas będą m.in Porshe GT2 czy Nissan 370z. Nad nami latać będzie helikopter a na ulicach rozkładane będą kolczatki. Jednym słowem nie będzie lekko .


         


b). Umiejętności kierowcy

Po każdym wyścigu zyskujemy punkty za manewry na drodze. Dzięki tym punktom osiągamy coraz większy poziom kierowcy. Za każdy z tych lvl-i dostajemy bonusy w postaci m.in rabatu na części czy premii do zarobków. W poprzednich częściach serii nie było tego aspektu. Bardzo ciekawa rzecz wprowadzająca do gry wyścigowej, cechy gry RPG.


                         


c). Film

Do tej części gry zostały nakręcone specjalne krótkometrarzowe filmy. Zostały one wprowadzone do rozgrywki bardzo umiejętnie. Przy każdym większym wydarzeniu w grze możemy być pewni tego, że wyświetli się filmik. Świetny pomysł dzięki któremu gracz jest dobrze umiejscowiony w rozgrywce.


                                                                                                 


d). Uszkodzenia auta

Moim głównym zarzutem do gry NFS Most Wanted, było to, że po uderzeniu w ścianę przy dużej prędkości, na samochodzie nie było nawet rysy. Nieco irytujące. W Undercoverze efekt uszkodzenia auta został dodany. Pomimo tego, że samochód po uderzeniu w przeszkodę  przy prędkości ok. 250km/h  nadal jeździ to cały zamysł tego aspektu jest bardzo fajny. Samochód rozpada się bardzo ciekawie, odpadają od niego różne elementy np. maska. To poprawia realizm w grze.

                             

              "Kotku, muszę Ci coś powiedzieć tylko się nie denerwuj...."


e). Realizm w grze

Trzeba powiedzieć, że pomimo poprawek nadal nie jest on zadowalający. Przykład, przy prędkości 300km/h i 400km/h samochód zachowuje się tak samo. Nie mówie już o tym, że auto pędzące 250km/h nie ma problemu z wejściem nawet w zakręt 90 stopni. Jedym słowem bajka. No ale czego można się spodziewać pod tym względem od gry, która ma cieszyć osiąganymi prędkościami...


f). Lista samochodów

Jest imponująca. Salon został podzielony na 3 części. Amerykański, Europejski i Japoński. W każdym z nich znajdziemy samochody zarówno z niższej jak i z najwyższej półki cenowej. Mnie ucieszyło dodanie do listy samochodów, Bugatti Veyrona ale nie tylko on jest nowością :). Poniżej znajduje się film obrazujący większość z aut zawartych w grze.


g). Muzyka i efekty dźwiękowe

Jak zawsze bardzo dobra strona serii Nfs. Każdy silnik ma swój unikalny dźwięk, efekty dźwiękowe otaczającego środowiska także bez zarzutu. Muzyka różnorodna. Znajdują się kawałki rockowe jak i te z mocniejszym basem w tle. Dla każdego coś dobrego. Oto lista kawałków, które usłyszymy w grze.


1. Airbourne – Girls in Black
2. Amon Tobin – Mighty Micro People
3. Asian Dub Foundation – Burning Fence
4. Bonobo – Scuba (Amon Tobin Mix)
5. Circlesquare – Fight Sound Part 1
6. Floor Thirteen – Blame it on me
7. From First to Last – I once was lost but now am profound
8. Hybrid – The Formula Of Fear (Matrix DUB)
9. Innerpartsystem – This empty love
10. Justice – Genesis
11. Kinky – Mexican Radio
12. Ladytron – Ghosts
13. Mindless Self Indulgence – Never Wanted to Dance (Electro Hurtz Mix)
14. Nine Inch Nails – The Mark Has Been Made
15. Nine Inch Nails – The Wearing
16. Ojos De Brujo – Piedras vs Tanques
17. Pendulum – 9,000 Miles
18. Pendulum – Granite
19. Pendulum – Tempest
20. Puscifer – Indigo Children (JLE Bub Mix)
21. Puscifer – Momma Sed (Tandemonium Mix)
22. Qba Libre & M1 – God Damn
23. Recoil – Shunt
24. Recoil – Vertigo
25. Recoil – Want
26. Splitting Adam – On My Own
27. Supergrass – Bad Blood
28. The Fashion – Like Knives
29. The Pinker Tones – Electrotumbao
30. Prodigy – First Warning
31. The Qemists – 2 Stompbox (Spor remix)
32. The Whip – Fire
33. Tricky – Loalition
34. Tyga – Diamond Life


h). Tuning

Czym byłaby ta gra bez możliwości tuningowania aut? Odpowiedzcie sobie sami :). Do dyspozycji mamy bardzo wiele części, które możemy modyfikować na mnóstwo spobów. Każdy będzie w stanie wybrać coś dla siebie. Z tym nie będzie problemu.


                


Ogólne wrażenia:

Gra zrobiła na mnie spore wrażenie lecz nie piorunujące. Na plus można zaliczyć oczywiście nowe efekty i ciekawą fabułę. Możnaby rzec coś się wreszcie dzieje, nie tylko same wyścigi. Oczywiście pod względem fabuły, GTA 4 to to nie jest ale lepszy rydz niż nic :). Jednakże jak każda gra również ta o której jest recenzja nie ustrzegła się błędów. Najbardziej rzucającymi się w oczy jest brak realizmu w grze. Nie oszukujmy się, nawet Kubica niebyłby w stanie "wejść" samochodem rozpędzonym 250 km/h  w 90-cio stopniowy zakręt. Drugi zauważalny mankament to kamera. Często bardzo utrudnia rozgrywkę, obracając się w złą stronę lub nie chcąc się obrócić. Są również błędy w grafice ale nie są one tak mocno zauważalne.


Podsumowanie

Moim zdaniem jest to najlepsza część nfsa od czasów Most Wanted. Choć nie za długa, to wystarcza na kilka godzin zabawy. Fabuła i wiele rodzajów wyścigów sprawiają, że chce się grać. Błędy błędami ale co na tym świecie jest perfekcyjne? :) . Grę oceniam na 4-/5.


Plusy:

-Fabuła,
-Oprawa graficzna,
-Muzyka i efekty dźwiękowe,
-Wiele różnorodnych wyścigów,
-Krótkie filmy wzbogacające rozgrywkę,
-Długa lista aut,
-Możliwości w tuningowaniu aut.


Minusy:
-Brak realizmu,
-Kamera,
-Małe błędy w grafice.

Cena w dniu recenzji: 49 zł. Seria EA Classics.

Pozdrawiam Ent3x.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Cr4sH
    0
    Ja tą grę włączyłem, "wjechałem" na ulicę, wyłączyłem i usunełem.
    • avatar
      henry230
      0
      Haha jestem fanem serii NFS,więc miałbym dużo do opowiedzenie ,znam takie tytuły jak 1 cześć nfs Road & Track Presents,później 2 niezbyt ciekawa 3 cześć to już gra kultowa Need for Speed III: Hot Pursuit czesc 4 to Need for Speed 4: High Stakes jedna z gorszych części jak dla kogo ,później nfs pokazał klasę i wypościł coś na miarę 3 części a mowa tu o nfs porsche bez jaj grałem w ta grę od rana do wieczora i nie ma bata ścigałem eis jak długo się dało,celowo pomijam kolejne części bo to była lipa aż do momentu nfs underground 2 i wtedy poczułem radość z grania w nfs,kolejna częścią była nfs most wanted wypas na maksa:) a później już samo dno aż do momentu nfs shift chodź nie zachwyca mnie gra właściwie to dno na klawiaturze:)a na Wheel to już inna bajka:)
      • avatar
        gigabyte
        0
        Brakuje mi gameplaya, testów wydajnościowych (pisałeś tylko że fps był >60 ale po konfigurację trzeba iść do twojego profilu). Co do gry to lubię, kiedy w rozgrywkę są wplecione filmy :D Poza tym gra nie przypadła mi do gustu
        • avatar
          Ent3x
          0
          Aha zapomniałem dodać w tekście... Dziękuję za wszystkie 1 ;).
          • avatar
            gigabyte
            0
            Aha, i szkoda że nie da się powiększyć miniaturek. Ale to taki mały minus
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              popraw wymagania - grafika jakaś nowa - na pewno nie radki serii 95xx - u mnie, na 9550 gra nawet się nie włączyła - czarny ekran, a komp był sprawny !!!
              • avatar
                Ent3x
                0
                Podaje wymagania oficjalne. Nie ja je ustalałem :).
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Ocena tej gry 4/5!? Chyba żartujesz. To jedna z najgorszych części NFS. Przede wszystkim optymalizacja leży i do tego występują mikroprzycięcia płynności na każdym komputerze (zaobserwowane, jak również opisywane w innej recenzji). Fizyka jazdy jest największą porażką w tej grze. Rozumiem, że ideą tej gry ma być arcade, a nie symulator, ale nawet z punktu widzenia arcade model jazdy to dno (w poprzednich częściach lepszy był ten arcade).
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    "Na początku ścigają nas radiowozy miejskie lecz wraz ze wzrostem poziomu pościgu pojawiają się coraz bardziej wykwintne auta i metody zatrzymania. Ścigać nas będą m.in Porshe GT2 czy Nissan 370z."

                    Błąd. Nie ma Nissana 370z jako radiowozu. Myślę, że chodziło o Nissana GT-R R35.
                    Cóż... Undercover, nie jest beznadziejną grą. Świetny soundtrack (pomijając latynoskie rytmy), nie najgorsza oprawa graficzna, i całkiem niezła fabuła, przyczyniły się do takiej a nie innej opinii o tym produkcie i jest to MOJE zdanie. Oczywiście minusy (słaby system zniszczeń, "genialna" optymalizacja, czy fizyka jazdy), niszczą tą grę. No i należy wspomnieć o multiplayerze, w którym nie brak cheaterów, czy też klawiaturowych "buggerów".