Oprogramowanie

przeczytasz w 3 min.

W X800 mamy do czynienia z systemem Windows Mobile 6. W przeciwieństwie do poprzednich "stabilnych inaczej" edycji, szóstka jest przez użytkowników chwalona i wydaje się wreszcie stanowić dopracowany, wszechstronny system dla komputerków przenośnych. Dobrze współpracuje z interfejsem dotykowym, oprogramowaniem biurowym, świetnie synchronizuje się z komputerem stacjonarnym, jest w pełni multimedialna. W najbliższym czasie ma być też dostępna polska nakładka WM 6, którą posiadacze X800 będą mogli ściągnąć ze strony producenta - ale nie jest to wiadomość w 100% sprawdzona.

Po włączeniu X800 wita nas ekran główny, na którym mieszczą się skróty do często używanych programów i informacje o stanie urządzenia. Jest też najważniejszy skrót, w lewym górnym rogu - Menu Start.

Przy odrobinie uwagi i precyzji można korzystać z opcji ekranu głównego bez rysika, posługując się palcami. Trzecia możliwość to używanie joysticka oraz przycisków mieszczących się pod ekranem. Po kilku dniach każdy użytkownik wypracuje sobie własne kombinacje tych metod sterowania, które będą dla niego łatwe i efektywne.

Poniżej kilka screenów przedstawiających niektóre opcje dostępne z ekranu głównego.

 

 

W opcjach urządzeń bezprzewodowych można błyskawicznie uzyskać dostęp do ustawień lub włączyć/wyłączyć odpowiedni interfejs. Z kolei za pomocą Task Managera mamy podgląd do aktualnie uruchomionych aplikacji, możemy je w razie potrzeby od razu wyłączyć.

Na dole ekranu są uruchamiane dotykowo bądź klawiszami opcje telefoniczne - Speed Dial i Contacts. Producent zadbał o to, aby X800 nie ustępował funkcjonalnością zwykłej komórce.

 

Dostęp do kontaktów można uzyskać poprzez index alfabetyczny i wybranie kontaktów mieszczących się pod daną literką lub wyszukiwanie kontaktów na liście. Metody szybkie, intuicyjne, łatwo dostępne "z palca". Można też w prosty sposób wystukać numer, którego nie mamy w swojej książce adresowej.

Pisanie SMS-ków wymaga niestety użycia rysika, co jest chyba największą wadą smartfonów pozbawionych klawiatury numerycznej. Trzeba użyć obu rąk i uważnie patrzeć podczas wybierania malutkich literek na wirtualnej klawiaturze.

 

Po nabraniu wprawy i przestawieniu się z myślenia "komórkowego" na "smartfonowe" okazuje się, że posługiwanie się X800 jako telefonem robi się stopniowo coraz łatwiejsze, szybsze i bezproblemowe.

Pod przyciskiem GPS użytkownik znajduje opcje nawigacji satelitarnej - trzeba tylko dysponować odpowiednimi mapkami.

 

GPS łapie fixa dosyć szybko, po kilku minutach. Nie gubi go w drodze, chyba że wjedziemy do alpejskiego tunelu lub podziemnego garażu :) Ekran wydaje się być jednak nieco za mały, jak na typową nawigację, przegląd sytuacji poprawia nieco wysoka rozdzielczość wyświetlanych map.

Przycisk oznaczony symbolem "domek" to bardzo przydatny skrót do niektórych często używanych funkcji i aplikacji.

Częste korzystanie z tego guziczka znacząco przyspiesza pracę z X800, trzeba tylko zapamiętać, co nam oferuje. Przyciśnięcie dwukrotne otwiera M-Desk, czyli szybki dostęp do pogrupowanych tematycznie programów.

 

 

Wchodząc poprzez Menu Start do Programów widzimy, jakie aplikacje mamy w swoim smartfonie, możemy je stąd uruchamiać, po czym automatycznie pojawią się w Menu Start w grupie ostatnio uruchamianych aplikacji.

 

Z kolei poprzez Settings wchodzimy do obszernego menu ustawień X800.

 

 

Zobaczmy jeszcze, co mieści się w grupie Utilities, Multimedia oraz Phone.

 

Jak widać użytkownik ma do dyspozycji sporo opcji, umożliwiających daleko idącą personalizację urządzenia według własnych preferencji.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login