UPS

Testy i wrażenia z użytkowania

przeczytasz w 3 min.

UPS EVER ECO 1000 LCD

Podczas dwutygodniowych testów, oprócz prowokowanych przeze mnie sytuacji, zdarzyło się także kilka nieplanowanych akcji, które pozwoliły dobrze sprawdzić działanie i ochronę, jaką zapewniać miał UPS.

Zestaw, jaki podłączyłem do UPS-a to standardowy desktop, monitor 22” i router z modemem ADSL. Maksymalny pobór prądu, jaki udało mi się uzyskać, uruchamiając jednocześnie test Furmark (obciążenie GPU) i Prime95 (obciążenie CPU i RAM) to 282 W, czyli niemal połowa maksymalnego zalecanego obciążenia UPS-a. Odłączając UPS-a od sieci energetycznej całość pracowała przy maksymalnym ciągłym poborze energii przez 18 minut i 18 sekund.

Przy standardowej pracy oprogramowanie podawało, że obciążenie UPS-a wynosi maksymalnie 20% wartości granicznej.

Oznacza to, że gdybyśmy podpięli pod zasilacz awaryjny dwa takie stanowiska, to można by pracować na nich przez ponad 10 min bez obaw, że stracimy wyniki pracy. Dałoby się spokojnie zapisać dane, powyłączać aplikacje i komputery. Ponowne włączenie UPS-a spowodowało uruchomienie procesu ładowania akumulatorów. Trudno jednoznacznie określić pobór energii w trakcie ładowania, gdyż wahał się on od 31 do 59 W. UPS wskazał naładowanie akumulatorów po nieco ponad 3 godzinach. Niestety nie był on naładowany w 100%, gdyż ponowne odłączenie zasilania pozwoliło na pracę maksymalnie obciążonego komputera testowego przez niespełna 11 min. Aby móc cieszyć się pełnym naładowaniem akumulatorów, trzeba pozwolić im się ładować przez co najmniej 8-9 godzin od zera.

Kolejną rzeczą, do której mógłbym się nieco przyczepić jest zastosowanie jedynie komputerowych gniazd pozwalających podłączyć urządzenia do UPS-a. Aby podłączyć cokolwiek do niego, trzeba dysponować specjalnymi przewodami, a przydałoby się, by choć 2 lub 4 złącza były standardowymi, do których podłącza się urządzenia ich własnymi przewodami zasilającymi. Rozumiem jednak projektantów, którzy chcieli uzyskać smukły kształt obudowy, a zastosowanie tylu standardowych gniazd sprawiłoby, że urządzenie musiałoby być znacznie szersze.

W trakcie użytkowania niejednokrotnie zdarzyły się znaczące skoki napięcia. Mieszkam niedaleko transformatora, a sąsiedzi dysponują dość potężnymi maszynami, które przy rozruchu mogą nie tylko zachwiać poborem energii, ale także powodować zakłócenia w sieci energetycznej. Teoretycznie takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, lecz nie da się ukryć, że mają. Większości domowych sprzętów to nie przeszkadza, lecz zasilacze komputerów bywają czułe na tego typu awarie i niedogodności. UPS sprawił, że ani modem ADSL, ani komputer nigdy nie dały za wygraną i pracowały bez najmniejszego problemu.

UPS EVER ECO 1000 LCD

Podczas testów okazało się, że większość parametrów podanych przez producenta się potwierdziło, a chodzi mianowicie o zakresy napięć, przy których UPS aktywował podtrzymanie za pomocą akumulatorów i dezaktywował po powrocie do akceptowalnych zakresów. Tutaj sprawa jest jasna - wszystko działa jak trzeba. Dodam też, że jest to urządzenie typu offline i nawet nowoczesny zasilacz komputerowy nie miał problemów ze współpracą z EVER ECO 1000 LCD.

W trakcie testów do UPS-a podpinałem kilka różnych komputerów ze starszymi i nowszymi zasilaczami, a także systemami operacyjnymi. W przypadku komputera z systemem operacyjnym Windows 7 64-bit PL bywało, że po instalacji oprogramowania UPS nie łączył się z nim. Okazało się po wielu próbach, że skutkuje określenie we właściwościach aplikacji uruchamiania jako administrator oraz ustalenie zgodności z Windows XP SP3. Po tych operacjach wszystko zadziałało tak, jak powinno.

Ocena końcowa

Zasilacz awaryjny EVER ECO 1000 LCD okazał się ciekawą konstrukcją, która może sporo namieszać na rynku UPS-ów do 1000 VA. Producent postawił na nowoczesny wygląd i rozwiązania techniczne, które mogą przyciągnąć wielu potencjalnych nabywców.

Zestaw o poborze energii 280W był podtrzymywany przez ponad 18 minut. Cztery podtrzymywane i filtrowane gniazda, cztery jedynie filtrowane i gniazda zabezpieczające linię telefoniczną dają spore możliwości ochrony sprzętu komputerowego i peryferiów. Możliwość łączenia zasilacza awaryjnego z komputerem poprzez USB oraz oprogramowanie Winpower Menadżer zapewniają pełną kontrolę nad urządzeniem i wyłączaniem chronionego sprzętu w sposób dla niego najbezpieczniejszy.

Czytelny wyświetlacz LCD pozwala kontrolować parametry UPS-a, a wielofunkcyjny przycisk aktywować i wyłączać kilka przydatnych i ważnych funkcji. Cena jest przystępna i pozwoli zakupić ten sprzęt, aby ochronić komputer i jego peryferia – monitor, router, modem i inne urządzenia.

Jedyny problem, jaki pojawił się podczas testów, był fakt, że dysponuje on jedynie gniazdami komputerowymi i wszelkie urządzenia trzeba podpinać specjalnymi przewodami.

Super design benchmark.plSuper opłacalność benchmark.plSuper Ergonomia benchmark.pl

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Opis jak dla mnie zbyt beletrystyczny, za mało danych w postaci tabelarycznej bądź wykresów. Brak testów obciążenia rożnymi prądami.

  Dodatkowo z tekstu wynika, że jakbym zaczął wypalać BR-DL z prędkością x2 i wyłączyli by światło na początku zapisu to musiałbym się modlić żeby płyty nie stracić.

  Jako zabezpieczenie tego typu UPS-y są niewiele więcej warte jak bezpieczniki różnicowe, które są już standardem.

  Ja uderzy niedaleko piorun i pójdzie pik po sieci, to tego typu rozwiązania nie starczą. Zresztą na przeciętny budżet domowy czy małej firmy to nic takiego nie ma.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Witam czy zwykły EVER ECO nie "SINLINE" dziła z zasilaczem z aktywnym PVC (OCZ 600 ModStrem) ?
   • avatar
    Armo11
    1
    Pytanie. Ile kosztuje wymiana akumulatorów jeśli stare po 2-3 latach do niczego nie będą się nadawały?
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     A czemu nie możesz wymienić akumulatory sobie sam? Przecież jest łatwa wymiana baterii. Kończy Ci się gwarancja, możesz sobie grzebać w zasilaczu ile wlezie.

     Tylko znając ludzi to polecą na Alledrogo i kupią sobie najtańsze akumulatory robione pod systemy alarmowe, które totalnie się nie nadają do UPSów. A potem taki krzyczy, że zasilacz szajs bo nawet minuty nie podtrzymuje :)
     • avatar
      irondick
      -3
      Dodatkowy minus za próbę wyłudzenia pieniędzy za wymianę akumulatorów i skasowanie błędnego wskazania. Zupełnie jak to jest w samochodowych komputerach. Nie wyobrażam sobie abym nie mógł samodzielnie zmienić akumulatora w UPSie tylko wozić się po serwisach, gdzie może mi wymienią na miejscu w co wątpię ale skasują dodatkowo. Kalibracja po wymianie akumulatora powinna być opisana dokładnie w instrukcji każdego UPSa.
      • avatar
       Konto usunięte
       -3
       Wszystkie tego typu "zabawki"są delikatnie ,mówiąc do du...z punktu patrzenia gracza komputerowego o więcej niż przeciętnej konfiguracji.Sprawa się zaczyna i kończy na zakupie co najmniej wersji SINLINE ze starym oprogramowaniem i jakimś zabytkowym wyjściem na COM-a do podpięcia na PC-a.Firma się zatrzymała w rozwoju dla przeciętnego kowalskiego na 2000 roku i po wielokrotnych próbach kontaktu od nośnie wersji x64,do dziś zlewają to moczem.Niech nikt nie łudzi się że będzie to coś i podobne śmichy działały na zasilaczu z aktywnym pfc!Przy zestawie pobierającym 190W wszystkie proste ups-y,o ile je tak można nazywać,przechodzą w stan awarii przeciążeniowej.Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest "prawdziwa sinusoida",albo moc prawdziwego UPS-a przekraczająca 10 krotnie jego wartość znamionową poboru prądu.Szkoda że nie ma tych informacji na stronach producentów,a potem żale i pretensje,a o zwrocie kasy ,czy wymianie na większy nie ma mowy.Warto się 2 razy zastanowić nad wyborem marki,niż nad zakupem takiego "stabilizatora do tv".
       • avatar
        darek79r19
        0
        Koniec pierwszej strony czytało się, jak zapowiedź apokalipsy, zacząłem myśleć, że to artykuł sponsorowany ;)

        Zgadzam się z barwniakiem, za mało testów z różnymi obciążeniami ale ogólnie nie jest źle :)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Schodkowa aproksymacja sinusoidy to co innego niż fala prostokątna (czy jak to nazwał autor "prostokątne nąpięcie") na wyjściu.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Dlaczego podsumowanie jest na początku?
          • avatar
           lukiiiii
           0
           A jak działają głośniki podpięte pod "prostokątną sinusoidę"?
           • avatar
            _shaq_
            0
            "sąsiedzi dysponują dość potężnymi maszynami, które przy rozruchu mogą nie tylko zachwiać poborem energii, ale także powodować zakłócenia w sieci energetycznej" - z tego to się uśmiałem ;)))))))

            A co sąsiedzi trzymają w domu traktor na prąd? i maszyny rolnicze? ;)

            p.s. Nie lepszy APC od EVER?
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Lepiej dopłacić i mieć pełną sinusoidę na wyjściu .
             Żaden hit .
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              No cóż kupiłem go i ma dla mnie podstawową wadę, widocznie usterka produkcyjna.
              Po pierwsze gdy włączam go to dźwięk z niego wydobywa się długi i nieprzyjemny.
              Po drugie wyłączam dźwięk wedle instukcji i pokazuje się przekreślony głośnik a mimo to, ten nieprzyjemny dźwięk nadal słychać.Można sobie tylko wyobrazić, wszyscy śpią w domu, ty włączasz zasilacz i pobudka pewna.