Karty graficzne

Overclocking

przeczytasz w 3 min.

Potencjał na podkręcanie tak wysoko taktowanej karty, nie będzie rzecz jasna w stosunku do zegarów fabrycznych zbyt duży. Konstrukcje referencyjne mogą się pochwalić (choć i tu mamy wyjątki) procentowo lepszymi możliwościami.

Testowana EVGA pozwoliła podnieść zegar ROP do wartości 734MHz (9% skok w stosunku do częstotliwości fabrycznej, oraz o 27% w stosunku do referencyjnej dla GTX260).

RivaTuner: maksymalne stabilne taktowanie karty EVGA GTX260 SSC

Na niewiele więcej stać było jednostki procesorowe, które domyślnie taktowane są równie wysokim zegarem – 1453MHz. To co udało się z nich „wycisnąć”, to jedynie 1512MHz (wzrost o 4%, ale też w stosunku do referenta przekładający się na o 22% wyższą wydajność).

Zastosowane pamięci typu GDDR3, podkręcają się także nieznacznie, choć jeżeli weźmiemy pod uwagę taktowanie modelu referencyjnego, osiągnięta wartość nie będzie wcale taka słaba.

1215MHz to ostatnia stabilna częstotliwość pracy zastosowanych tu modułów pamięci, dając nam  dodatkowy wzrost taktowania o niespełna 6%.

Udało się więc podkręcić naszego „Super Superclocka”, w stosunku do zegarów fabrycznych SSC, o średnio 6,3%. Takty takie będą jednak, w odniesieniu do taktowania dowolnego modelu referencyjnego, wyższe aż o 23,7%.

Jak już wiadomo, fabrycznie taktowana karta „SSC” jest wydajniejsza od referenta w rzeczywistości średnio o 16-16,3%. Czy uda się poprzez dalszy overclocking przełożyć te liczby na realny skok wydajności w grach? Spójrzmy na poniższe wykresy:Wskutek dodatkowego O/C, dalszy wzrost możliwości obliczeniowych na podstawie 3dmark'ów oscyluje wokół 6,3-6,8%. Wyniki więc nawet nieco powyżej oczekiwań. W „Crysisie” relacja ta zawiera się już w 7,1%, a pod „Far Cry 2„ w okolicach 6% - zwiększając się jeszcze przy wyższym obciążeniu trybami AA.
 
Reasumując, niemal „ekstremalnie” wykręcony GeForce od EVGA osiągnął rezultaty lepsze od przeciętnej wersji referencyjnej o około 23%. Nasze teoretyczne wyliczenia sprawdziły się więc niemal idealnie także w praktyce.