Monitory

Dlaczego HDTV 1080p są takie 'cool'?

przeczytasz w 2 min.

To, że standard ATSC nie obejmuje formatów 1080p o większej liczbie klatek niż 30 na sekundę nie oznacza, że nie istnieją formaty, które zapewniają wyższą szybkość wyświetlania, ani że producenci telewizorów nie są w stanie pójść dalej niż format ATSC 1080 linii.

Producenci telewizorów już wyprodukowali odbiorniki, które są w stanie wyświetlać progresywny sygnał 1080 o 60 klatkach na sekundę. Są to odbiorniki HDTV reklamowane jako 1080p.

Obecność tych formatów i urządzeń wyświetlających jest wywołane przez przemysł komputerowy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ obrazy były wyświetlane jako progresywne sygnały praktycznie od chwili powstania komputerów osobistych.

Wraz z powstaniem technologii płaskich ekranów, które wyświetlają sygnał progresywny, stan rzeczy zmienił się diametralnie dla sygnałów z przeplotem.  W chwili gdy urządzenia takie jak LCD, Plazma, LCoS i DLP odbierają sygnał z przeplotem, tworzą one bufor ramki łącząc w nim dwa pola w jedno przed wyświetleniem pełnego obrazu na ekranie. Metoda ta zapewnia poprawioną jakość w stosunku do telewizorów CRT, w których sygnał z przeplotem wyświetlany jest dzięki rysowaniu najpierw nieparzystych linii, a później parzystych. Powstanie obrazu umożliwia trwałość fosforu, który po wyświetleniu nieparzystych linii nie przestaje ich wyświetlać, gdy rysowane są linie parzyste.

Z kolei na odbiorniku HDTV 1080p klatki sygnału z przeplotem takiego jak 1080i30, będą wyświetlane równocześnie z szybkością HDTV. W konsekwencji nie da się stwierdzić, że 720p jest lepszy niż 1080i ponieważ odbiornik usunął przeplot i stworzył bufor ramki dzięki czemu przychodzący sygnał wejściowy wyświetlany jest jako progresywny.

Jak widzicie, odbiornik może zmienić debatę co jest lepsze, czy 720p czy 1080i. Co więcej, jeśli użytkownik korzysta z jednego z nowoczesnych telewizorów 1080p HDTV, 1080i okazuje się być lepszym formatem od 720p.

Jak wspomniano na początku, urządzenia 1080p konwertują wszystkie nadchodzące sygnały do swojej natywnej rozdzielczości 1080p, ale nie potrafią przyjąć natywnego lub skompresowanego sygnału 1080p.

Autorzy artykułu wspominali wcześniej w swoim przewodniku po HDTV, że preferowaną przez nich  technologią płaskich paneli jest DLP. Mimo, że wciąż polecają  telewizory CRT, szczególnie gdy znaczenie ma jakość obrazu, a jego rozmiar odgrywa drugorzędną rolę. Jednak gdyby byli zmuszeni do wybrania płaskiego panelu, stawialiby na DLP.
Powodem tego jest fakt, że DLP zapewnia lepszą czerń niż inne technologie płaskich paneli, nie ulega wypalaniu jak plasma i nie jest podatny na opóźnienia w wyświetlaniu jak ma to miejsce w przypadku LCD. Co więcej, DLP jest tańszy niż inne technologie płaskich paneli o określonym rozmiarze i rozdzielczości.

Dwie potencjalne wady DLP - efekt tęczy i wymiana lampy -  już wkrótce staną się przeszłością, o czym można przekonać się w dalszej części tekstu.