Systemy operacyjne

Na ekranie telewizora

przeczytasz w 2 min.

Odtwarzanie filmów na ekranie TV

Większość laptopów od wielu już lat wyposażonych jest w gniazdo HDMI, do którego można podłączyć dodatkowy odbiornik, np. telewizor lub projektor,  pozwalający na wyświetlanie obrazu generowanego przez system. Starsze modele też dysponują podobnym złączem, typu S-VHS, dzięki któremu można było podłączyć do laptopa telewizory ze złączem SCART (tzw. Eurozłącze). Również wiele tabletów dysponuje złączem miniHDMI i je także można bez trudu podłączyć do telewizorów cyfrowych. Należy tylko zastosować kabel lub przejściówkę z odpowiednimi wtyczkami. Z chwilą podłączenia telewizora do laptopa lub tabletu przewodem HDMI system automatycznie wykryje obecność nowego urządzenia i wyświetli na ekranie komunikat na ten  temat.

Odtwarzanie filmów na ekranie TV

System może wykryć rozdzielczość, z jaką wyświetla obraz podłączony odbiornik i dopasuje do niej rozmiar obrazu wyświetlanego na laptopie lub tablecie. Jeżeli będzie ona niższa od natywnej rozdzielczości wbudowanego w laptop lub tablet ekranu to pojawi się też dodatkowy komunikat, tak abyśmy nie byli zaskoczeni nieco gorszą jakością wyświetlanego obrazu. Jeżeli chcesz od razu wyświetlać film na ekranie telewizora to nie zmieniaj tej rozdzielczości inaczej film nie będzie widoczny w całości. Po prostu zaakceptuj wyświetloną informację, która za chwilę sama zniknie.

Odtwarzanie filmów na ekranie TV

Wystarczy teraz, że wciśniesz klawisze Windows+P. Z prawej strony ekranu pojawi się panel z opcjami pozwalającymi wybrać sposób, w jaki laptop czy tablet ma współpracować z dodatkowym odbiornikiem. Wybranie pierwszej z opcji spowoduje zignorowanie nowego urządzenia i sprawi, że obraz nadal wyświetlany będzie tylko na ekranie wbudowanym w laptop. Najlepiej w tym przypadku jest wybrać opcję drugą, czyli Duplikuj. Dzięki temu na obu ekranach będzie wyświetlany ten sam obraz, co ułatwi sterowanie wyświetlaniem filmu.

Odtwarzanie filmów na ekranie TV

Wybranie opcji Rozszerz pozwala na wyświetlenie wybranych okien programów na ekranie laptopa lub na ekranie dodatkowego urządzenia. Jednak obsługa aplikacji, których okna są wyświetlane na dość mocno oddalonym ekranie może być utrudniona. Podobnie będzie, gdy wybierzesz opcję Tylko drugi ekran. Obraz jest wówczas wyświetlany tylko na ekranie zewnętrznego urządzenia, podczas gdy ekran laptopa jest wyłączony.

Odtwarzanie filmów na ekranie TV

Po wybraniu opcji Duplikuj włącz zewnętrzny odbiornik i wybierz jako źródło sygnału gniazdo, w które wpięty jest kabel podpięty do laptopa lub tabletu. Na ekranie urządzenia powinien pojawić się widok identyczny jak na ekranie wbudowanym w urządzenie przenośne. Odszukaj teraz plik filmowy pobrany ze smartfonu i kliknij go dwukrotnie. Uruchomiony zostanie odtwarzacz filmów i wyświetlany film pojawi się na obu ekranach. Po chwili znikną elementy sterujące odtwarzaniem ale wystarczy poruszyć myszką aby pojawiły się ponownie. Możesz więc wygodnie wstrzymać odtwarzanie filmu, wznowić je albo całkowicie zatrzymać.

Odtwarzanie filmów na ekranie TV

Jeżeli z chwilą podłączenia zewnętrznego urządzenia do laptopa system zmniejszył rozdzielczość wyświetlanego obrazu to po odłączeniu kabla wideo powinien przywrócić oryginalną rozdzielczość. Jeżeli jednak to nie nastąpi to możesz wykonać tą operację samodzielnie. Otwórz Pulpit i kliknij w wolnym miejscu prawym klawiszem myszy. Z menu, jakie się pojawi, wybierz polecenie Rozdzielczość ekranu. W oknie Rozdzielczość ekranu kliknij przycisk Rozdzielczość. Z listy, jaka się rozwinie, wybierz opcję opisaną jako Zalecana. System przywróci wówczas właściwą rozdzielczość i obraz będzie wyświetlany w prawidłowy sposób.

Polecamy:
Synchronizacja ustawień systemu Windows 8Office na smartfonie z Windows Phone 8Zarządzanie dyskami w Windows 8
Synchronizacja ustawień systemu Windows 8Office na smartfonie z Windows Phone 8Zarządzanie dyskami w Windows 8
 • Zapraszamy do strefy Windows 8 - najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sajmonek
  8
  Lepiej podpiąć smartfon bezpośrednio do telewizora kabelkiem HDMI. Aaaaa, zapomniałem że flagowy model nokii lumia 920 czegoś takiego nie posiada. A z brakiem miejsca w pamięci telefonu też można zaradzić kupując kartę pamięci. Nieprawdopodobne, slotu na karte lumia też nie posiada?
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Czy ktoś używa Windows 8?.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Lol. To już wygląda naprawdę paskudnie.
    MS opłacił Benchmarka strasznie.

    Nie dość, że WP8 ma może kilka % udziału na rynku to jeszcze nie ma w artykule tego na co wskazuje tytuł. Takie "cuda" to się robiło i 5 lat temu.

    Pokażcie kilka rozwiązań dla Androida i bezpośredniego połączenia z TV a nie te bzdury.
    • avatar
     dexiji
     0
     ja uzywam win8 i po kilku tygodniach mek,przeklenstw i rzucania przedmiotami sie przyzwyczailem :D zjda duzo mniej zsobow niz win7 i jest szybszy :D a cale kafelki to tylko menu start pff^^ ujdzie w tloku xd
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Tragedia z tym artykulem, benchmark.pl ma klapki na oczach brandowane, prosto od Microsoftu. W kazdym razie.. nie lepiej jest zrobic udzial sieciowy na przyklad przez protokol Samba i zamapowac go na dowolnym komputerze jako dysk sieciowy z przypisana litera? Czy tez zamontowac ten udzial w dowolnym katalogu w systemie plikow na linuxie. Wystarczy oczywiscie zeby smartfon i komputer czy tablet byly w jednej sieci. Wtedy mozna korzystac z calej pamieci smartfona jak z dysku twardego i bezposrednio otwierac filmy jak z dyskow lokalnych. Zareczam panstwa ze dziala wysmienicie, sprawdzalem i korzystam caly czas. Proste.