Oprogramowanie

Rozszerzenia: Googlepedia i Xmarks

przeczytasz w 2 min.

Googlepedia | » Pobierz

Przydatny dodatek dla użytkowników szukających wszelakich informacji. Googlepedia, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie wyszukiwarki Google z wolną encyklopedią Wikipedia.

Wystarczy że zainstalujesz ten dodatek i następnie udasz się na stronę wyszukiwarki Google. Wówczas w polu wyszukiwania wpisz to, co cię interesuje - zupełnie jakbyś korzystał z Google'a.

W rezultacie Google zaprezentuje swoje wyniki, a po prawej stronie znajdziesz także wyniki z encyklopedii Wikipedia. Dla przykładu, po wpisaniu "penelope cruz" po prawej stronie wyświetlił się dokładny artykuł na temat aktorki. Googlepedia to świetne narzędzie, które ułatwia wyszukiwanie informacji.

Warto wspomnieć, że Googlepedia oferuje także możliwość ukrycia wyników z Wikipedii, jak również rozszerzenia ich na całą szerokość dostępnej powierzchni roboczej, co może okazać się przydatne dla użytkowników mniejszych monitorów, które w dodatku nie są panoramiczne.

Xmarks | » Pobierz

Xmarks, dawniej znany jako Foxmarks, jest rozszerzeniem polecanym dla użytkowników korzystających z więcej niż jednego komputera.

Xmarks - co ważne - działa w tle i synchronizuje zakładki. Wystarczy zainstalować ten dodatek na swoich komputerach i po krzyku.

Po instalacji Xmarks wyświetli się kreator, który pozwala skonfigurować ten dodatek. Jest tylko częściowo spolszczony, więc wyjaśniamy jak przebrnąć przez cały proces.

Kreator tworzenia konta w Xmarks

Zaczynamy od wybrania przycisku "Dalej". Następnie wyświetli się informacja o założeniu konta. Aby móc korzystać z Xmarks, należy stworzyć własne konto.

Jeśli po raz pierwszy korzystasz z tego rozszerzenia, wybierz funkcję No: Create an account for me. Jeśli zaś masz już swoje konto, zaznacz Yes: Log me in.

Zakładamy że nie masz konta, więc wybieramy funkcję Create an account for me i wciskamy przycisk Dalej.

Kreator tworzenia konta w Xmarks c.d.

Teraz należy podać nazwę użytkownika, adres e-mail oraz hasło. Gdy to zrobisz, kliknij "Dalej". To tyle.

Następnie wyświetli się okienko pozwalające skonfigurować bezpieczeństwo związane z synchronizacją haseł. W tym miejscu instrukcje są po polsku, więc nie będziemy opisywać tej funkcji.

Synchronizacja Xmarks

Kolejno zakładki zostaną zapisane w twoim koncie Xmarks. Teraz, gdy uruchomisz Firefoksa na innym komputerze, wystarczy że zalogujesz się na konto Xmarks, by uzyskać dostęp do swoich zakładek. Ich późniejsza synchronizacja będzie odbywać się automatycznie.

Warto też dodać, że Xmarks możesz także dodatkowo skonfigurować. Odpowiednie funkcje znajdziesz w zakładce Narzędzia -> Xmarks.