Obudowy

Montaż i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Montaż podzespołów

Fractal Design Define Nano S znowu nie należy do specjalnie małych konstrukcji, więc montaż podzespołów nie był aż tak skomplikowany. Obudowa została tak zaprojektowana, aby w głównej komorze znalazły się tylko najważniejsze i najgorętsze komponenty, natomiast dyski i przewody przerzucono za tackę na płytę główną. Rozwiązanie to nie tylko polepszy walory wizualne, ale też usprawni wentylację komponentów.

Fractal Design Define Nano S obudowa

Za tacką znalazło się całkiem sporo miejsca (zwłaszcza w przedniej części obudowy), a w ułożeniu okablowania pomagają świetnie rozłożone otwory i przepusty oraz opaski rzepowe. Sporym ułatwieniem są także odpowiednio skonstruowane drzwiczki – w przeciwieństwie do większości konstrukcji dostępnych na rynku, nie są one wsuwane tylko zakładane i można więc nimi „przycisnąć” wystające elementy za tacką.

W środku zmieści się całkiem przyzwoita konfiguracja sprzętowa, a także wydajne chłodzenie powietrzne lub wodne - Define Nano S oferuje tutaj naprawdę dobre możliwości, bo łącznie pomieści sześć dużych wentylatorów (standardowe wyposażenie obejmuje dwa „śmigiełka”, które można podłączyć za pomocą dodawanego w zestawie rozgałęziacza).

Podsumowanie

Fractal Design przyzwyczaił nas do przemyślanych i dobrze wykonanych obudów komputerowych – zwłaszcza jeżeli chodzi o flagową linię Define. Oczekiwania odnośnie najnowszego modelu Define Nano S
były spore, ale producent nie zawiódł – zastosował wszystkie najważniejsze rozwiązania, a przy tym dodał kilka usprawnień.

Fractal Design Define Nano S - obudowa

Obudowa została utrzymana w stonowanym wzornictwie, które znamy z poprzednich modeli z linii Define. Entuzjaści mogą zdecydować się na wersję z oknem i bardziej wyeksponować swoją „maszynkę". A trzeba przyznać, że Define Nano S daje możliwości zainstalowania efektownych (a więc z reguły też większych) podzespołów. W środku zmieści się bowiem konfiguracja na bazie płyty głównej mini-ITX, którą można połączyć z wydajnym procesorem i pokaźną kartą graficzną. Do budowy mniejszego komputera do grania wręcz idealnie.

Nie zapomniano też o dobrych możliwościach wentylacji komponentów, a także filtrach przeciwkurzowych i dodatkowym wyciszeniu komponentów. Wprawdzie producent przewidział nawet możliwość instalacji chłodzenia cieczą, ale w konfiguracjach z najpotężniejszymi kartami graficznymi nie zainstalujemy już większego rezerwuaru. Szkoda też, że nie udostępniono zewnętrznej zatoki 5,25 cala, w której możnaby zainstalować napęd optyczny lub panel sterujący, bo miejsca na nią niewątpliwie dałoby się wygospodarować.

Obudowa powinna kosztować około 320 złotych za wersję standardową i około 350 złotych za wersję z oknem, a więc nie tak dużo biorąc pod uwagę producenta i możliwości. Na pewno jest to propozycja godna uwagi – szczególnie teraz, gdy coraz popularniejsze staje się składanie mniejszych komputerów o niezłej wydajności.

Ocena końcowa:

 • elegancki wygląd
 • możliwość wyboru wersji z oknem
 • wysoka jakość wykonania
 • sporo miejsca na podzespoły
 • wygodny montaż podzespołów
 • wyciszenie komponentów
 • możliwość instalacji sześciu dużych wentylatorów (z czego dwa w zestawie)
 • łatwo dostępne filtry przeciwkurzowe
 • możliwość instalacji wydajnego chłodzenia cieczą
   
 • brak miejsca na napęd/panel 5,25 cala
 • dłuższa karta zablokuje miejsce na długi rezerwuar (i odwrotnie)

 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Cenowo nie jest źle. Będzie dorzucone zdjęcie z zamontowaną całością? Jakoś głupio tak się czyta platformę testową i ani śladu po niej nie ma.
  • avatar
   greego
   9
   Ja napisze jedno, taki test/opis obudowy jest o kant dupy obij. Dlaczego nie ma zdjęć z bebechami w środku ?? Sam chciałbym zobaczyć jak to się prezentuje itp itd. ile miejsca jest w środku po złożeniu.
   • avatar
    qverious
    -2
    W takiej cenie to raczej nie wróżę jej sukcesu skoro Fractal Design Define S można dostać za 329 zł.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Fajna budka. Ale byłoby miło jakby panowie inżyniery z Fractala ruszyli d... i poprawili model Define R5. Czas najwyższy na nowy model R6. ;-)
     • avatar
      rafal12322
      0
      Może dlatego że upchanie tam czegokolwiek to zabawa na kilka godzin :P Miałem już dwie tego typu obudowy i nigdy więcej, wizualnie może i fajnie się takie prezentują ale praktycznie to zupełnie inna bajka. Wydajne zestawy się w takich obudowach gotują a tu jeszcze trzeba upchnąć kable których jest tyle samo co w większych obudowach. xD Cena też bez rewelacji.