Funkcje sieciowe Windows 8
Systemy operacyjne

Funkcje sieciowe Windows 8

przeczytasz w 6 min.

Sprawdzamy jak można wykorzystać potencjał produktów Microsoft i sprawić, by działały w najlepszy możliwy sposób.

Debiut Windowsa 8 to tak naprawdę nie tylko premiera nowego systemu operacyjnego, ale całego ekosystemu usług i produktów Microsoftu. W jego skład wchodzą systemy Windows 8, Windows Phone 8 oraz Windows RT, a także pakiet biurowy Office i konsola Xbox 360, a w przyszłości Xbox One. Jednak do połączenia tych elementów w całość jest potrzebny między innymi dysk w chmurze SkyDrive, aplikacja Smartglass oraz inne funkcje sieciowe. Zobaczmy, jak można wykorzystać ich potencjał i sprawić, by najnowsze produkty Microsoftu działały w najlepszy możliwy sposób.

SkyDrive

By zacząć korzystać z dysku w chmurze Microsoftu, należy wejść na stronę skydrive.live.com. Jeśli użytkownik ma już konto Microsoft, to może zalogować się i zobaczy w przeglądarce zawartość swojego dysku. W przeciwnym wypadku należy kliknąć na znajdujący się na dole przycisk „Utwórz konto teraz”. W tym momencie należy wpisać wszystkie wymagane dane. Zdecydowanie warto założyć konto, gdyż jest ono niezbędne nie tylko do korzystania ze SkyDrive’a, ale też do wykorzystania pełni sieciowych funkcji systemu Windows 8, systemu mobilnego Windows Phone, konsoli Xbox 360 oraz usługi pocztowej Outlook. Zresztą, jeśli macie konto Microsoftu, tak naprawdę swój dysk SkyDrive otrzymujecie automatycznie.

Funkcje sieciowe Windows 8

Po wejściu na konto można zobaczyć, i udostępniać pliki i foldery znajdujące się na dysku w chmurze. Microsoft daje każdemu użytkownikowi 7 GB przestrzeni do wykorzystania. Po wykorzystaniu jej należy uiścić opłatę za dodatkowe miejsce. Ceny (w złotówkach) dodatkowych wirtualnych gigabajtów są bardzo przyzwoite i wyglądają następująco: dodatkowe 20 GB - 34 zł rocznie, 50 GB: 85 zł rocznie, 100 GB: 169 zł rocznie. Swój dysk można powiększyć też poprzez wykupienie subskrypcji usługi Office 365 Home Premium. Wówczas użytkownik dostaje dodatkowe 20 GB miejsca do wykorzystania. Ponadto osoby, które korzystały już ze SkyDrive na początku jego istnienia mają 25 GB miejsca. Wówczas Microsoft właśnie taką przestrzeń oferował za darmo. Po zmniejszeniu jej do 7 GB firma z Redmond pozwoliła pierwszym użytkownikom nadal cieszyć się większą ilością miejsca.

Funkcje sieciowe Windows 8

Wbrew pozorom, by korzystać ze SkyDrive’a nie trzeba korzystać z produktów Microsoftu. Cały dysk jest dostępny w przeglądarce, ponadto doczekał się tez aplikacji na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz Android. Zapewniają one wygodne korzystanie z różnych funkcji SkyDrive’a, jednak to właśnie urządzenia z ekosystemem Microsoftu najlepiej działają z tym dyskiem w chmurze. Najlepszym przykładem może być tu oficjalny pakiet biurowy Microsoft Office w wersji mobilnej, który jest dostępny tylko na smartfony z systemem Windows Phone. Co prawda na urządzenia z Androidem można pobrać mnóstwo innych pakietów biurowych, takich jak Kingstone Office, ale tylko oprogramowanie twórców Windowsa zapewni pełną kompatybilność i sprawi, że dokument będzie odpowiednio sformatowany, a co za tym idzie, będzie wyglądał tak, jak było zamierzone. Niebawem jednak ulegnie to zmianie, bo firma z Redmond planuje wydać ten produkt także na urządzenia z systemami iOS oraz Android.

Udostępnij z poziomu Windows

Funkcje sieciowe Windows 8

Jednym z najważniejszych elementów systemu Windows 8 jest boczny czarny pasek, który wysuwa się po najechaniu na prawy bok ekranu myszką. Wówczas naszym oczom pokaże się pięć przycisków, z których jeden odpowiada za udostępnianie. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala on na udostępnienie plików, programów oraz innych treści z poziomu menu kafelkowego. Funkcja ta działa nie tylko w samym menu kafelkowym, ale też licznych aplikacjach. Dzięki temu możliwe jest dzielenie się za pośrednictwem maili, komunikatorów i portali społecznościowych większością rzeczy, które mamy na swoim komputerze. Funkcja udostępniania niestety nie działa z poziomu pulpitu klasycznego.

Microsoft Office w chmurze

office Windows 8

Jeśli aktywnie używacie najnowszej wersji pakietu Office, domyślnym miejscem zapisu plików nie jest dysk lokalny komputera, na którym pracujecie. Oczywiście pliki można zapisać i na nim, jednak program w pierwszej kolejności zaproponuje nam zapisanie pliku właśnie na SkyDrive. Co więcej, plik na nim będzie automatycznie aktualizowany. Domyślny czas, co jaki dokument musi być aktualizowany wynosi 10 minut, ale można go zmniejszyć w ustawieniach programu do jednej minuty. Co prawda jest to wynik, który powoduje, iż w razie awarii komputera nie „ucieknie nam” zbyt dużo tekstu, jednak daleko jest tu do wyniku Google Drive, gdzie plik jest zapisywany praktycznie co kilka znaków. Warto pamiętać też, że w razie awarii połączenia internetowego otrzymamy odpowiedni monit na temat braku możliwości zapisania pliku, a ten i tak zostanie zapisany, ale w pamięci komputera, skąd możliwe będzie jego łatwe przywrócenie.

Kalendarz

kalendarz Windows 8

Bardzo ważną, choć wcale nie odkrywczą, funkcjonalnością jest kalendarz Microsoftu. Można do niego dodawać wydarzenia, możliwe jest również zsynchronizowanie go z Facebookiem i kalendarzem Google. Dzięki temu wszystkie nasze wydarzenia, nawet urodziny znajomych z Facebooka będą pojawiać się w jednym miejscu. Wszystkie ważne wydarzenia będą nie tylko wyświetlane w kalendarzu, ale też na ekranach blokady urządzeń z Windows 8 oraz Windows Phone 8. Możliwe jest też otrzymywanie mailowych powiadomień o nadchodzących wydarzeniach.

Smartglass

smartglass

Smartglass jest aplikacją znaną użytkownikom Xboksa 360. Umożliwia ona na połączenie sprzętu z Windowsem 8, Windows Phone 8, Androidem lub iOSem z Xboksem i wykorzystanie go do rozszerzenia możliwości konsoli. Dzięki niej komputer, tablet lub smartfon może służyć jako kontroler konsoli Microsoftu. Za jego pomocą można sterować menu Xboksa 360, przeglądać strony internetowe za pośrednictwem przeglądarki Internet Explorer lub otrzymywać dodatkowe informacje na temat gier oraz treści multimedialnych (niedostępnych w Polsce), kupować do nich dodatki i pobierać dema na konsolę lub nawet je zdalnie uruchamiać. Ponadto urządzenie z aplikacją Smartglass może znacznie zwiększyć możliwości niektórych gier. Jak na razie tytułów takich jest bardzo mało, a najpopularniejsze z nich to Halo 4 oraz Forza Horizon. W przypadku pierwszego tytułu aplikacja Smartglass umożliwia zmianę wyglądu i wyposażenia swojego żołnierza, a także przeglądanie oraz sprawdzanie swoich najlepszych wyników. Aplikacja stworzona z myślą o Forza Horizon to cyfrowa mapa, która nie pozwoli nam zgubić się wśród wielu dróg.

Udostępnianie filmów

filmy Windows 8

Podczas oglądania filmów za pośrednictwem aplikacji Wideo możliwe jest przesyłanie treści na konsolę Xbox 360. W tym celu należy podczas odtwarzania filmu kliknąć prawym przyciskiem myszy lub wysunąć pasek z dolnej części ekranu i wybrać ostatnią ikonę po prawej stronie. Znajduje się na niej wizerunek konsoli Xbox 360. Tak jak w przypadku aplikacji Smartglass, tak też tutaj konieczne jest bycie zalogowanym na komputerze i konsoli na to same konto Microsoft. Obydwa urządzenia muszą też być podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Jednak jak na razie możliwości tego rozwiązania nie są zbyt duże. Z powodu ograniczeń sprzętowych niemożliwe jest strumieniowanie filmów w najpopularniejszych formatach takich jak AVI oraz MKV. Wspominamy jednak o tym rozwiązaniu z powodu premiery Xboksa One, który będzie znacznie bardziej zaawansowanym technicznie sprzętem niż obecna na rynku konsola Microsoftu, a co za tym idzie, powinien pozwolić na odtwarzanie filmów we wszystkich dostępnych na rynku formatach i sukcesywnie powiększać ich listę o kolejne, które pojawiają się na rynku.

Synchronizacja ustawień

Jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą cechą sieciową urządzeń z Windows 8 jest możliwość przywołania swoich ustawień oraz aplikacji z pozostałych urządzeń z tym systemem. Oznacza to, że gdy na innym komputerze lub tablecie z Windows 8 zalogujemy się na swoje konto Microsoft, zostaną pobrane nasze ustawienia dotyczące wyglądu komputera, takie jak zastosowany motyw, tapeta i ekran blokady. Oprócz tego możliwe jest przywrócenie takich samych aplikacji jak na dowolnym posiadanym przez nas urządzeniu. W tym celu należy wejść do Sklepu Windows, kliknąć prawym przyciskiem myszy lub wysunąć z góry pasek za pomocą dotyku i wybrać opcję oglądania swoich aplikacji.

sklep windows 8

Wówczas pojawi się nowy ekran, z którego będzie możliwe wybranie aplikacji, które nie były zainstalowane na używanej maszynie lub były zainstalowane na innych posiadanych przez nas maszynach oraz instalacja ich za pomocą jednego kliknięcia myszą. Żałujemy, że rozwiązanie to działa tylko z programami kafelkowymi, ale rozumiemy, że nie było to możliwe do zrobienia w przypadku aplikacji klasycznych, gdyż nie są one zebrane w jednym miejscu lub repozytorium, takim jak w Sklep Windows. Dodatkowo same aplikacje mogą być zintegrowane z mechanizmem synchronizacji i wykorzystywać go do zapisywania danych i ustawień. Aplikacja taka może też integrować się ze SkyDrive w celu przechwytwania lub pobieranie z niego plików.

ustawienia Windows 8

W podobny sposób można stworzyć kopię zapasową telefonu z Windows Phone 8 i przywrócić go, gdy pojawi się taka potrzeba, na przykład, gdy telefon przestanie działać prawidłowo. Jedynym elementem, który się nie przywróci będą ustawienia poszczególnych aplikacji, ale liczba spersonalizowanych aplikacji mobilnych dla Windows Phone 8 nie jest tak duża, by przywrócenie ich zajęło naprawdę dużo czasu.

Podsumowanie

Opisaliśmy najciekawsze naszym zdaniem funkcje sieciowe w systemie Windows 8. Warto pamiętać, że nie są to wszystkie tego typu możliwości, a ich liczba będzie z czasem rosnąć. Przykładem tego jest chociażby należący do Microsoftu komunikator Skype, który sukcesywnie zastępuje Messengera i niebawem będzie zintegrowany nie tylko z Windowsem i Windowsem Phone, ale również konsolą Xbox One. Microsoft przespał mobilną rewolucję, ale jest świadom tego, że na udany produkt składają się nie tylko jego funkcjonalność, prostota użytkowania i cena, ale też inne współpracujące z nim za pośrednictwem Internetu elementy, które razem tworzą udany ekosystem usług. Wie to nie tylko Microsoft, ale również inni giganci rynku IT, a zarazem rywale Microsoftu, tacy jak Apple oraz Google.

Zobacz najpopularniejsze artykuły w strefie Windows 8:

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  14
  Kolejna reklama Win8 ;) Co za dużo, to niezdrowo :D
  • avatar
   Grzegorz Bziuk
   2
   W aplikacji Kalendarz nie da się zsynchronizować kalendarza Google.
   Google wyłączyło kilka miesięcy temu Exchange ActiveSync.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Myślałem że może coś o konfiguracji DLNA napiszą a tu udostępnianie filmów do XBoxa. Jak już piszą co drugi art o Windowsie to przynajmniej minimum rzetelności by zachowali. Portal schodzi kompletnie na psy!!!
    • avatar
     Michur
     2
     Słyszałem że najbardziej rozbudowaną sieciową funkcją Windows 8 jest bezustanne szpiegowanie użytkownika.
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Mi się bardzo ten system spodobał i nie wrócę już do innych te kafelki są super wszystko duże i wygodne pod ręką
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jest zbytnio tak, że funkcje mobilne są na windowsie zwykłym a dużo funkcji stacjonarnych jest na wp.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        To była reklama?