Płyty główne

Pobór energii, temperatury i EFI

przeczytasz w 2 min.

Jak zwykle w płytach Gigabyte zastosowane jest rozwiązanie UEFI DualBIOS, co w praktyce oznacza, że na płycie głównej znajdują się dwa układy zawierające UEFI/BIOS. W razie awarii jednego, do akcji może wkroczyć drugi. UEFI w wykonaniu Gigabyte działa sprawnie i oferuje wszystkie niezbędne opcje. Istnieje możliwość przypisania dla zintegrowanego układu graficznego aż 2GB pamięci.

Płyta nie ma specjalnie rozbudowanej sekcji zasilania, ale posiada na niej radiator i udostępnia wszystkie opcje niezbędne do podkręcania. Gigabyte GA-F2A75-D3H jak najbardziej nadaje się do OC, jednak nie zalecalibyśmy zbyt wielkiego obciążania tej konstrukcji. W przypadku Trinity podkręcanie w dużym stopniu zależy od modelu APU - te które w nazwie posiadają literkę K charakteryzują się odblokowanym mnożnikiem zarówno rdzeni procesora, jak i rdzenia graficznego. Modele bez litery K możemy podkręcać wyłącznie za pomocą zegara BCLK - podkręcamy wtedy równocześnie CPU i GPU. EFI posiada wszystkie opcje niezbędne do OC.

Pobór energii platformy
[punkty]

Spoczynek 23
Odtwarzanie wideo FullHD 48
Cinebench - 1 rdzeń 60
Cinebench - wszystkie rdzenie 97
Gra 3D 100

Pobór energii przy wykorzystaniu APU AMD A10-5800K jest dość typowy. Ten topowy model APU doczeka się już wkrótce następcy, bowiem już niedługo firma AMD wprowadzi na rynek kolejną generację APU o kodowej nazwie Richland.

Temperatury

Temperatury w stanie spoczynku

Temperatury w stanie obciążenia

Odczyty w przypadku procesorów AMD jak zwykle są trudne do oceny (14 stopni w stanie spoczynku). Niestety niewiele można na to poradzić i jak widać nawet oprogramowanie dołączane do płyt głównych niewiele tu pomaga.