Płyty główne

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Pierwsza myśl, która nasuwa nam się po testach? Gigabyte GA-X99-SOC Champion to płyta główna, która w zasadzie zainteresuje overclockerów - i to tych najbardziej wymagających, którzy będą potrafili wykorzystać potencjał tej konstrukcji. Producent położył tutaj jeszcze większy nacisk na „wyciskanie” siódmych potów z podzespołów komputera, co znowu negatywnie wpłynęło na funkcjonalność w tradycyjnych zastosowaniach względem np. zwykłej wersji GA-X99-SOC Force.

Wyniki doświadczonych overclockerów mówią jednak same za siebie. Najwyższy wynik w taktowaniu pamięci DDR4 na modelu Force to „zaledwie” 3839 MHz, podczas gdy Champion niejednokrotnie pozwolił przekroczyć 4000 MHz. Podobnie wygląda kwestia zwiększania częstotliwości magistrali bazowej BCLK – maksymalnie uzyskano tutaj 182,49 MHz, co jest bardzo dobrym wynikiem, jak na płytę pod LGA 2011-3. X99-SOC Force uzyskał tutaj 176,44 MHz.

Model ten można też wykorzystać jako podstawę bardzo wydajnego komputera do grania. Płyta pozwala na połączenie nawet czterech kart graficznych, a dodatkowo oferuje dobrej jakości układ dźwiękowy. W UEFI udostępniono też funkcję łatwego przyspieszania procesora, co powinno zainteresować mniej doświadczonych użytkowników. Na uwagę zasługuje jeszcze możliwość podłączenia wydajnych dysków pod SATA Express i M.2. Gorzej natomiast wygląda kwestia budowy np. stacji roboczej, bowiem na pokładzie znalazły się tylko cztery banki pamięci, przez co można jej zamontować maksymalnie 32 GB.

Co prawda płyta już jest sprzedawana na naszym rynku, ale jej dostępność jest bardzo ograniczona – według informacji, które otrzymaliśmy od producenta, w Polsce pojawiło się jej dosłownie tylko kilka sztuk. Sugerowana cena wynosi około 1500 złotych, a więc nie tak mało jak na płytę główną (nawet pod LGA 2011-3). Mimo wszystko i tak jest ona nieco tańsza od modelu GA-X99-SOC Force, bo ten obecnie kosztuje około 1600 złotych. Jeżeli należycie do hardkorowych overclockerów, na pewno warto zastanowić się nad „czempionem”. W innym przypadku jego atrakcyjność stoi pod dużym znakiem zapytania.

 Opinia redakcji
 plusy:
efektowny wygląd
funkcje ułatwiające podkręcanie (w tym ponadstandardowa podstawka pod procesor)
możliwość połączenia czterech kart graficznych w 4-way CrossFireX/SLI
osiem gniazd SATA 6 Gb/s i jedno SATA Express
złącze M.2 20 Gb/s z obsługą nośników 2242 – 2280
cena niższa od modelu GA-X99-SOC Force…
 minusy:
…ale i tak nadal wysoka
bardzo mała dostępność
w zasadzie nadaje się tylko dla ekstremalnych overclockerów
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 1500 zł

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  za 1500 zeta można mieć spoko PC na intelu.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ciekawe dlaczego mała dostępność??? Czyżby nikt nie kupywał płyt głównych za 1500 zł????
   • avatar
    Kropeczka
    0
    No nie, za te pieniądze są lepiej wyposażone płyty ???
    No to ja w szoku jestem.....

    A już poważniej GB się uważa za bliźniaka Aple ?