Płyty główne

Udana i dobrze wyceniona płyta dla graczy

przeczytasz w 1 min.

Gigabyte GA-Z170-Gaming K3 to świetny przykład na to, że nowoczesna płyta główna dla graczy wcale nie musi być droga. Wprawdzie mamy do czynienia z jednym z najniższych modeli z linii G1 Gaming, ale producent udostępnił wszystkie najważniejsze funkcje dla graczy i entuzjastów, a przy tym zaoferował bardzo konkurencyjną cenę.

Gigabyte GA-Z170-Gaming K3 płyta główna

Płyta sprawdzi się przy budowie wydajnego komputera z procesorem Intel Skylake i wydajną kartą graficzną GeForce lub nawet dwoma Radeonami (SLI nie jest wspierane). Entuzjaści mogą nawet pokusić się o procesor w wersji z odblokowanym mnożnikiem i dodatkowo go przyspieszyć – warto jednak mieć o tym choć minimalne pojęcie, bo w UEFI nie uświadczymy funkcji automatycznego OC. Producent zrezygnował też z autorskiego generatora BCLK, więc o podkręcaniu tańszych, zablokowanych modeli możemy zapomnieć.

Graczy przyciągnie dobrej jakości układ dźwiękowy i karta sieciowa Killer E2201 zoptymalizowana pod gry multiplayer. Na uwagę zasługuje też nienaganne wzornictwo, wliczając w to efektowne podświetlenie LED (w razie potrzeby można je także wyłączyć). Całość uzupełnia bogaty zestaw złączy – w tym także gniazdo M.2 32 Gb/s dla wydajnych dysków SSD oraz porty USB 3.1 o podwyższonej przepustowości (szkoda, że tylko typu A).

GA-Z170-Gaming K3 kosztuje około 550 złotych. Mamy więc do czynienia nie tylko z udaną, ale też dobrze wycenioną konstrukcją. Jeżeli zatem poszukujecie funkcjonalnej płyty z opcjami dedykowanymi graczom, a przy tym planujecie podkręcać procesor, to na pewno warto zastanowić się nad opisywanym przez nas modelem. Jeszcze taniej dostępne są modele z chipsetami B150 lub H170, lecz już nie oferują one możliwości przyspieszania procesora.

Ocena końcowa:

  • całkiem efektowny wygląd (w tym podświetlenie LED)
  • możliwość podkręcania odblokowanych procesorów
  • możliwość połączenia dwóch kart graficznych Radeon
  • złącza M.2 32 Gb/s i SATA Express 16 Gb/s
  • porty USB 3.1
  • karta sieciowa Killer E2201
  • udoskonalony układ dźwiękowy Realtek ALC1150
  • atrakcyjna cena biorąc pod uwagę możliwości
     
  • brak możliwości podkręcania zablokowanych procesorów
  • UEFI mogłoby być bardziej rozbudowane

80%

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kitamo
    2
    Dobrze jak by była przetestowana na odblokowanym procku bo tak to nic nie wiemy o możliwościach OC.
    • avatar
      anathema77
      1
      kiedyś płyty w tej cenie miały wyjścia SPDIF TOSLINK i prądowe , teraz dają tylko "światło" w droższych konstrukcjach ....nawet w tej płycie nie ma....porażka dla osób które chcą cyfrowo przesłać dźwięk do wzmacniacza/ amplitunera.....moim zdaniem w tej cenie powinien to być standard ....a od dawna już nie jest....
      • avatar
        Robak
        0
        Coś troche mało tych portów

        Porty SATA III (6 Gb/s) 2

        Nie powinno być 6.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ostatni raz kupowalem mobo prawie 5 lat temu i nigdy nie interesowalem sie zintegrowanymi dzwiekowkami (mam xonara na pci). Jak graja te nowsze integry typu alc1150?
          To dalej ten sam badziew i jego ewolucja, czy jest to jakis wiekszy postep w stosunku do starszych alc8xx?

          Nie jestem wymagajacy, xonar z dolnej polki z dosc tanimi sluchawami (aurvana live) mnie dosc satysfakcjonuje, ale jestem ciekaw czy kupujac w przyszlosci mobo warto zwracac uwage na zintegrowany dzwiek.
          • avatar
            lantar8
            0
            Zawsze brakuje mi w testach płyt głównych możliwości OC procesora. Tzn. jaka częstotliwość jest osiągalna na egzemplarzu testowym.
            • avatar
              gacek585
              0
              Mnie drażni natomiast nie pełny wymiar ATX płyty. Przez to płyta z prawej strony wisi w powietrzu i wciskając ram czy 24pin zasilacza trzeba uważać.
              Kupiłem po premierze Gigabyte z170x-ud3 prawie za 700zł Jakie było moje zdziwienie jak się okazało że to nie pełny wymiar ATX. 700zł za płytę i nie można zrobić jej tak aby trzymała sie na wszystkich kołkach?
              Poszła do żyda po kilku miesiącach i kupiłem Asrocka extreme4 i jest git.