Tablety

Przeglądanie internetu i Android Market

przeczytasz w 2 min.

Dotychczas smartfony z systemem Android były domyślnie oferowane z prostą, ale dość sprawnie działającą przeglądarką opartą na aplikacji Chrome znanej z komputerów PC. Niedawno jednak sytuacja się zmieniła, a na pokłady smartfonów trafiła nowiutka, mobilna wersja przeglądarki Chrome, która oferuje funkcjonalność znacznie szerszą niż poprzednia.

Google Nexus 7 - oprogramowanie

Najważniejszy jest jednak fakt, że w Nexusie 7 z Androidem 4.1, Chrome nie jest aplikacją dodatkową (opcjonalną), ale główną przeglądarką, z której domyślnie korzystać będą użytkownicy tabletu. Kwestią niezmiernie ważną jest więc bezbłędne i płynne działanie, które pozwoli na komfortową pracę.

Google Nexus 7 - oprogramowanie

Czy tak jest w rzeczywistości? Odpowiedź brzmi: prawie. Mobilny Chrome rzeczywiście sprawuje się całkiem nieźle, ale aplikacja wciąż wymaga pewnego dopracowania pod względem jakości działania. Oferuje ona jednak więcej od swojej poprzedniczki i w nieco bardziej przyjaznej dla użytkownika formie, mimo że podstawowe ustawienia są bardzo podobne.

Google Nexus 7 - oprogramowanieGoogle Nexus 7 - oprogramowanieGoogle Nexus 7 - oprogramowanie

Najbardziej widoczną zmianą (oprócz interfejsu głównego) jest forma, w jakiej przedstawiane są zakładki. Synchronizują się one z przeglądarką zainstalowaną na komputerze PC oraz innych połączonych z tym kontem urządzeniach.

Google Nexus 7 - oprogramowanie

W ustawieniach znajdziemy właściwie wszystkie opcje, które niezbędne są do korzystania z przeglądarki na tablecie (lub smartfonie).

Google Nexus 7 - oprogramowanieGoogle Nexus 7 - oprogramowanie

Google Nexus 7 - oprogramowanieGoogle Nexus 7 - oprogramowanie

 

Sklep z oprogramowaniem

Od pewnego czasu Android Market działa już w nieco zmodyfikowanej postaci i pod zmienioną nazwą - Google Play (lub po prostu „Play”), ale pod względem wyglądu i funkcjonalności wciąż przypomina swego poprzednika. Google postanowiło utworzyć coś na kształt zintegrowanego centrum multimedialnego, w którym znajdziemy docelowo nie tylko setki tysięcy aplikacji, ale też muzykę, filmy i e-booki.

Niestety w Polsce na razie kupić możemy jedynie aplikacje, reszta materiałów nie jest w tej chwili oferowana. Być może nie jest to zbyt uciążliwe w starszych wersjach Androida, ale w 4.1 Jelly Bean to prawdziwa udręka. Nie możemy doczekać się chwili, kiedy wszystkie zaawansowane usługi Google ruszą w Polsce pełną parą.

Google Nexus 7 - oprogramowanie