Tablety

Zintegrowane kamerki

przeczytasz w 2 min.

Google Nexus 7 wyposażony jest w jedną kamerkę – przednią. Pytanie podstawowe nie brzmi jednak jaka jest jakość zdjęć i nagrań, ale jak w ogóle wykonać zdjęcie tym tabletem? Może się to wydawać śmieszne, ale prawda jest taka, ze producent nie zamieścił w Androidzie żadnej kontrolki, którą można by było aktywować kamerkę, zwyczajnie pstryknąć zdjęcie i zapisać je w galerii.

Kamerka jest ustawiona tak, ze aktywuje się automatycznie w momencie gdy uruchamiamy aplikację, która wykorzystuje aparat w czasie pracy (np. czat wideo za pośrednictwem Skype'a lub Google Talk). Jeśli nie chcemy czatować, a jedynie zarejestrować pojedynczą fotkę, wtedy musimy ściągnąć odrębną aplikację. Jedną z najprostszych jest „Camera Launcher for Nexus 7” udostępniana przez MODACO.

Google Nexus 7 - oprogramowanie

Aplikacja dodaje charakterystyczną ikonkę aparatu do galerii aplikacji. Po jej uruchomieniu będziemy mieć do czynienia z typowym interfejsem aparatu i kamerki (nie różni się on praktycznie wcale od tego z Androida 4.0).

Google Nexus 7 - oprogramowanie

Opcjonalnie zainstalować możemy na przykład bardzo popularnego Instagrama, który od razu pozwoli pobawić się wieloma ciekawymi efektami i wrzucić własne arcydzieła np. na Facebooka.

Zdjęcia wykonane kamerką z przodu

Google Nexus 7 - przykładowe zdjęcie

Google Nexus 7 - przykładowe zdjęcie

Jeśli chodzi o kwestię jakości obrazu widocznego na zarejestrowanych zdjęciach, to musimy przyznać, że szału nie ma. Google wyszedł z założenia, że większość użytkowników tabletów i tak nosi przy sobie zawsze smartfona, więc do wykonywania typowych zdjęć i nagrań będą używali właśnie jego. Tymczasem tablet (szczególnie w tej cenie) powinien być maksymalnie wydajny, działać płynnie i oferować dobrą bazę dla oprogramowania, które w przyszłości zainstaluje użytkownik.

Kamerka przednia rejestruje zdjęcia w rozmiarze 1280x960 px (1,23 Mpx), a ich jakość możemy określić jako średnią lub słabą. W dobrych warunkach oświetleniowych fotki nadadzą się do wrzucenia do galerii internetowej. Można je też przypisać do kontaktów, ale żadne poważniejsze zastosowania nie wchodzą w rachubę.

Film wykonany kamerką z przodu

Kamerka wideo okazała się małym zaskoczeniem (niestety niezbyt pozytywnym). Mimo że tablet dysponuje wydajnym procesorem, który daje sobie świetnie radę z filmami Full HD, nagrywanie może odbywać się zaledwie w rozdzielczości 640x480 px. To naprawdę mało. Jakość obrazu wystarcza jednak do prowadzenia typowych rozmów wideokonferencyjnych (oczywiście przez Wi-Fi, bo łączności komórkowej 3G/4G także nie ma).