Laptopy

Ekran, dysk, bateria, temperatury

przeczytasz w 3 min.

Ekran

HP 15s wyposażony jest w ekran o przekątnej 15,6. Zastosowano tutaj matrycę IPS o rozdzielczości Full HD. Zazwyczaj oznacza to ogólnie dobrą jakość obrazu oraz szerokie kąty widzenia. Niestety panel zastosowany w tym laptopie nie błyszczy. I nie tylko dlatego, że jest to matowa matryca. Po prostu jego jakość pozostawia sporo do życzenia. Najmocniejszym jej punktem jest kontrast. Zmierzona wartość to 1203:1, co jest naprawdę dobrym wynikiem, który dodaje wizualnej głębi i "soczystości" wyświetlanym obrazom.

Pozostałe parametry niestety nie wypadają już tak dobrze. Doskwiera przede wszystkim niska jasność maksymalna. Kolorymetr pokazał wartość 266 cd/m2, co oznacza, że wystarczy wyjść z laptopem poza cztery ściany, albo ustawić go na biurku w pobliżu okna, aby znacząco obniżyć czytelność wyświetlanego obrazu. Ma to też swoje przełożenie na kąty widzenia, które generalnie są ok (jak to w matrycy IPS), ale przez niską jasność matrycy wypadają gorzej niż można by oczekiwać.

kąty widzenia HP 15s

Kolejną kwestią jest jakość odwzorowania kolorów. Matryca pokrywa 61 procent palety sRGB oraz zaledwie 42,5 procent palety Adobe RGB. Także parametr Delta E (informujący o ilości błędnie wyświetlanych barw - norma to 3) wypada przeciętnie. Uzyskany przez HP 15s wynik to 5,13, czyli odstępstwami od normy praktycznie w całym zakresie. Da się ten problem zmniejszyć, wykonując kalibrację (zszedłem do wyniku 2,64), ale nie każdy ma dostęp do kolorymetru, aby móc to wykonać.

gamut

Plusem jest fabryczna temperatura kolorów wynosząca 6600K, czyli praktycznie optymalna. Odchylenie w kierunku chłodnych barw jest minimalne i niedostrzegalne gołym okiem.

Sprawdziłem również równomierność podświetlenia.

rownomiernosc podswietlenia

W tym aspekcie matryca wypada zadowalająco. Tylko w dolnej części różnica w jasności w stosunku do środka matrycy zbliża się bądź przekracza 10 procent. Na większości obszaru utrzymuje się na poziomie kilkuprocentowym.

Dysk twardy

W testowanej konfiguracji laptop został wyposażony w dysk SSD M.2 pojemności 512 GB. Jest to dysk Samsung MZVLB512HBJQ.

as ssd

crystal disk

Pomiar szybkości zapisu i odczytu danych wypadł bardzo pomyślnie. Nośnik od Samsunga cechuje się szybkim zapisem i odczytem danych, co przekłada się na sprawne uruchamianie komputera oraz poszczególnych aplikacji. To zdecydowanie mocny punkt testowanego laptopa.

Czas pracy

HP 15s wyposażony jest w akumulator o pojemności 39 Wh. Test baterii wykonałem z użyciem PC Mark 10, który symuluje najczęstsze scenariusze, w jakich laptop jest używany. Oto wyniki:

  • wideo - 7 godzin 13 minut (tryb pracy Lepsza bateria, jasność 30 procent)
  • biuro - 4 godzin 45 minut (tryb pracy Lepsza bateria, jasność 30 procent)
  • gry - 1 godzina 25 minut (tryb Najwyższa wydajność, jasność 100 procent)
  • idle - 10 godzin 5 minut (tryb Oszczędzanie energii), jasność 25 procent)

Realny czas pracy na jednym ładowaniu nie jest niestety zbyt długi. Sprawia to, że laptop raczej przeznaczony jest do korzystania z niego w domu, czy w biurze, a nie długotrwałej pracy poza nimi. Akumulator zapewni około pięć godzin pracy z dala od elektrycznego gniazdka i siedem godzin oglądania filmów.

Kultura pracy

System chłodzenia składający się z dwóch wentylatorów uruchamia się dość często, nawet przy podstawowym korzystaniu z laptopa, np. w trakcie przeglądania internetu. Na szczęście przez większość czasu szum przez nie generowany nie przeszkadza, ani nie irytuje, jest po prostu elementem tła, do którego można się przyzwyczaić. W momencie jednak, kiedy uruchomimy na laptopie bardziej wymagający program lub aplikację, hałas wyraźnie wzrasta.

temp spoczynektemp obciazenie

Jeśli natomiast chodzi o temperatury obudowy, to HP 15s wypada doskonale. Dość powiedzieć, że w najcieplejszym miejscu zmierzyłem temperaturę 41 stopni Celsjusza (tuż pod ekranem, bezpośrednio nad wylotem powietrza). W pozostałych obszarach panelu roboczego temperatury są na o wiele niższym poziomie. Przestrzeń pod nadgarstkami jest wręcz chłodna.

W trybie spoczynku temperatury są rzecz jasna jeszcze niższe, w większości przypadków nie przekraczając 25 stopni Celsjusza. Dobra robota zdecydowanie zasługująca na pochwałę.