Laptopy

Obraz, dźwięk, hałas

przeczytasz w 2 min.

Ekran (proporcje 16:9) ma matrycę LCD podświetlaną diodami LED i pracuje w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Jest błyszczący i dzięki temu dobrze nadaje się do oglądania filmów czy grania w gry. Gorzej wypada w podróży, ponieważ wtedy trzeba szukać miejsca z dala od okna (np. w pociągu) i odbijającego się w wyświetlaczu światła słonecznego. Nawet przy ustawieniu maksymalnej jasności błyszczący ekran nie spisuje się najlepiej w terenie.


Pod ekranem znajdziemy dotykowe przyciski (Wi-Fi, backup, oszczędzanie energii)


Z kolei nad ekranem umieszczono kamerkę internetową

Ze względu na zastosowanie diod LED, ekran jest cieńszy i zużywa mniej prądu niż standardowe LCD. Dużą zaletą oferowaną przez LED-y jest również uzyskiwanie pełnej jaskrawości od razu po włączeniu. Efekt "budzenia się" kolorów, jak ma to miejsce w przypadku typowych LCD, nie występuje.

Ze względu na swoją rozdzielczość, ekran doskonale nadaje się do oglądania filmów DVD i HD 720p. Choć z tym może być problem - o ile komputer zapewnia odpowiednią wydajność, to jednak nie ma napędu optycznego. Jeśli chcesz oglądać na nim dużo filmów, warto zaopatrzyć się w zewnętrzny napęd optyczny.

Pomiar kolorymetrem,  przy maksymalnej jasności ekranu:

  • krzywa charakterystyki kolorów, czyli jakość kolorów generowanych przez matrycę: dobra, standardowa dla matryc stosowanych w notebookach,
  • przestrzeń barw - zakres kolorów oferowanych przez matrycę: zadowalająca
  • temperatura barw 7000K: dobra
  • luminancja ekranu, czyli jasność: ~278 cd/m2, czyli standardowy w przypadku matryc LCD z LED-ami


Podobnie jak model 4810T, testowany laptop ma technologię Dolby Sound Room, która zwiększa wrażenia odsłuchowe po podłączeniu słuchawek czy głośników. Wówczas jakość brzmienia jest w pełni zadowalająca, natomiast zintegrowane w komputerze głośniki nadają się tylko do odtwarzania dźwięków systemowych.


Głośniki (na zdjęciu widać lewy głośnik - obok przycisku włączania komputera) nadają się do odtwarzania dźwięków sytstemowych

 

Kiedy używamy układu graficznego Intela notebook jest praktycznie bezgłośny. Po przełączeniu grafiki na mobilnego Radeona słychać już pracę systemu chłodzenia, ale wentylatory uruchamiają się tylko co jakiś czas, a gdy już pracują to nie są szczególnie głośne. Nie powinny irytować.