Laptopy

Ideał jest tylko jeden - notebook Dell Studio 1555

przeczytasz w 10 min.

Poszczególne modele laptopów można określać różnymi przymiotnikami. Dla demonów szybkości użyjemy słowa wydajne, na te z wysadzanymi diamentami obudowami bezsprzecznie powiemy piękne, zaś te, na które żaden portfel się nie krzywi z pewnością otrzymają miano tanie.

Jednak czy istnieje notebook idealny? Taki, który w perfekcyjnych proporcjach łączy piękno z wydajnością, przy niskiej cenie? Ja taki model znalazłem i jest nim prezentowany w tej recenzji Dell Studio 1555. Zapraszam do lektury!

 
 
 
 


Kliknij tutaj aby powiększyć

Opakowanie laptopa nie jest szare i nieciekawe jak to przeważnie bywa. Jest kolorowe, solidnie wykonane i aż kusi, by je kupić i otworzyć. Można powiedzieć, że gdy się na nie patrzy, to napełnia się pozytywną energią :)


Kliknij tutaj aby powiększyć

Oto cały zestaw jaki znajdziemy w opakowaniu. Jest tu oczywiście sam laptop świetnie zabezpieczony przez folię i dwa wykonane z puszystego tworzywa sztucznego stojaki. Mamy też zapakowany w oddzielne pudełko zasilacz z kablem zasilającym, instrukcje, pokaźny zestaw płyt i praktyczne pudełeczko na nie. To ostatnie spotykam pierwszy raz, a jest wyjątkowo wygodne, bo tyle dysków łatwo pogubić.

 
 
 
 


Kliknij tutaj aby powiększyć

Górna pokrywa została wykonana z błyszczącego materiału i pokryta wzorkiem przypominającym ogniwa łańcucha. Niestety, odciski palców i inne zabrudzenia bardzo łatwo na niej pozostają, zaś oglądane pod odpowiednim kątem wyjątkowo szpecą. Jeśli jednak utrzymujemy naszego notebooka w czystości, to piękna połyskliwa płyta ze srebrnym, wyrytym logiem producenta potrafi olśniewać.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Do produkcji dolnej płyty wykorzystany został plastik matowy. Zauważyć możemy elementy systemu chłodzenia oraz cztery gumowe nóżki, na którym urządzenie się utrzymuje.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Przednia część laptopa nie została wyposażona w żadne zabezpieczające górną pokrywę zatrzaski. Całość utrzymują jedynie zawiasy. Nie znajdują się tu również żadne złącza i wejścia, co w przeciwnym wypadku byłoby wyjątkowo nieporęczne.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Lewa strona obudowy. Zauważyć możemy, że grubość laptopa zwiększa się w miarę odległości od przedniej krawędzi. Z tej strony umieszczone zostało złącze HDMI oraz VGA, a także sieciowe złącze RJ-45, dwa porty USB, z czego jedno połączone z eSATA, dwa gniazda słuchawek i jedno mikrofonu oraz interfejsu FireWire. Nie zabrakło również blokady Kensingtona.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Z prawej strony znajdziemy uzupełnienie zestawy złączy i portów. Kolejno więc od lewej strony mamy tu czytnik kart pamięci oraz kart ExpressCard, dalej mamy szczelinowy napęd DVD, trzeci port USB, gniazdo zasilania oraz przycisk Power.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Tył, jako równie niewygodna pozycja na złącza, nie został zagospodarowany przez producenta. Znajduje się tu jedynie kratka wyprowadzająca ciepłe powietrze. Jest umieszczona dość nisko, co wbrew pozorom nie skutkuje zwiększeniem prędkości obrotowej wentylatorków lub temperatur po jej zakryciu.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Po rozłożeniu laptop sprawia wrażenie bardzo cieniutkiego. Przedstawione na zdjęciu odchylenie prezentuje najsilniejsze możliwe odgięcie ekranu, które mogłoby być nieco większe. Masywne zawiasy trzymające ekran są bardzo dobrej jakości. Przy poruszaniu urządzeniem nie przesuwa się on, ani przeraźliwie nie kołysze. Raz ustawiona pozycja nie ma prawa się zmienić. Jedyne na co można ponarzekać, to dość mocne odgięcie ekranu po odwróceniu zamkniętego notebooka do góry nogami (około 3-4cm).


Kliknij tutaj aby powiększyć

A oto notebook w pełnej krasie. Możemy teraz przyjrzeć się dokładniej wnętrzu. Wykonane zostało z dwóch rodzajów plastiku. Pierwszy (szary) jest śliski, aczkolwiek nie odbija otoczenia, toteż zabrudzenia nie są na nim mocno widoczne. Drugi z nich (czarny) jest podobny do tego z górnej pokrywy, czyli śliski i błyszczący z niską odpornością na palcowanie.

 
 
 
 


Kliknij tutaj aby powiększyć

Na szczególną pochwałę zasługuje touchpad. Materiał, jakim został pokryty jest trochę bardziej chropowaty od tego, który został użyty do wyprodukowania dolnej części wnętrza. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego uczucia "przyklejania się palców" do jego powierzchni. Gładzik jest dokładny i bardzo wygodny w użyciu. Obsługuje kilka gestów (jak przewijania czy zoomowania) oraz rozpoznaje siłę nacisku.

Przyciski mogą być przykładem dla innych producentów. Ich kliknięcie jest ciche, siła do tego potrzebna jest trochę mniejsza niż ta potrzebna do wciśnięcia klawisza na klawiaturze. Dodatkowo dołączony program pozwala dostosować czułość i funkcje gładzika do naszych potrzeb.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Klawiatura została optycznie powiększona przez czarną obwódkę. Pojedynczy klawisz nie jest jednak mały (10mm x 10mm) i łatwo w niego trafić. Pisanie jest wyjątkowo wygodne i szybkie. Klawiatura jest dość cicha, najgłośniejszym klawiszem jest spacja.

Przycisk Fn umieszczony został w lewym dolnym rogu pomiędzy Ctrl i logiem Windows. Co ciekawe, klawisz Fn nie pozwala na użycie dodatkowych funkcji połączonych z klawiszami F1-F12. Jest wręcz odwrotnie, to dodatkowe funkcje jak stan baterii, jasność ekranu czy głośność są dominujące i dzięki przyciskowi Fn otrzymujemy dostęp do standardowych klawiszy funkcyjnych. Dla mnie to lepsze rozwiązanie.

Wiele osób skarży się na uginanie się klawiatury w jej środku. Ja szczerze mówiąc o tym problemie dowiedziałem się dopiero z innych opinii, bo sam tego nie zauważyłem. Nie przeszkadza mi to, zaś osoby na to wyczulone powinny szybko się do tego przyzwyczaić.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Na górnej ramce ekranu znajdziemy dwa użyteczne dodatki. Jest to mianowicie kamerka internetowa, o rozdzielczości 2 megapikseli oraz mikrofon. Kamera ma przeciętną jakość, spotykaną w telefonach lub większości laptopów. Na pochwałę zasługuje jednak program do jej obsługi, za którego pomocą możemy nagrywać filmy, robić zdjęcia i stosować multum filtrów, od ramek zaczynając, a na rozciągnięciu twarzy i powiększeniu oczu, co stylizuje je na wizerunek kosmity kończąc.

Mikrofon za to zaskakuje jakością. Dźwięk zbierany jest poprzez dwa odbiorniki, dzięki czemu jest mocny i wyraźny. Mowa nie jest silnie zniekształcona i jest w pełni zrozumiała. Tak więc jest to idealny zestaw do rozmów za pośrednictwem Skype'a.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Warto również wspomnieć o czytniku kart pamięci i napędzie DVD. Ten pierwszy cieszy obsługą chyba wszystkich dostępnych formatów. Oczywiście mniejsze karty wymagają odpowiednich adapterów. Karta widoczna jest w systemie jako dysk wymienny i kopiowanie na nią danych jest bardzo wygodne.

Zastosowany napęd nosi miano szczelinowego. Oznacza to, że nie wysuwa na się tacka, lecz płytę wpychamy do wnętrza urządzenia. Musimy włożyć prawie 5/6 krążka, by czytnik wciągnął go do końca. Napęd jest dość cichy i nie przenosi wibracji. Szybkość nagrywania i odczytu także jest zadowalająca. Obsługuje on wszystkie formaty płyt DVD i CD. Niestety z uwagi na jego szczelinowy charakter nie możemy zastosować płyt o innych rozmiarach. Dyski wysuwamy za pomocą przycisku na klawiaturze.

 
 
 
 


Kliknij tutaj aby powiększyć

Ekran z uwagi na użycie diod LED jest podświetlony bardzo równomiernie. Kąty poziome są bardzo dobre, czego nie można niestety powiedzieć o kątach pionowych. Delikatne odchylenie obrazu w górę powoduje, że wszystko staje się bardzo jasne. Odchylenie w dół zaś zamienia ekran w negatyw. Użycie diod LED pozwala na uzyskanie sporo wyższej jasności przy jednocześnie dużo niższym użyciu baterii. Ja spokojnie pracuję na 1/4 mocy podświetlenia. 


Kliknij tutaj aby powiększyć

Problemem może być błyszcząca matryca, na której kolory wyglądają może lepiej, jednak odbija ona w sobie jasne elementy otoczenia jak lampki czy okna. Jednak zwiększenie jasności delikatnie zmniejsza to zjawisko.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Kolejna już pochwała należy się głośnikom. Oznaczone jako 2.1 naprawdę starają się udawać bas. Dźwięki są czyste i wyraźne. Nadają się nie tylko do odtwarzania dźwięków systemu i w internecie, ale także możemy pokusić się o słuchanie muzyki czy oglądanie filmu bez podwyższonego ze złości ciśnienia. Jedyne co może denerwować to delikatne brzęczenie przy maksymalnej głośności.

 
 
 
 
Procesor  Intel Pentium Dual-Core T4200
( taktowanie 2 GHz )
Pamięć 
Hynix 2x1024 MB
( DDR2, 800 MHz, maksymalnie 4 GB )
Grafika ATI Mobility Radeon HD4570 GDDR3
( rdzeń: 500 MHz, pamięć: 800 MHz )
Matryca 

 15,6" 16:9, 1366 x 768
( podświetlenie LED, błyszcząca )

Dysk twardy  Toshiba 250GB
( 8 MB SATA-II 5400 obr/min )
  Karta dźwiękowa  IDT 92HD
( @ Intel 82801IB ICH9 )
Złącza  ExpressCard/34
2x USB,
eSATA/USB, FireWire, LAN RJ45
VGA, HDMI
blokada Kensingtona
wejście mikrofonowe,
2 wyjścia słuchawkowe
Łączność  Broadcom NetLink Gigabit Ethernet
Dell Wireless 1510 Wireless-N WLAN Mini-card
Bluetooth
Napęd optyczny   Hitachi-LG HL-DT-ST GA10N
( DVD+-RW )
Wymiary   szerokość 371.60 mm
głębokość 252.90 mm
wysokość 43.00 mm
Waga 

 2,5kg
( z baterią )

Akumulator 

litowo-jonowy
( 56Wh, 5200mWh, 11,1V )

Cena    2099 zł
( w sklepie Komputronik.pl )
System   Windows Vista Home Basic
( preinstalowany oraz na płycie DVD)
Inne    kamerka 2 megapiksele
gwarancja NBD
czytnik kart SD / SDIO / MMC / MS / MS Pro / xD / HS-SD / HD-SD

Powyższa konfiguracja prezentuje się naprawdę dobrze. Oczywiście nie pozwoli nam ona zagrać w najnowsze tytuły, ale starsze produkcje nie będą dużym problemem. Duża panoramiczna matryca nadaje się do oglądania filmów. Pojemny dysk twardy czy mnogość złączy i interfejsów zapewni stały dostęp do zgromadzonych w różnych miejscach danych. Waga oraz całkiem dogodne wymiary ułatwią przenoszenie. Bateria o większej niż normalnie pojemności zapewni dłuższą pracę bez stałego źródła prądu na dołączonym systemie Windows Vista.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Jeszcze rzut okiem na umiejscowienie podzespołów. Pod mniejszą, zdejmowalną pokrywą znajdziemy dwa gniazda na pamięć RAM, kolejne dwa puste na dodatkowe karty sieciowe oraz zabezpieczony specjalną szyną dysk twardy. By dostać się do reszty musimy rozebrać całą dolną pokrywę.

 
 
 
 

Chociaż laptop z reguły sprzętem do gry nie jest, to silne podzespoły przydadzą się również w codziennych czynnościach, jak obróbka grafiki czy odtwarzanie filmów HD. Sprawdźmy więc, jak Studio 1555 zachowuje się w porównaniu z kilkoma modelami o podobnej cenie. Na pierwszy ogień idą popularne 3D Marki.

Testy syntetyczne
PC Mark 05:4756
3D Mark 06:4057


Zastosowanie dość silnej karty ATI Mobility Radeon 4570 sprawia, że Dell nie daje daleko uciec konkurencji. Oferowana wydajność powinna spokojnie wystarczyć w starszych grach, zaś technologie wykorzystujące karty grafiki do pomocy w odtwarzaniu filmów w wysokiej rozdzielczości zapewnią lepsze wrażenia z oglądania.

Cinebench R10
Single CPU rendering:51,5
Multi CPUs rendering:17,5
OpenGL:4,2


Benchmark Cinebench testuje tylko procesor. Zastosowana dwurdzeniowa jednostka centralna Intel Dual-Core T4200 nie jest najsilniejszym modelem z rodziny, toteż wynik nie jest najwyższy, ale w pełni zadowalający. W końcu potrzebuję komputera do pracy, zaś w normalnym użytkowaniu procesor nie jest bardzo mocno eksploatowany.

HD TUNE Pro 3.50
Średni prędkość przesyłu [MB/S]:48
Czas dostępu [ms]:20
Zużycie procesora [%]:3


HD Tune zbada wydajność dysku twardego. Zastosowany układ Toshiby nie jest niestety najwyższych lotów. Na szczęście jest dość cichy i nie nagrzewa się zbytnio, co dodaje mu uroku. Jest również pojemny, więc zmieści wszystkie nasze ważne dokumenty i dane.

 
 
 
 


Kliknij tutaj aby powiększyć

W zestawie dostajemy aż 5 płytek ze sterownikami i programami. Są to odpowiednio CD1: Microsoft Works 9, CD2: system Windows Vista, CD3: sterowniki i narzędzia, CD4: aplikacja do kamerki, CD5: aplikacje dodatkowe.


Kliknij tutaj aby powiększyć

Na płytach znajdują się sterowniki tylko do Visty i XP. Po odpowiednie drivery do Windows 7 musiałem udać się na stronę www producenta. O ile na początku było dobrze (wyszukiwanie odpowiedniego modelu odbywa się poprzez wpisanie odpowiedniego kodu produktu), to potem już nie było tak kolorowo. Producent nie przyłożył się do odpowiedniego opisania sterowników, przez co nie wiemy co ściągamy i instalujemy na ślepo.

 
 
 
 

W laptopie zastosowano całkiem dobry system chłodzenia. Jest cichy i dość wydajny. Temperatury przedstawione na wykresie niżej może wydają się wysokie, ale w praktyce nie są one tak odczuwalne. Po długim obciążeniu nagrzewa się jedynie gładzik i spód laptopa. Nie jest to ciepło zbyt duże, rzekłbym nawet przyjemne.

System chłodzenia jest praktycznie niesłyszalny. Raz na 10-15 minut wiatraczek wrzuca wyższe obroty, przez co wyraźnie czuć jego obecność, jednak trwa to około minuty, potem się wyłącza na następne 15 minut.

Dysk twardy jest cichy, chociaż czasami zdarza mu się mocniej pobrzękiwać. Są to jednak ciche cyknięcia i rzadko spotykane.

Również napędowi należy się pochwała. W niektórych laptopach po uruchomieniu płyty całe urządzenie się po prostu trzęsie. Tutaj, słychać jedynie cichy dźwięk przypominający syczenie.

Jeśli ktoś lubi czystość, to na pewno nie spodobają mu się błyszczące powierzchnie. Niestety są one bardzo mało odporne na pozostawanie odcisków palców. Na szczęście równie łatwo się czyszczą.

 
 
 
 


Kliknij tutaj aby powiększyć

W Studio 1555 zastosowana została większa niż normalnie, 6-komorowa bateria o pojemności 5200mWh. Przekłada się to oczywiście na długość działania bez stałego źródła zasilania. Przy niskim obciążeniu akumulator wytrzyma nawet do 4 godzin.

Podczas dużego obciążenia bateria pociągnie ponad 60 minut. Czas pełnego ładowania zaś wynosi od jednej do półtorej godziny. Dodatkowo w sprzedaży dostępna jest jeszcze większa, 9-komorowa bateria. Ciekawy wybór, na który możemy się skusić po zużyciu aktualnego akumulatora.

 
 
 
 

Jeśli o mnie chodzi to wymagam od laptopa uniwersalności. Chcę, bym w całym domu mógł bezprzewodowo łączyć się z internetem, oglądać filmy, nawet w wysokiej rozdzielczości, a czasem móc popocinać w Wormsy lub inne nowsze gry w 3D. Jednocześnie nie chcę, by była to tylko wielka puszka, bez duszy i charakteru.

Dell Studio 1555 najwidoczniej dobrze się przyjął, ponieważ kolejne produkowane modele wyglądają bardzo podobnie. Ale czemu się dziwić, gdy znajdzie się ideał, to głupotą by było porzucenie tej kury znoszącej złote jajka.

Według mnie Studio 1555 jest notebookiem doskonałym, który w 100% spełnił moje oczekiwania. Dlatego z czystym sercem mogę go wam polecić, a na koniec zaprosić do zapoznania się z podsumowaniem i do skomentowania artykułu :)

Plusy i minusy - zestawienie

plusy:
Duży, 15.6-calowy ekran
Podświetlenie diodami LED
Doskonała jakość wykonania
Prosty i schludny, lecz cieszący oko design
Długi czas pracy na baterii
Świetny stosunek ceny do jakości
Bardzo wygodny gładzik

minusy:
Łatwo pozostające ślady palców 
Uginająca się na środku klawiatura

Dell Studio 1555 - podsumowanie
Jakość wykonania:
bardzo dobra
Wygląd i ergonomia:
bardzo dobra
Klawiatura:
Touchpad:
dobra
bardzo dobry
Wymiary i waga:
bardzo dobre
Czas pracy na baterii:
bardzo dobra
Oprogramowanie:
zadowalające
Jakość obrazu LCD:
dobra
Wydajność:
dobra
Głośniki/dźwięk: dobre
Głośność/cicha praca:
bardzo dobra
 
 
 

 

Komentarze

53
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Niewątpliwie zasłużona piąteczka ;).
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ode mnie też 5, recenzja zawiera wszystko co potrzebne. Mam tylko jedno zastrzeżenie - czemu tabelka ze specyfikacją jest tak daleko? To chyba najważniejsze na co zwraca się uwagę od razu na poczatku, a nie na zawartość pudełka.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ja również daje 5, ale doczepie się do wykresów: mogłeś jakoś wyróżnić Dell'a aby od razu było widać gdzie znajduje się na wykresie. No i na przyszłość proszę o jaśniejsze tła bo wtedy oczy się mniej męczą.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          plusy i minusy to chyba nie do tego lapka :P
          oj coś zerżnięte z czegoś :P
          nic się nie zgadza, cena, rozmiar matrycy itd. ...
          • avatar
            mICh@eL
            0
            > "Ekran z uwagi na użycie diod LED jest podświetlony bardzo równomiernie."

            Polecam poczytanie tego artykułu...

            http://www.proline.pl/?n=led-tv-szum-marketingowy-czy-zwykle-oszustwo

            Większość matryc "LEDowych" to po prostu Podświetlenie krawędziowe Edge-lit LED, a nie bezpośrednie ;)

            Poza tym za mało o zawiasach - ode mnie 2+ :E
            • avatar
              Ent3x
              0
              Jak zawsze ciekawie i bardzo estetycznie ;). Zazdroszczę Ci twoich umiejętności w html :P. Oczywiście 5.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Nie lubie.... nie lubie cie TheSpeed. Twoje recki są obrzydliwie dobre. Za mało ci nagród od Benchmarka ?? No weź sie opamiętaj i daj coś zgarnąć początkującym !!
                Recka nie jest zbyt dobra, rażące błędy . Brzydkie wykresy brzydka czcionka, brzydki laptop.
                Nie no to oczywiście żart :D Daje pięć bo nie zostaje mi nic innego. :D Oby twoje recki były na takim poziomie jak najkrócej :D
                • avatar
                  Bany_krk
                  0
                  5,
                  ładny desing, dobrze napisane, dobrze wybrany lapek
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Mnie się wydaje, że podsumowanie jest z innego laptopa ;p
                    • avatar
                      radelgar
                      0
                      • 10-calowy, matowy ekran

                      • Niska cena (1200zł)


                      Matryca 15,6" 16:9, 1366 x 768
                      ( podświetlenie LED, błyszcząca )

                      Cena 2099 zł
                      ( w sklepie Komputronik.pl)

                      Popraw tylko te błędy. A tak to wszystko jest ok. Odejmie 5.
                      • avatar
                        TheSpeed
                        0
                        O kurka, skopiowałem wzór tabelki z poprzedniej recki netbooka i zapomniałem podmienić :x Zgłoszone :D
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          bardzo ciekawy laptop :-)
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Bardzo fajna recka, choć tytuł na wyrost. Idealne laptopy produkuje inna firma ;) Estetycznie przedstawiony temat, choć za wąsko....


                            P.S. Tylko Thinkpad ;)
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              @TS pamiętasz zasady :menda:

                              przeczytam i ocenie jutro, jedno mogę powiedzieć już teraz...można oryginalnie i ze smakiem. Łamiesz zasady "pomarańczu" i bardzo dobrze, po to są zasady. Trochę mnie tylko dziwi że mało masz naśladowców, może inni po prostu boją się wychodzić przed szereg.
                              • avatar
                                TheSpeed
                                0
                                @multijumper
                                Nowa recka to nowe wyzwanie, trzeba łapać się nowych pomysłów, by nie popaść w rutynę i melancholię, innym też to polecam ;)

                                PS. Poprawki naniesione, dzięki za uwagę :D
                                • avatar
                                  michal2klb
                                  0
                                  Super trochę długo mi się ładowało ale warto poczekać :P 5!
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Mi się najbardziej podobało tło z recki o winows :P oczywiście five :D
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      I takie pytanko. Robisz ten artykuł robisz osobno np.w wordzie i wklejasz go do edytora jako obrazek czy robisz to wszystko na żywca :P
                                      • avatar
                                        Ent3x
                                        0
                                        To powiedz mi jak napisać lepszą reckę od Ciebie xd?!
                                        Jestem bardzo ciekaw ;p
                                        • avatar
                                          Ent3x
                                          0
                                          Zawiasy muszą być :> przynajmniej połowa tekstu.
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Ładny art tylko na dzień dobry trzeba kasować viste i zainstalować cokolwiek innego a to dodatkowe koszty jeśli system komercyjny.
                                            • avatar
                                              piotr1z1
                                              0
                                              Ogólnie niezły, ale ten "refleksyjny" ekran niweczy wszystkie walory... przynajmniej ja nie lubię walących w oczy różnorodnych odbić światła od ekranu monitora, no bo lustro wolę mieć w oddzielnej obudowie i zwykle w nieco innym miejscu ;)
                                              • avatar
                                                Konto usunięte
                                                0
                                                bardzo ładna recka. oczywiście 5 ;)
                                                p.s. coś mi tu pachnie m-r miesiąca
                                                • avatar
                                                  Qpers
                                                  0
                                                  No no... Świetnie ułożyłeś zdjęcia przedstawiające kąty widzenia. Ogólnie świetna robota - 5.
                                                  • avatar
                                                    adammo
                                                    0
                                                    Dobra recenzja, wie ktoś gdzie znajdę tą tapetę ??!!
                                                    • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      0
                                                      dobra robota :) akurat na pięć
                                                      • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        "W Studio 1555 zastosowana została większa niż normalnie, 6-komorowa bateri"

                                                        czy przypadkiem 9-komorowa to nie jest ta większa? ja mam taką w s1537. 6-komorowa była do wyboru jako podstawowa.
                                                        • avatar
                                                          Konto usunięte
                                                          0
                                                          na modelach dell'a studio wyrobiłem sobie opinię o tym producencie. rozkładając model 1535 widać było jaki to crap, a byle konstrukcje z (dzikiego)wschodu mogą mu dorównać. plastiki pękały same z siebie, śruby wykręcały od wibracji, dysk praktycznie zawsze łapie zgon, napęd padał a do jego wymiany trzeba rozbebeszyć calutki laptop łącznie ze zdjęciem klawiszy, ekranu i czego się tylko da. Kompletnie bez sensu zaprojektowane te Studio były, ciekawe kiedy przyjdzie mi tego wynalazka rozkręcać; mam nadzieję że Dell się ogarnął a nie taki szmelc robi.
                                                          • avatar
                                                            Konto usunięte
                                                            0
                                                            Kupiłem takiego lapka przed 1,5 miesiącem po przeszukaniu zawartości wielu forów internetowych (mocniejszy procek - 6600). Sprzęcik zaiste zacny, spełnia moje wymagania. Jedyne, co mnie w nim irytuje to uginająca się klawiatura. Reszta po prostu na piątkę.
                                                            Podobnie jak recka:)
                                                            • avatar
                                                              adivxv5
                                                              0
                                                              Bardzo dobra recenzja ale tytuł nieco pokolorowałeś :P
                                                              • avatar
                                                                Ewa Stiller
                                                                0
                                                                Ja też mam laptopa z tej serii, tyle, że o model wyżej (Studio 1555, T6500) i muszę przyznać, że mimo iż nie jestem szczególną fanką Della, ten model bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

                                                                Ogólnie zgadzam się z zaletami, ale do do wad dodałabym jeszcze jedną rzecz, mianowicie, brak diodek sygnalizujących pracę dysku czy chociażby włączenie Caps Locka. Ja wiem, że panuje recesja, ale ile kosztuje zamontowanie w laptopie dwóch małych światełek? Taka niby pierdoła, a strasznie mnie irytuje.

                                                                Co do klawiszy funkcyjnych, trochę różnimy się w poglądach. Ileż to ja razy wyłączyłam sobie odbieranie sieci bezprzewodowej w Down of War II, bo w trakcie meczu zapomniałam, że klawisz F2 działa jak należy tylko, gdy najpierw przyciśnie się klawisz FN. Dobrze, że chociaż można przestawić to w BIOS'ie, bo bym chyba na głowę dostała.

                                                                Co do samej recenzji, jestem pod wrażeniem, krótko, zwięźle i na temat, a w dodatku całkiem spójnie stylistycznie. Szkoda, że wszyscy benchmarkowcy tak nie piszą.
                                                                • avatar
                                                                  Konto usunięte
                                                                  0
                                                                  Tak, to znów ja z falą krytyki.

                                                                  1) Przede wszystkim nie pasuje mi wygląd. Idea oczywiście fajna, ale niestety ciemne barwy w białej otoczce Bencha bardzo męczą oczy.
                                                                  2) Nie podoba mi się, że recenzję napisałeś w formie rozprawki. Na początku postawiłeś tezę 'ten laptop jest idealny' i broniłeś jej za wszelką cenę, aż doszło do absurdu: 'Wiele osób skarży się na uginanie się klawiatury w jej środku. Ja szczerze mówiąc o tym problemie dowiedziałem się dopiero z innych opinii, bo sam tego nie zauważyłem. Nie przeszkadza mi to, zaś osoby na to wyczulone powinny szybko się do tego przyzwyczaić.'. Mi uginająca się klawiatura przeszkadzałaby bardzo mocno i nie byłaby to kwestia przyzwyczajenia. Na komputerze piszę bardzo dużo i klawiatura musi być komfortowa i dawać oparcie. To żadna kwestia przyzwyczajenia. Przy takiej wadzie 4/5 to zdecydowanie zbyt dużo dla klawiatury.
                                                                  3) Nieczytelne wykresy. Recenzowany produkt powinien być wyróżniony.
                                                                  4) Zbyt mało od siebie. Wypisałeś suche fakty, ale nie ma tu wrażeń z użytkowania.
                                                                  5) Nie wszystko, co posiadasz, jest super. Staraj się szukać w sprzęcie wad, nie samych zalet. Ocena całości jest zdecydowanie zbyt wysoka.
                                                                  6) Piszesz o grach, ale żadnej nie testujesz.
                                                                  7) Brak metodologii testów.

                                                                  Ale i tak jest lepiej niż tekście o torbie, widać poprawę. Masz 2. Pnij się dalej do przodu. Go, Speed, go :)
                                                                  • avatar
                                                                    Konto usunięte
                                                                    0
                                                                    Masz zdolności ale sprzęt nie zachęcił do zakupu.