Monitory

Czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 2 min.

Testowany monitor wyposażony został w matrycę typu VA. Dla osób, którym niewiele ta informacja mówi, dodam w skrócie, że matryca tego typu łączy w sobie zalety matryc TN i IPS. Co to oznacza? Szerokie kąty widzenia, dobre odwzorowanie kolorów i całkiem szybki czas reakcji. W każdym z tych wskaźników są lepsze odpowiedniki, ale matryca VA dobrze wypada w każdym z nich, co jest niewątpliwie jej zaletą i przewagą nad alternatywnymi rozwiązaniami.

Kąty widzenia są wystarczająco szerokie, aby komfortowo korzystać z monitora ustawionego na biurku. Wbrew pozorom jest to istotna kwestia, bowiem przy ekranach o większej przekątnej, a do takiej z pewnością można zaliczyć te przekraczające 30 cali, przy słabych kątach widzenia w skrajnych obszarach mogą występować zaburzenia w kontraście i odwzorowaniu barw. Tutaj na szczęście ten problem nie występuje, ale jeśli spojrzymy na ekran z boku lub góry czy z dołu, to w pewnym momencie te odchylenia od normy się pojawią. W takich sytuacjach lepiej wypadają monitory z matrycą IPS.

iiyama ProLite X3272UHS-B1 kąty widzenia

Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 3 ms (Gray-to-gray). Do przetestowania monitora pod tym kątem użyłem programu Pixel Persistance Analyzer i testu Streaky Pictures.

Efekt smużenia pojawił się przy już przy tempie 5, co oznacza że z dynamicznymi obrazami, scenami monitor nie radzi najlepiej. Jeśli więc ktoś myśli o jego zakupie z myślą np. o graniu, to lepiej będzie rozejrzeć się za innymi modelem (iiyama ma zresztą gamingową serię monitorów G-Master, więc nie powinno być z tym problemu). Do innych, bardziej nazwijmy to statycznych zastosowań, monitor nada się już bez żadnego problemu.

Pobór energii

Monitor iiyama ProLite X3272UHS-B1  pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 27,6 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 43,8 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,7 W. To bardzo dobre wyniki, wyraźnie niższe od innych testowanych przeze mnie monitorów w tym rozmiarze i zbliżony raczej do poziomu monitorów 27-calowych. To duży plus testowanego modelu.

Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark.pl monitorów.

Porównanie monitorów pod względem poboru energii

Podsumowanie

iiyama ProLite X3272UHS-B1 to monitor przez samego producenta określany jako model biurowy. I takie w zasadzie jest jego główne przeznaczenie. Przy przekątnej 31,5 cala i rozdzielczości UltraHD wydaje się wprost stworzonym do tego, aby korzystać z niego w pracy biurowej właśnie. Ambicje tego modelu znacznie jednak wykraczają poza otwieranie kolejnych okien przeglądarki i rozmieszczanie ich na sporej przestrzeni roboczej.

iiyama ProLite X3272UHS-B1 przód

iiyama oferuje bowiem naprawdę niezłe odwzorowanie kolorów i niemal stuprocentowe pokrycie palety sRGB. W dodatku fabryczne parametry obrazu są na tyle dobre, że można obejść się bez kalibracji ekranu - temperatura kolorów jest bliska optymalnej, wskaźnik Delta E (informujący o ilości błędów w odwzorowaniu barw) także jest na niskim poziomie. To oznacza, że z monitora można korzystać także do pracy, w której wierność barw jest istotna.

Nie jest oczywiście idealnie, a monitor ma też swoje wady, tudzież niedociągnięcia. Przede wszystkim zaskoczyła mnie niska jasność maksymalna, co obniża funkcjonalność ekranu i jego czytelność w bardzo jasnych pomieszczeniach. Matryca nie najlepiej radzi sobie także z wyświetlaniem bardzo dynamicznych scen, więc monitor nie będzie odpowiedni do grania w gry fps, czy wyścigi.

iiyama ProLite X3272UHS-B1

Słabością iiyamy jest też bardzo ograniczona ergonomia, pozwalająca jedynie na regulację kąta nachylenia ekranu.

Biorąc jednak pod uwagę jakość obrazu oferowaną przez ten monitor, a przede wszystkim jego cenę, mogą go śmiało polecić każdemu, kto szuka nowoczesnego, dobrze wykonanego monitora do pracy w biurze (i nie tylko).

Ocena końcowa:

 • dobra relacja ceny do możliwości
 • niemal stuprocentowe pokrycie palety sRGB
 • wysoka jakość obrazu w ustawieniach fabrycznych
 • niskie zużycie energii
   
 • bardzo ograniczona ergonomia
 • nienajlepsze wyświetlanie dynamicznych scen
 • niska jasność maksymalna

86%

 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sirius
  1
  Tak to wygląda, znalazłem dokładną specyfikację: https://iiyama-sklep.pl/464-monitory-dla-projektantow-monitor-iiyama-prolite-x3272uhs-b1-b1-32-4k-ips-led-flickerfree-redukcja-niebieskiego-swiatla-gwarancja-zero-pixeli-4948570115754.html.
  • avatar
   kosiarz007
   -1
   Cholera, a już myślałem, że to będzie dobry monitor (do grania) aż do momentu spojrzenia na 60 herców :( Przydałby się z 120, bo już nawet nie szukam z 1ms, bo z takim niskim opóźnieniem charakteryzują się matryce TN, co z internetu dowiedziałem się, że mają gorsze odwzorowanie kolorów.
   • avatar
    dzemski
    0
    pokrycie tylko 83% palety AdobeRGB raczej dyskwalifikuje ten monitor w zastosowaniach graficznych.
    • avatar
     dz1kus
     0
     2 linijka błąd w rozdzielczości