Czytniki e-booków

Działanie, funkcje, czas pracy

przeczytasz w 4 min.

Korzystanie z inkBOOK Classic 2 nie różni się zasadniczo od poprzedniej generacji. Urządzenie jest proste w obsłudze i co ważne, ma menu w języku polskim, co jest dużą zaletą dla osób, które np. chciałyby korzystać z Kindle, ale przez brak znajomości języka, nie chcą się na to zdecydować. InkBOOK jest w całości po polsku, więc ten problem nie występuje.

Nawet jednak pomijając ułatwienie w postaci rodzimego języka, obsługa czytnika jest naprawdę mało skomplikowana. Co więcej, przy pierwszym jego uruchomieniu wyświetlany jest praktyczny tutorial, który krok po kroku przeprowadza nas przez najważniejsze funkcje urządzenia. Jeśli będzie to nasz pierwszy czytnik, to zachęcam do przejrzenia instrukcji, która pomoże nam odnaleźć się w interfejsie urządzenia. Instrukcję można oczywiście pominąć, a w razie potrzeby odszukać w Ustawieniach inkBOOKa.

inkBOOK Classic 2 ekran główny

Na ekranie głównym czytnika, wyświetlane są przede wszystkim aktualnie czytana książka, więc błyskawicznie możemy wrócić do przerwanej lektury, a także trzy ostatnio dodane/czytane pozycje.

W dolnej części ekranu mamy pasek z ikonkami dostępu do Biblioteki, skrót do Aplikacji, Dysku, Księgarni i przeglądarki internetowej.

inkBOOK Classic 2 górny pasek menu

Z kolei w górnej części mamy pole wyszukiwania, a nad nią pasek z ikonką ekranu domowego, przycisk wstecz, ustawienia oraz przycisk odświeżenia ekranu. Po prawej stronie widać jeszcze zegarek, wskaźnik naładowania baterii i ikonka WiFi. Po kliknięciu w nią pokaże się informacja o stanie naładowania baterii oraz powiadomienia.

inkBOOK Classic 2 ustawienia

W ustawieniach można między innymi zmienić częstotliwość odświeżania ekranu (domyślnie co 30 stron), ustawić czas po jakim czytnik ma się wyłączyć w celu oszczędzania energii, skonfigurować połączenie sieci bezprzewodowej i ustawić po jakim czasie braku aktywności ma się ono wyłączyć, zarządzać aplikacjami zainstalowanymi na czytniku, czy zmienić funkcje przypisane poszczególnym przyciskom oraz przywrócić czytnik do ustawień fabrycznych.

Czytanie

Aby zacząć czytanie, wystarczy kliknąć w wybraną książkę na ekranie głównym lub w zakładce Biblioteka. Otwarcie ebooka trwa kilka sekund. Strony przewijamy na trzy sposoby – korzystając z fizycznych przycisków, dotykając ekranu po prawej (następna strona) lub lewej stronie (poprzednia strona) lub przesuwając palcem do krawędzi ekranu (jak w galerii na smartfonie).

inkBOOK Classic 2 otwarta książka

Dotknięcie środkowej części wyświetlacza otwiera ekran z ustawieniami. Tutaj szybko możemy przewinąć ebooka do konkretnej strony, zmienić rozmiar czcionki, wykonać zakładkę oraz otworzyć spis treści. Do dyspozycji jest także pasek wyszukiwania.

Klikając w ikonkę „Aa” otwieramy zakładkę dostosowywania wyświetlania tekstu. Wybierać można spośród sześciu krojów czcionki, dostosować jej rozmiar, zmienić marginesy, interlinie, kontrast (standardowo to czarny tekst na białym ekranie, można zmienić na biały tekst na czarnym ekranie), a także zmienić orientację ekranu na poziomą.

inkBOOK Classic 2 menu czcionki

Rozmiar czcionki można również zmienić wykonując gest uszczypnięcia lub rozciągnięcia.

Biblioteka

W dolnej części ekranu mamy pasek z ikonkami dostępu do Biblioteki (tutaj znajdziemy wszystkie ebooki, które możemy sortować po tytule, autorze, czy wyświetlić najpierw ulubione lub ostatnio używane pozycje).

inkBOOK Classic 2 biblioteka

Księgarnia inkBOOKS (dawna Midapolis)

W końcu mamy też dostęp do księgarni inkBOOKs (wcześniej nazywała się Midapolis). Korzystanie z niej jednak na czytniku stanowi nie lada wyzwanie dla cierpliwości użytkownika. Niestety ze względu na niską responsywność wyświetlacza e-papierowego, przeglądanie oferty księgarni jest bardzo niewygodne. Problem jest także z wyszukiwarką, która działa w sposób dla mnie niepojęty i nie potrafi wyszukać nawet tytułów, które są rekomendowane na stronie głównej księgarni w sekcji Bestsellery. Dlatego odradzam korzystanie z tej funkcji dla własnego zdrowia psychicznego. Można się niepotrzebnie zrazić do czytnika.

inkBOOK Classic 2 księgarnia

O wiele wygodniej robić zakupy przez stronę internetową inkBOOKS.eu, gdzie wszystko działa już bez zarzutu, a przy okazji dla posiadaczy inkBOOKów jest stały rabat 15%. Nie piszę tego w kategoriach reklamy (zresztą bez problemu można w sieci znaleźć księgarnie, gdzie promocje bywają nawet większe), ale dlatego, że jest to miły ukłon ze strony producenta, nagradzający za korzystanie z jego urządzeń.

Plusem księgarni jest jej powiązanie z chmurą Midiapolis Drive, dzięki czemu wszystkie zakupione tam pozycje będą dostępne na naszym dysku, dzięki czemu zawsze mamy do niej dostęp.

Dysk Midiapolis

Kolejna zakładka to dysk Midiapolis. Po założeniu tam konta mamy dostęp do 2 GB przestrzeni w chmurze, w której możemy przechowywać nasze ebooki. W folderze Share znajdziemy także całe mnóstwo darmowych książek udostępnianych w ramach Wolnych Lektur i PBI (Polska Biblioteka Internetowa).

Po założeniu konta w Midiapolis Drive otrzymujemy unikalny adres mailowy, na który można wysyłać pliki (adres ten można sprawdzić w profilu po zalogowaniu się w przeglądarce serwisu). Trafią one do nowego podfolderu w folderze Share, trzeba będzie jedynie zmienić nazwę pliku i dodać rozszerzenie .epub, bowiem z niewyjaśnionego powodu, w procesie przesyłania zyskuje on nazwę złożoną z przypadkowego ciągu znaków. Dopiero wówczas można pobrać plik na czytnik, korzystając oczywiście z aplikacji Drive.

Pliki można też oczywiście wgrywać „ręcznie” po podłączeniu czytnika do komputera za pomocą przewodu USB.

Dodatkowe aplikacje

Czytnik inkBOOK Classic 2 działając pod kontrolą systemu Android umożliwia instalowanie aplikacji. Są one dostępne w zakładce inkBookAppStore, a najważniejsze z nich to Amazon Kindle oraz Legimi.

inkBOOK Classic 2 inkbookapstore

Zdecydowanie najważniejszą z nich jest oczywiście Legimi, czyli takie Spotify dla książek. Opłacając w niej abonament, zyskujemy dostęp do bogatej biblioteki tytułów.

inkBOOK Classic 2 aplikacja Legimi

W zależności od wybranej opcji, dostęp ten jest ograniczony lub nielimitowany, to opcja szczególnie interesująca dla książkowych moli (tak swoją drogą, czy to sformułowanie w dobie książek elektronicznych ma w ogóle jeszcze rację bytu?).

Kolejna godna uwagi aplikacja to Amazon Kindle, dzięki której będziemy mieć dostęp do naszej biblioteki w chmurze Amazona, co jest przydatne jeśli wcześniej korzystaliśmy z któregokolwiek modelu Kindla.

inkBOOK Classic 2 aplikacja Amazon Kindle

Sama aplikacja działa niestety dość wolno, przez co czytanie jest mniej komfortowe niż w przypadku domyślnej aplikacji inkBook Reader. Do przewijania stron nie można też używać przycisków, działa wyłącznie dotykowy ekran. To akurat nie jest duża niedogodność, ale trzeba o niej wspomnieć.

Czas pracy

Tutaj liczyłem na poprawę w stosunku do pierwszej generacji inkBOOK Classic, który przy codziennym dość intensywnym używaniu rozładowywał się po około tygodniu. Classic 2 wypada bardzo podobnie. Oczywiście wszystko zależy od punktu odniesienia – żaden smartfon, tablet, czy laptop nie może nawet marzyć o takim czasie pracy na jednym ładowaniu. Jeśli jednak porównamy go np. do Kindle, to inkBOOK Classic 2 wypadnie już trochę blado.