Czytniki e-booków

inkBook czy Kindle?

przeczytasz w 2 min.

Przedstawiłem już najważniejsze cechy i możliwości urządzenia, więc teraz pora na odpowiedź na pytanie - co wybrać? Kindle czy inkBook? Czy ten czytnik faktycznie może stać się alternatywą dla urządzeń firmy Amazon?

InkBook Onyx - test

Sam jestem użytkownikiem Kindle już od kilku lat i niejako można mnie uznać za fanboja tej marki. Dlatego biorąc do ręki inkBook Onyx nie oczekiwałem, że zmieni on moje nastawienie. Tymczasem mijały kolejne dni, a Kindle kurzył się na stoliku przy łóżku, a jego miejsce przy moim boku zajął właśnie inkBook.

Jedna rzecz to oczywiście efekt nowości, ale druga to faktyczna użyteczność czytnika. Jest lekki, poręczny, ma świetnej jakości, oświetlany ekran, a fizyczne przyciski zmiany stron, to dla mnie zupełnie nowa jakość. Ekran inkBooka jest oczywiście dotykowy, więc większość ustawień i opcji obsługuje się za jego pomocą, ale samo czytanie i przewijanie stron jest zdecydowanie wygodniejsze przy korzystaniu z przycisków.

InkBook Onyx przyciski zmiany stron

Najważniejszą zaletą inkBooka jest jednak dostęp do Legimi. Miałem to szczęście, że do testów otrzymałem abonament bez limitu, co oznaczało pełen dostęp do biblioteki ponad dwunastu tysięcy pozycji. Poczułem się więc jak dziecko w fabryce czekolady i dodawałem na półkę kolejne tytuły bez opamiętania. Dobrze, że musiałem w końcu zabrać się za napisanie tej recenzji, bo mógłbym zupełnie zatracić poczucie czasu :)

Możliwość instalowania dodatkowych aplikacji to z kolei miły dodatek, ale nie oszukujmy się - zdecydowaną większość czasu i tak spędzimy na czytaniu, a nie na zabawie aplikacjami. Dobrze jednak mieć taką możliwość. Dużym plusem jest także polskie menu w czytniku, coś czego w Kindle jak na razie próżno szukać.

InkBook Onyx ekran główny

Niestety nie obyło się bez wad. Przede wszystkim obecność systemu Android, dająca wspomniane wcześniej możliwości, nieco zwolniła działanie czytnika. Urządzenie nie zawsze reaguje na dotyk tak jak można tego oczekiwać. Uruchamianie aplikacji (także Legimi) trwa trochę zbyt długo. Może też irytować nieco długi czas oczekiwania na zmianę rozdziału w czytanej książce. Tego typu zachowań nie zaobserwowałem w Kindle.

Jest też kwestia baterii, która przy korzystaniu z WiFi wyczerpuje się naprawdę szybko (2-3 dni). Łączność z siecią potrzebna jest m.in. do synchronizacji z Legimi. Na szczęście aplikacja może też działać w trybie offline, co wydłuża czas pracy, jednak nadal jest to mniej niż w Kindle.

Niech was to jednak nie zniechęci. InkBook Onyx warto kupić, szczególnie z abonamentem Legimi. Wówczas otrzymamy nielimitowany dostęp do olbrzymiej liczby książek za cenę dwóch-trzech ebooków, a sam czytnik za symboliczną złotówkę. Sam książek kupuję w miesiącu czasem i pięć, więc jest to dla mnie konkretna oszczędność.

InkBook Onyx

Ba, nawet kupno samego czytnika nie jest tak dużym wydatkiem, jak można by się spodziewać. Kwota 539 zł jest w zasadzie identyczna jak w przypadku Kindle Paperwhite 3 i nieco tylko wyższa od Paperwhite 2.

Jeśli więc do tej pory utożsamiałeś czytniki wyłącznie z Kindle, to czas najwyższy zmienić zdanie. inkBook Onyx oferuje komfort, wygodę i dużą przyjemność z czytania. A oto przecież w tym przede wszystkim chodzi, prawda?

Ocena końcowa:

 • podświetlany i dotykowy ekran o wysokiej rozdzielczości
 • dedykowana aplikacja Legimi z dostępem do tysięcy książek
 • fizyczne przyciski zmiany stron
 • wspieranie wszystkich najważniejszych formatów plików (w tym ePub, Mobi, PDF)
 • 8 GB pamięci wewnętrznej + slot kart microSD
 • możliwość instalowania aplikacji
 • menu w języku polskim
 • krótki czas pracy na baterii
 • długi czas oczekiwania pomiędzy rozdziałami
 • Android czasem laguje :)

90%

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  aquadigger
  3
  Historia edycji? :O Czy w końcu można edytować komentarze? Jak, gdzie, kiedy? Ominęło mnie tak ważne wydarzenie :D
  Właśnie edytuje komentarz, to niesamowite :D
  • avatar
   Fiona
   2
   Cieszymy się twoim szczęściem z edycji.
   Natomiast czytnik za te pieniądze beznadziejny, kryptoreklama mu nie pomoże.
   • avatar
    laaval
    1
    Ten artykuł to dla mnie sponsorowany tekst o legimi :)    • avatar
     robgrab
     1
     Warto dodać co widać na forum użytkowników tego module, że ma on kilka wad. Podświetlenie przy ustawionym niskim poziomie 1-3 miga jak świetlówka, no i zdarzają się mu resety i zawieszanie.
     • avatar
      desmon
      1
      tzn jaki format ci się rozchodzi epub?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       ankieta bez sensu. czego chcecie się z tej ankiety dowiedzieć?????

       co do czytnika, zdumiewają mnie te ceny. parametry gorsze od tabletów w tej cenie.

       ja czekam na tableta z ekranem hybrydowym, tj. epapier+oled.
       • avatar
        desmon
        0
        do minusów warto było by dodać Obudowa tzn ramka szybko łapie odciski palców.Sam używam i posiadam te zacne urządzenie i sobie chwale jego zakup
        • avatar
         desmon
         0
         moim zdaniem jest to dobra konkurencja dla Kindle
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Widzę, że kiedys w miare obiektywny portal stał się maszyna marketingową w stylu blogerek modowych. Parametry ekranu tego urządzenia w porównaniu do najnowszego kindle paperwhite to w obecnym czasie jakiś żart i do tego w podobnej cenie.
          • avatar
           Konto usunięte
           -2
           Czy ten czytnik ma możliwość wyświetlania książek, kupionych przez Amazon? Bo jak nie, to dziękuję.
           • avatar
            Fiona
            -2
            P.S. A pytania z ankiety - poniżej poziomu Pudelka... (przepraszam ekipę Pudelka za to porównanie)
            • avatar
             desmon
             0
             czy azw?
             • avatar
              Jasziu
              0
              RAM 512GB ? Wkradł się chochlik... albo to nie czytnik tylko potwór... ;)