Komputery

Jak rozpocząć pracę z Intel Galileo

przeczytasz w 2 min.

Punkt 1 - podłączenie sprzętu

Początek jest prosty. Podłączamy zasilanie do płytki Galileo 2 (zasilacz dołączony do zestawu, wraz kompletem wtyczek używanych w różnych krajach) i podłączamy ją do komputera za pomocą kabelka micro USB - USB.

System Windows będzie próbował zainstalować sterowniki urządzenia, ale ich nie znajdzie. Nie przejmuj się tym. Niestety, do sprzętu nie dołączono prostego instalatora, który za jednym kliknięciem załatwi wszystkie sprawy, ale z instalacją sterowników i oprogramowania poradzi sobie każdy nieco bardziej zaawansowany użytkownik. 

Punkt 2 - instalacja oprogramowania i sterowników

Na początku pobierz oprogramowanie Galileo Arduino IDE. W przypadku Windows rozpakuj archiwum do wybranej lokalizacji - program nie wymaga instalacji.

W menedżerze urządzeń wybierz Inne Urządzenia / Gadget Serial i kliknij na opcję "Aktualizuj oprogramowanie sterownika". Wskaż ręcznie ścieżkę w rozpakowanym archiwum Arduino-1.5.3\hardware\arduino\x86\tools.

Zainstaluj sterowniki. Po ich prawidłowej instalacji płyta Galileo pojawi się w urządzeniach Porty.

Punkt 3 - konfiguracja i aktualizacja firmware

Uruchom oprogramowanie Galileo Arduino IDE. Z menu Narzędzia, przejdź do opcji Płytka i wskaż posiadany przez siebie model.

Poniżej znajduje się opcja Port Szeregowy - wskaż port jaki widnieje w menedżerze urządzeń.

Przejdź do menu pomoc i wybierz opcję Galileo Firmware Update.

Jeśli platforma będzie wymagać aktualizacji, zostaniesz o tym poinformowany.

Proces trwa kilka minut, a w jego czasie nie można odłączać Galileo od prądu, bądź odłączać kabla USB.

Sprawdź poprawność działania sprzętu uruchamiając przykładowy projekt. Z menu Plik przejdź do opcji Przykłady, a następnie 01.Basics i wybierz przykład Blink. Program otworzy nowe okno, a wtedy wybierz opcję Załaduj. Po chwili płyta zasygnalizuje działanie programu migając diodą.

Proces instalacji przeprowadziliśmy na komputerze z systemem Windows 7, ale sprawdziliśmy to również na Windows 10. Cały proces przebiega właściwie tak samo, z wyjątkiem tego, że na Windows 10 sprzęt od razu był wykrywany jako port COM.

Punkt 4 - projekt

Zbuduj Gwiazdę Śmierci, pamiętając o przeprojektowaniu systemu wentylacyjnego.

fot. starwars.wikia.com