SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

W tradycyjnych zastosowaniach dysk bardzo rzadko pracuje bez przerwy przez kilkanaście godzin, ale test ten ma na celu zobrazowanie realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają.

Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Do sprawdzenia wydajności dysku przy długotrwałym obciążeniu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym zapisie próbki 4 KB.

Intel SSD 760p 512 GB - wydajność przy długotrwałym obciążeniu
Kliknij, aby powiększyć

Intel SSD 760p 512 GB rozpoczął test z poziomu 140 000 IOPS. Niestety wartość ta zaczęła szybko spadać i ostatecznie ustabilizowała się mniej więcej na poziomie 9500 IOPS. Jest to średni wynik jak na nośnik z tego segmentu (szczególnie na tle nowoczesnych modeli Samsung SSD 960 PRO/EVO).