Tablety

Przeglądanie internetu i App Store

przeczytasz w 2 min.

Internetowe Safari

Do przeglądania internetu służy Safari. To udana przeglądarka firmy Apple, obsługująca JavaScript, blokowanie okien, historię oraz tryb incognito. Safari domyślnie blokuje wszystkie witryny, które zostaną uznane za niebezpieczne lub sfałszowane.

The New iPad - Internetowe Safari

Historię i cache możemy wymazać wchodząc w ustawienia. Tutaj też włączymy stałe wyświetlanie paska zakładek, zmienimy silnik wyszukiwarki, wyczyścimy hasła i loginy oraz aktywujemy opcjonalną konsolę błędów.

The New iPad - Internetowe Safari

Opisywany tablet został stworzony z myślą o przeglądaniu internetu - czynność ta jest bardzo komfortowa. Zdecydowaną większość akcji i gestów będziemy wykonywali intuicyjnie, a jeśli jesteśmy całkiem nowymi użytkownikami i nigdy nie korzystaliśmy z iOS-a, nauka nie powinna zabrać dużo czasu. Jest to system zaprojektowany z myślą o maksymalizacji ergonomii i prostoty użytkowania.

Duży wpływ na komfort przeglądania stron WWW mają również proporcje ekranu wynoszące 4:3. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że powracamy do proporcji starych „kwadratowych” monitorów, które obecnie odchodzą już do lamusa, ale w przypadku tabletu sprawdzają się one znakomicie. Większość witryn wyświetla się znakomicie zarówno w trybie pionowym, jak i poziomym - np. benchmark.pl można czytać w trybie portretowym bez powiększania czegokolwiek.

The New iPad - Internetowe Safari

Część osób miało również wątpliwości dotyczące rozmiaru czcionek na ekranie o tak dużej rozdzielczości i tak małej przekątnej. Jak więc wygląda ta kwestia w rzeczywistości? Krótko: znakomicie. Strony dopasowują się do rozmiaru ekranu płynnie, a jakość czcionek i elementów graficznych stoi na wysokim poziomie. Tak naprawdę jest to dość łagodne określenie, gdyż czcionki na ekranie iPada 3 prezentują się po prostu pięknie! Upchnięcie tak dużej ilości pikseli do 9,7-calowej matrycy okazało się słusznym posunięciem. IPad 3 oferuje obecnie największą rozdzielczość spośród wszystkich dostępnych na rynku tabletów.

The New iPad - Internetowe Safari

Technologia Adobe Flash nie jest wspierana przez mobilne urządzenia z iOS-em. Do niedawna mogło się to wydawać dziwne, ale obecnie świat prze ku rozwiązaniom takim jak HTML5 i podobnym, a firma Adobe zaczęła wycofywać się już z oferowania tej technologii na platformy mobilne. Innymi słowy - Flash odchodzi do lamusa. Jego brak w iPadzie trzeciej generacji nas nie zaskoczył. Obecnie liczymy to jeszcze jako mankament tabletu, ale w ciągu najbliższych lat możemy spodziewać dalszego spadku popularności flasha w smartfonach i tabletach.

App Store

Internetowego sklepu Apple nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest to obecnie jedno z najlepszych tego typu rozwiązań obecnych na platformach ultramobilnych. Największym konkurentem App Store jest obecnie Google Play, znany do niedawna jako Android Market, z zaznaczeniem, że każdy z producentów oferuje wsparcie tylko dla własnej platformy.

The New iPad - App Store

W sklepie znaleźć możemy bogactwo różnorakich aplikacji, zarówno tych darmowych, jak i płatnych. Ceny płatnych programów użytkowych i gier nie przekraczają zazwyczaj kilku euro, a dzięki nim możemy wyraźnie zwiększyć funkcjonalność systemu operacyjnego. Uważamy, ze warto zainwestować w przynajmniej kilka podstawowych aplikacji, takich jak choćby edytor dokumentów biurowych. Plus: sklep Apple'a oferuje jak dotąd najwięcej aplikacji zoptymalizowanych dla tabletów - to również ważna informacja dla posiadaczy urządzeń tego typu.

The New iPad - App Store

Ciekawostki

IPad 3 wykorzystuje wielowątkowość. Jeśli uruchomimy np. kilka gier, przeglądarkę WWW, App Store, odtwarzacz muzyki i mapy, możemy się pomiędzy nimi błyskawicznie przełączać. Wystarczy, że dwa razy naciśniemy okrągły przycisk Home, a na dole ekranu wyświetli się szeroki, czytelny pasek z ikonami działających aplikacji. Po dotknięciu jednej z nich aplikacja otwiera się w identycznym stanie, jak ją pozostawiliśmy wcześniej, a w dodatku dzieje się to bez najmniejszych objawów lagowania.

The New iPad - Task Manager

Po przytrzymaniu ikony wchodzimy w tryb edycji, w którym jesteśmy w stanie wyłączyć pożądany program i usunąć go z pamięci RAM. W czasie testów multitasking okazał się niezwykle przydatny, a iPad ani razu nie wykazał najmniejszych objawów haczenia.

The New iPad - Task Manager