Tablety

Design i sprzęt

przeczytasz w 2 min.

Z zewnątrz nowy iPad jest niemal identyczny jak iPad 2. Producent postanowił zachować klasyczny wygląd, bez większych zmian w konstrukcji. Uważamy że jest to dobre posunięcie - w końcu nie zmienia się tego co jest udane, sprawdzone i cenione. Nie zmieniła się też właściwie jakość wykonania, iPad 3 prezentuje najwyższy poziom wśród tego typu urządzeń dostępnych na rynku.

Testowane urządzenie to wersja 32GB Wi-Fi + 4G w kolorze białym (dostępny też czarny). Oznacza to, że przednia ramka otaczająca ekran jest biała, natomiast tył pozostaje w kolorze srebrnym niezależnie od koloru ramki. Moduł łączności komórkowej 3G/4G wymusza również wprowadzenie jednej zmiany, o której za chwilę.

Rewelacyjny, podświetlany LED-ami ekran IPS o rozdzielczości 2048x1536 px przykryty został wraz z ramką legendarnym już właściwie szkłem Corning Gorilla Glass, które zapewnia wysoki stopień odporności na zarysowania oraz (częściowo) uderzenia. Pod szkłem widoczne jest oczko kamerki przedniej oraz maleńki (ledwo zauważalny) sensor wykrywający natężenie światła na zewnątrz. Nie zabrakło też typowego okrągłego przycisku Home.

Apple iPad 3

Na lewym boku widoczny jest slot kart micro SIM wraz z otworem służącym do wysuwania ramki dla karty. Do otwierania domyślnie służy specjalny przyrząd (przypominający nieco rozgięty spinacz), dołączany do opakowania wraz z tabletem.

Apple iPad 3

Na prawym boku z kolei umieszczone zostały dwa elementy: mały suwak służący do wyciszania tabletu lub blokowania orientacji interfejsu na ekranie oraz podłużny przycisk +/- służący do zmiany głośności multimediów i innych dźwięków.

Apple iPad 3

30-stykowe uniwersalne złącze dokujące charakterystyczne dla mobilnych urządzeń firmy Apple umieszczone zostało na dolnej krawędzi. Tablet bez problemu umieścimy np. w stacji dokującej zintegrowanej wraz z klawiaturą. Sama synchronizacja z komputerem możliwa jest przez kabel USB lub bezprzewodowo przez Wi-Fi. Dostępna jest też synchronizacja z chmurą (iCloud).

Apple iPad 3

Górna krawędź daje dostęp do standardowego gniazda słuchawkowego (mini jack 3,5 mm) oraz przycisku służącego do blokowania ekranu oraz włączania i wyłączania urządzenia.

Apple iPad 3

Tył tabletu oferującego łączność komórkową 3G/4G różni się nieco od tyłu wersji Wi-Fi. Chodzi oczywiście o czarny panel umieszczony w górnej części tyłu. Jest on konieczny do prowadzenia prawidłowej komunikacji z siecią komórkową - gdyby producent zastosował cały aluminiowy tył, siła sygnału mogłaby być za niska, aby komunikować się z bardziej oddalonymi antenami komórkowymi.

Oprócz tego w części centralnej widoczne jest nadgryzione jabłko (znak rozpoznawczy firmy Apple), a w części dolnej wypalane laserowo otwory, za którymi kryje się dobrej jakości głośnik.

Apple iPad 3

W komplecie z tabletem znajdziemy kabel USB, dwuczęściową ładowarkę (10W, 5,1V, 2,1A), mały przyrząd do wysuwania ramki od karty micro SIM, krótką instrukcję i dwie naklejki z logo firmy.

Ciekawostki

Apple iPad 3

Ergonomię i komfort użytkowania iPada można zwiększyć używając Smart Covera. Jest to bardzo przemyślana magnetyczna klapka, która chwyta się lewego boku i „przykleja” do ekranu. Jej wewnętrzna strona pokryta jest bardzo delikatnym materiałem przypominającym plusz, który chroni wyświetlacz oraz czyści go z tłustych i wilgotnych śladów.

Smart Covera możemy też złożyć w taki sposób, aby stanowił podpórkę zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej (wygodne w czasie pisania na blacie biurka). Jest to akcesorium, które kosztuje dość pokaźną kwotę około 170 zł (cena producenta), ale zdecydowanie polecamy je ze względu na uniwersalność zastosowania, wysoką jakość oraz to, że nie powiększa za bardzo grubości iPada.