Komputery

Czyścimy peryferia: monitor, klawiatura i mysz

przeczytasz w 2 min.

Monitor

Znacznie bardziej zauważalny brud to ten, który zbiera się na zewnątrz zestawu PC. Ubrudzony monitor to dla wielu użytkowników komputera coś, czym „kiedyś trzeba się zająć”. Nie wystarczy jednak samo przetarcie obudowy z kurzu. Do kompleksowego mycia potrzebne są odpowiednie środki. Po wyłączeniu ekranu z zasilania zostają dwie sprawdzone opcje do wyboru:

  • naniesienie odpowiedniej pianki papierowym ręcznikiem (lub bezpyłową ściereczką)
  • przetarcie monitora specjalną chusteczką

W teście sprawdzone zostały oba sposoby. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest bardziej skuteczny. W obu przypadkach na monitorach nie było widać żadnych smug.Plastikową obudowę ekranu wyczyścić można podobnie jak klawiaturę lub mysz. A jak radzić sobie z nimi?

Klawiatura i mysz

Klawiatura często zbiera resztki posiłków, zwłaszcza jeśli jemy przy komputerze. Jest to też element zalewany kawą czy dotykany tłustymi palcami, przez co łatwiej klei się do niego kurz. Czyszczenie jest jednak łatwe. Wystarczy:

  1. Podnieść klawiaturę (celem uniknąć psikania z przechylonej puszki)
  2. Wydmuchać wszystko, co zdołało się nagromadzić pod klawiszami przy pomocy sprężonego powietrza
  3. Brud na obudowie urządzenia wyczyścić odpowiednią pianką antystatyczną przeznaczoną do sprzętu biurowego i RTV

Czyszczenie klawiatury

Przy pomocy pianki można oczyścić zarówno klawiaturę, mysz, obudowę, jak i głośniki (chyba, że są drewniane). Przed jej zastosowaniem należy wstrząsnąć puszką. Następnie psiknąć z około piętnastu centymetrów na zabrudzenie i przetrzeć szmatką.

Czyszczenie klawiatury

W przypadku myszy komputerowej proces czyszczenia jest jeszcze mniej skomplikowany. Nie ma potrzeby rozkręcania myszy, o ile nie jest ona urządzeniem kulkowym. Wskazane jest zastosowanie pianki do plastików. Szczeliny natomiast można wyczyścić przy pomocy wykałaczki.

Klawiatura

Bardzo istotny jest spód myszy. Wszelki brud znajdujący się po tej stronie uniemożliwia gładkie przesuwanie gryzonia po powierzchni biurka czy podkładki. Dlatego też trzeba zadbać, by ślizgacze nie były oblepione kurzem. Należy uważać, żeby ich nie odkleić. Gdy jednak przypadkowo do tego dojdzie, można spróbować zamocować je na miejsce.