
Jaki czujnik czadu kupić, aby skutecznie zadbać o bezpieczeństwo w mieszkaniu? Przedstawiamy ranking czujników czadu, które w porę ostrzegą przed zagrożeniem i pomogą uniknąć zatrucia tlenkiem węgla, nie bez powodu zwanego czasem „cichym zabójcą”.
Dobry czujnik czadu – jaki wybrać?
Dobry czujnik czadu jest niezawodny, czuły i precyzyjny. Na bieżąco monitoruje poziom tlenku węgla w powietrzu i ostrzega – najczęściej alarmem dźwiękowym (a czasem też optycznym) – gdy jego koncentracja zaczyna stanowić zagrożenie dla zdrowia domowników. O tym, że wbudowany sensor jest wystarczająco czuły i zapewnia odpowiednie reakcje, świadczy certyfikat EN50291. W naszym rankingu znajdziesz urządzenia, którym został on przyznany. Już teraz zobacz, jakie modele polecamy, a w dalszej części dowiesz się nieco więcej. Sprawdź też, kto potrzebuje czujnika czadu.
Jaki czujnik czadu? Ranking 2023:
- Jikaida JKD-512COM – dobry i tani czujnik czadu i dymu
- FireAngel CO-9B-PLT – sprawdzony czujnik czadu do domu
- Kidde K7DCO – dobry czujnik czadu z wyświetlaczem LCD
- Eura CGD-50A2 – czujnik gazu i czadu, czyli dwa w jednym
- Ferguson FS2CO – czujnik czadu do systemu smart home
Ile kosztuje dobry czujnik czadu?
Czujnik czadu nie należy do drogich urządzeń, szczególnie, że chodzi tu o sprzęt, który pozwala zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo. Najtańsze modele warte polecenia kosztują niespełna 100 złotych, a w naszym rankingu dominują urządzenia w cenach od 100 do 200 zł – wyposażone w wysokiej klasy sensory elektrochemiczne.
Tak wygląda typowy czujnik czadu za około 150 złotych (tutaj konkretnie Kidde K7DCDO z rankingu)
Na rynku dostępne są także droższe modele – albo wyposażone w sensory półprzewodnikowe, albo oferujące łączność bezprzewodową i kompatybilność z systemami smart home. No właśnie… jak się w tym odnaleźć i czym kierować się przy wyborze czujnika do domu?
Na co zwracać uwagę przy wyborze czujnika czadu?
Spełnienie wymogów zawartych w normie EN50291 jest najważniejsze, ale nie tylko to świadczy o tym, że czujnik czadu jest dobry (lub nie). Przede wszystkim musisz wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów takich urządzeń, a dzieli się je na przykład według sposobu zasilania.
Najtańsze modele wykorzystują zwykłe baterie – to wygodne rozwiązanie, ale wymaga regularnej wymiany „paluszków”. Można też wybrać urządzenie z wbudowaną baterią o żywotności szacowanej najczęściej na 7 albo i 10 lat. Odrębną kategorię stanowią czujniki sieciowe – wymagają stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego (działają więc tak długo, jak sprawne jest samo urządzenie i dopływa do niego prąd). Stawiając na tę ostatnią opcję, upewnij się, że w danym pomieszczeniu dysponujesz wolnym gniazdkiem. A skoro już jesteśmy przy pomieszczeniach, to spójrz na poniższą grafikę:
Czujnik czadu powinien znaleźć się w każdym pomieszczeniu, w którym występuje źródło tlenku węgla. (ilustracja: FireAngel)
Niektóre urządzenia mogą również być wyposażone w wyświetlacze (co pozwala na monitorowanie poziomu czadu w czasie rzeczywistym). Mogą też łączyć się z systemami smart home. Istnieją także modele typu 2 w 1, które oprócz tlenku węgla wykrywają też na przykład dym albo gaz.
Oto nasz ranking czujników czadu do domu
Jikaida JKD-512COM – dobry i tani czujnik czadu i dymu
Na początek rozwiejmy wątpliwości dotyczące tego, czy da się kupić dobry czujnik czadu do 100 złotych. Jak najbardziej jest to możliwe, a za przykład niech posłuży Jikaida JKD-512COM. To niedrogie urządzenie, które oferuje precyzyjny pomiar natężenia tlenku węgla w powietrzu i głośnym sygnałem alarmowym ostrzega domowników, gdy poziom przekroczy próg bezpieczeństwa. Zintegrowany wyświetlacz LCD pozwala ponadto podejrzeć aktualne stężenie w każdej chwili. Do zasilania Jikaida wykorzystuje trzy „paluszki”, a gdy będzie kończyć się energia, czujnik cię o tym powiadomi. Nieprędko natomiast pojawi się konieczność wymiany całego urządzenia – żywotność sensora wynosi 7 lat. A, i najciekawsze – sprzęt pełni też funkcję czujnika dymu (ot, dwa w jednym).
FireAngel CO-9B-PLT – sprawdzony czujnik czadu do domu
W podobnej cenie oferowany jest czujnik czadu FireAngel CO-9B-PLT. To jeden z najpopularniejszych modeli producenta, który na rynku cieszy się bardzo dobrą opinią (z tego też względu inne warianty, jak chociażby CO-9D czy CO-9X10, także są godne polecenia i będą równie dobrym wyborem). Opisywane urządzenie oferuje dokładny monitoring poziomu tlenku węgla, co zostało potwierdzone certyfikatami BSI. Dzięki odporności na wilgoć i wstrząsy czujnik dobrze sprawdzi się w każdym pomieszczeniu w domu, a także poza nim (na przykład w przyczepie kempingowej lub na jachcie). Brak wyświetlacza obniża zapotrzebowanie na energię, w związku z czym wystarczą dwie baterie typu AA. Żywotność sensora zaś jest taka sama, jak u poprzednika, a więc wynosi 7 lat.
Kidde K7DCO – dobry czujnik czadu z wyświetlaczem LCD
Kidde to obok FireAngel najpopularniejszy producent czujników czadu. Właściwie wszystkie oferowane przez niego modele zasługują na rekomendację, ale do rankingu trafił najbardziej uniwersalny z nich: Kidde K7DCO. To czujnik tlenku węgla z certyfikowanym, wysokiej klasy sensorem elektrochemicznym, który cechuje się wysoką precyzją, niezawodnością i trwałością na poziomie 10 lat. W przypadku zagrożenia urządzenie emituje głośny alarm dźwiękowy połączony z sygnalizacją wizualną. Na stosowną informację możesz liczyć także w przypadku wyczerpujących się baterii, nieprawidłowego działania czy końca okresu eksploatacyjnego. Dopełnieniem całości jest wyświetlacz LCD, wskazujący aktualne stężenie czadu w powietrzu.
Eura CGD-50A2 – czujnik gazu i czadu, czyli dwa w jednym
Kolejną propozycją w naszym zestawieniu jest Eura CGD-50A2. Nowoczesny wygląd – choć najmniej ważny – z pewnością jest atutem tego urządzenia, ale przejdźmy szybko do tego, co kluczowe. A najważniejsza informacja jest taka, że jest to czujnik wyposażony nie w jeden, a dwa sensory: pierwszy odpowiada za monitorowanie stężenia czadu, drugi zaś wykrywa obecność gazu ziemnego. Połączenie tych dwóch funkcji sprawia, że możesz poczuć się w mieszkaniu zdecydowanie bezpieczniej. Oczywiście przekroczenie dopuszczalnych norm w obu przypadkach powoduje aktywację alarmu – zarówno akustycznego, jak i optycznego. Urządzenie wykorzystuje zasilanie sieciowe, co ma swoje plusy (baterie się nie wyczerpią), ale też minusy (brak działania przy braku prądu).
Ferguson FS2CO – czujnik czadu do systemu smart home
Benchmarkowy ranking czujników czadu zamyka Ferguson FS2CO. Urządzenie monitorujące stężenie tlenku węgla w powietrzu i emitujące donośny alarm dźwiękowo-wizualny w przypadku przekroczenia bezpiecznej normy. To jednak, co najciekawsze w tym modelu, to obecność łączności ZigBee, dzięki której może on stać się częścią systemu smart home. Po połączeniu go z centralką Ferguson FS2SH możemy liczyć na wygodne zarządzanie z poziomu aplikacji na telefon, a także powiadomienia. Dzięki temu informację o zagrożeniu otrzymamy nie tylko wtedy, gdy jesteśmy w domu, ale tak naprawdę wszędzie, gdzie tylko mamy połączenie z siecią.
Jeśli masz w domu inny system smart home, rzuć także okiem na takie czujniki jak Netatmo Smart Carbon Monoxide Alarm czy też Fibaro FGBHCD-001.
Na rekomendację zasługują również czujniki czadu z oferty firmy Gazex, które nie znalazły się w ścisłym rankingu wyłącznie ze względu na ich słabszą dostępność w popularnych sklepach RTV / AGD. Na uwagę szczególnie zasługuje Gazex DK-24 z precyzyjnym i niezawodnym sensorem półprzewodnikowym, wykrywającym tlenek węgla i gaz ziemny. Jego cena wynosi około 200-230 zł.

Komentarze
1https://lookerstudio.google.com/embed/reporting/6e9e9a7f-30ba-46a3-a077-03f9b5672ec1/page/ZrmDD
https://lookerstudio.google.com/embed/reporting/d876b066-892d-41ea-8cde-e093b0f6e58c/page/lrmDD
https://lookerstudio.google.com/embed/reporting/9981d6be-59d0-4a07-9f00-63fe36e3626b/page/srmDD
https://lookerstudio.google.com/embed/reporting/4c19ced4-5ec1-4453-b2bd-990250cacebd/page/AsmDD
https://lookerstudio.google.com/embed/reporting/2a2bd66b-8cfa-4112-b341-9f29448fe861/page/FsmDD
https://lookerstudio.google.com/embed/reporting/20bfd729-8297-48d9-b8ea-4ed2d569ce89/page/NsmDD
https://lookerstudio.google.com/embed/reporting/a4c50a97-4fd9-480d-819c-517d2da66c43/page/WsmDD
https://lookerstudio.google.com/embed/reporting/5837320d-2f29-4907-b2c2-c5eb5b5eb3ae/page/ismDD
https://lookerstudio.google.com/embed/reporting/023b1fd4-f206-47cf-8188-7bb970ec3e0a/page/qsmDD