SSD

Kingston SSDNow V+100 128GB SSD - Test, Cena

przeczytasz w 3 min.

 Kingston SSDNow V+100

Podstawowa specyfikacja

Interfejs:SATA II (3 Gb/s)
Format wielkości:2,5”
Pojemność:128 GB
Deklarowany odczyt maks.: 230 MB/s
Deklarowany zapis maks.:180 MB/s
Deklarowany IOPS - odczyt:38 000
Deklarowany IOPS - zapis:14 000
Deklarowany pobór prądu:3,6 W
Deklarowany MTBF:1 milion godzin
Deklarowany czas dostępu:poniżej 100 µs
Waga:128-151 g

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

 

Seria SSDNow V+100 firmy Kingston to reprezentant nieco starszej generacji dysków SSD, ale nośnik wciąż dostępny jest na naszym rynku w cenie od 720 do ok. 900 zł. Stosunek ceny do pojemności wypada przyzwoicie (jak na SSD), jednak prawdziwe pytanie brzmi: czy w tej cenie nie będziemy w stanie kupić nośnika bardziej wydajnego?

Kingston SSDNow V+100

Odpowiedź raczej nie jest optymistyczna dla modelu V+100. Od momentu jego debiutu, na rynku nastąpił wyraźny skok technologiczny, więc w tej chwili za nieco ponad 700 zł będziemy w stanie kupić nośnik OCZ Agility 3 o bardzo zbliżonej pojemności, ale radykalnie wyższej wydajności.

Kingston V+100 ma też swoje atuty. Urządzenie obsługiwane jest przez kontroler Toshiba T6UG1XBG, którego dało się spotkać również w standardowej wersji V+, jednak jego firmware został unowocześniony.

Kingston SSDNow V+100

Najważniejszą funkcją tego oprogramowania jest bardzo agresywna, niezależna od systemu operacyjnego funkcja Garbage Collection, czyli po polsku zbieranie nieużytków, odśmiecanie, czyszczenie. Jest to metoda zarządzania pamięcią dynamiczną, która pozwala przywrócić wydajność transferu w czasie pracy (bloki pamięci NAND są czyszczone dla usprawnienia przyszłych zapisów).

Cecha ta jest niezmiernie ważna dla OS-ów bez obsługi funkcji TRIM, dlatego nośniki Kingstona stosowane były w komputerach Apple MacBook Air (Apple TS064C) ze starszym OSX-em na pokładzie. Oprócz samego odśmiecania istotny jest też wzrost wydajności, choć obecnie nie jest on aż tak zadowalający, jak kiedyś.

128 GB pamięci realnie przekłada się na około 119 GB przestrzeni dostępnej dla użytkownika. Kości NAND produkowane są przez Toshibę (TH58NVG7P7EBAK2), a 128-megabajtowy bufor przez Microna (ONA17-D9HSJ).

Do minusów zaliczamy również zużycie prądu. Wspomniane agresywne odśmiecanie (Garbage Collection) pochłania niestety spore ilości prądu. Typowo zużycie wynosi ok. 2 W, a maksymalnie 3,2 - 3,6 W. Na szczęście dysk nie nagrzewa się za bardzo, a jego obudowa wykonana jest z solidnych paneli metalowych.

Kingston SSDNow V+100

W opakowaniu oprócz samego dysku znajdują się:

  • relingi umożliwiające montaż w miejscu standardowego dysku 3,5-calowego
  • obudowa przenośna z interfejsem USB 2.0
  • przewód USB
  • kabel SATA
  • przejściówka zasilania
  • płyta z oprogramowaniem do klonowania dysków
Ocena:
Wydajność - odczyt:
zadowalający plus
Wydajność – zapis:
zadowalający
Jakość wykonania:super
Wyposażenie:
super
Opłacalność:
zadowalający
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 720 - 900 zł