SSD

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Test dysków SSD

Nośniki SSD mają wiele atutów, do których zaliczamy przede wszystkim znakomitą wydajność, która w przypadku konstrukcji z interfejsem SATA III (6 Gb/s) dociera do pułapu 500 MB/s zarówno w trakcie odczytu, jak i zapisu. To naprawdę bardzo dużo. Korzystając z takich dysków jak OCZ Vertex 3, Kingston HyperX czy Corsair Force 3 GT  możemy oczekiwać gwałtownego przyspieszenia działania systemu operacyjnego i większości programów użytkowych. Start Windows w czasie około 10-12 sekund jest jak najbardziej możliwy.

Test dysków SSD

Naturalnie wysoką wydajność zapewniają nie tylko trzy wymienione modele. Tak naprawdę każdy z testowanych nośników w trakcie codziennego użytkowania spisze się lepiej niż typowy dysk twardy (HDD) 2,5 lub 3,5 cala o prędkości obrotowej 7200 obr./min.

Samsung SpinPoint, który pełnił tutaj rolę przykładowego „twardziela” należy do całkiem wydajnych dysków HDD przeznaczonych dla odbiorcy domowego, a mimo to był kilkakrotnie wolniejszy od przeciętnego nośnika SSD. W programie CrystalDiskMark (test 4K QD32) dysk ten wypadł kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy gorzej (np. 1 MB/s przeciw 371 MB/s)! Również czasy dostępu do danych są o wiele dłuższe, przez co klasyczne konstrukcje radzą sobie gorzej z operacjami wykonywanymi na dużej ilości małych plików.

Nośniki SSD wypadają też korzystniej pod względem odporności na wstrząsy i ewentualne uderzenia – kości NAND wytrzymają potężne przeciążenia nawet w czasie aktywności. Również temperatury notowane przez dyski flashowe są niższe. W platformie testowej (typowa obudowa midi ATX)  analizowane SSD-ki osiągały temperatury z przedziału 32-36 stopni Celsjusza, natomiast temperatury dysku HDD w czasie dłuższej aktywności zaczynały się na poziomie 39-40 stopni.

Problemem może być tylko relacja ceny do pojemności – ta o wiele korzystniejsza jest w przypadku dysków talerzowych. Gdy jednak zależy nam przede wszystkim na wydajności, to sprawa jest prosta – kupujemy „flaszkę” o pojemności przynajmniej 60 GB (SATA III w cenie od około 400 zł) i instalujemy na niej system i najprzydatniejsze programy użytkowe, natomiast muzykę, filmy i zdjęcia trzymamy na tanim, ale pojemnym twardzielu. Taki komplet zapewni wysoką szybkość działania, a przestrzeni dyskowej szybko nie zabraknie. W laptopie wyniana HDD na SSD nie tylko zapewni drugie życie starszym konstrukcjom, ale również pozwoli osiągnąć dłuższe czasy pracy na baterii, niezależnie od tego czy komputer jest stary, czy nowy.

Nagrodzone dyski

OCZ Vertex 3 Max IOPS Edition
OCZ Vertex 3 Max IOPS Edition

Super Produkt benchmark.pl

Corsair Force 3 GT

Corsair Force 3 GT

Super Produkt benchmark.pl

Kingston HyperX SSD
Kingston HyperX SSD

Super Produkt benchmark.pl

OCZ Vertex 3
OCZ Vertex 3

Dobry Produkt benchmark.pl

Intel SSD 510

Intel SSD 510

Dobry Produkt benchmark.pl
Przeczytaj także:
Jak przyspieszyć dysk SSD w Windows 75x SSD i 1x HDD - praktyczne testy dyskówDysk twardy - poradnik jak wybrać
Jak przyspieszyć dysk SSD w Windows 75x SSD i 1x HDD - praktyczne testy dyskówDysk twardy - poradnik jak wybrać

Komentarze

103
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    2
    http://www.ocztechnologyforum.com/forum/forumdisplay.php?254-Vertex3-Agility3-Solid3-support-and-discussion-forum

    +40 stron z problemami uzytkownikow.
    Super produkt? Raczej super zenada.
    • avatar
      Ethan
      2
      Nie rozumiem Waszego biadolenia problemów z dyskami SSD. Użytkownicy zawsze mieli problem ze sprzętem komputerowym, od zarania dziejów. Zawsze się trafi taka kombinacja sprzętu i oprogramowania, że nie da rady jej uzyskać w laboratorium. Trudno wymagać, aby producenci mieli wszystkie modele płyt głównych na stanie. Rozwiązanie jest jak zawsze proste, aktualizacja BIOSów i oprogramowania, a w ostateczności wymiana niekompatybilnego sprzętu. Sprzęt komputerowy to nie jest cep, który pasuje do każdej ręki. To nieco bardziej złożone narzędzie. :] Mam już trzeci dysk SSD, po Vertexie 1, Vertexie 2, OCZ Revo Drive X2 i jak na razie jedyny problem mam z z tym ostatnim. Przy czym jest to bardziej problem obsługi po stronie BIOSu płyty głównej i systemu operacyjnego niż samego dysku. Z Vertexami nie miałem nigdy żadnych problemów i służą mi do tej pory bez żadnej awarii.
      w 90% przypadków problemy ze sprzętem i oprogramowaniem wynikają z niewiedzy lub ignorancji użytkowników. Dopiero pozostałe 10% wynika z faktycznych problemów sprzętowo-programowych. :]
      • avatar
        force
        1
        masz racje... ja już mam i kiedy siadam do kompa z normalnym dyskiem czuję się jak bym pracował na pentium 133MHz... takie sa odczucia, po przesiadce... Ty na takim pracujesz ;)
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          Kolejny test z cyklu: jaki dysk wybrać? OCZ, OCZ, a może OCZ? Tytuł "Jaki dysk jest najlepszy?" jest grubym nadużyciem, moim zdaniem. Szkoda, że autor nie pokusił się o zaprezentowanie szerszej gamy produktów. Mamy tutaj 10 dysków SSD ale tylko 4 producentów, oczywiście dominuje OCZ. A gdzie Crucial M4, Samsung 470 (widoczny na zdjęciach) czy A-Data serii S599 (SATA II)? Trzy SSD na które praktycznie nikt się nie skarży.
          Kompletnym nieporozumieniem, niestety non stop prezentowanym w różnorodnych testach, jest przeprowadzanie porównania na sprzęcie rodem ze Star Treka. Ja sobie zdaję sprawę, że chodzi o pokazanie maksimum możliwości testowanego sprzętu. Ale wrzućcie sobie wreszcie na luz i zaprezentujcie wyniki testu na średniej klasy komputerze stacjonarnym lub laptopie. Standardem najczęściej spotykanym w laptopach wciąż jest SATA II. Chciałbym widzieć wyniki przystające trochę do rzeczywistości. Potem na forum czytamy: "Kupiłem do swojego starego laptopa Vertexa 3 i zamiast 460 smarków mam 280 smarków. Dlaczego?"
          O podnoszonych w innych komentarzach problemach z dyskami SSD OCZ, kontrolerach SandForce, czy gubieniem danych przez SSD Intela już nawet nie będę się rozpisywał. Wypadałoby aby autor omówił dokładnie te problemy, zanim wybierze "najlepszy dysk SSD". Pzdr.
          • avatar
            Konto usunięte
            1
            Kupiłem dysk SSD Kingstona HyperX 120 GB :D po przeczytaniu tej recenzji m.inn. i innych. Chyba jeden z najszybszych SSD i jak narazie śmiga jak rakieta
            W HD Tune Pro transfer minimalny 424 MB/s, maksymalny około 504 MB. Średni jest powyżej 490 a blisko 495 MB/s :D
            Access time między 0.066 a 0.075 ms.
            W Windows 7 nota maksymalna 7.9 :-)

            Ktoś wie jak skutecznie przyśpieszyć start Windows 7 na SSD? Ktoś ma jakieś dobre rady.
            • avatar
              Fugens
              -1
              Świetny artykuł. Tylko tak popatrzeć na te dyski SSD. Dyski SSD są szybsze od normalnych dysków, ale są drogie i mają małą pojemność. Dyski SSD na pewno wejdą na rynek pełną parą, jak producenci poprawią ich pojemność i zmniejszą cenę. Jak na razie ja nie panuję kupić sobie takiego dysku, za drogi i zwykłemu użytkownikowi starczy standardowy dysk.
              • avatar
                spawnever
                -2
                Na pewno bezcelowym porównaniem jest dysku pojedyńczego HDD z dyskiem SSD, który swoje zalety ma. Tu minimum HDD powinien być w RAID 0 i nawet taki RAID cenowo nadal jest bez porównania. Osobiście posiadam 2x WD Caviar FAEX 1TB w RAID 0 i gdyby dołożyć tylko jeden dysk jeszcze do macierzy myślę, że już tak swobodnie SSD sobie nie porozmawia. Dalej wtedy cenowo wychodzę na prowadzenie, wydajność zbliżona i jeszcze w całym zakresie pojemności bo SSD to tylko kilkaset GIGA. A WD na prawdę ostatnio robi dobre dyski. Od 1,5 roku nie miałem żadnego błędu z macierzą i nie straciłem nawet bajta danych.
                • avatar
                  spawnever
                  -2
                  Do czynienia osobiście z SSD nie miałem, ale szczegółowe testy różnych serwisów i też relacje kolegi, który prowadząc firmę posiada serwery w niej, nie zamontowałby tam dysków SSD. Mają pewne wady na poziomie materiałów z jakich są wykonane. Choćby nie muszę się zastanawiać z jaką częśtotliwością dane są modyfikowane na dysku, mam sporo większą pojemność, niższą cenę i porównywalną wydajność. A czas dostępu nadrabiam defragmentacją, którą wykonuje co jakiś czas (trwa na prawdę krótko w RAID 0), więc to też mało solidny argument. Po za tym dokup jeszcze zwykły HDD na składowanie danych; no sorry, ale mając sporo pieniążka wolę używać głowy (bez obrazy) PS. Samsung F3 tutaj w sprawie wydajności jednak parę dobrych procent odbiega od WD Caviar FAEX 1TB. Więc 4 dyski (RAID) to może być i nawet wydajność o 25% mniejsza.
                  • avatar
                    Sniko
                    0
                    Czyli który wygrywa w konkurencji cena/jakość bo to chyba najważniejsze...
                    • avatar
                      lothar87
                      0
                      Racja, powinno być to zawarte w artykule. Niemniej jak dla mnie to Kingston warty jest zainteresowania - z uwagi na dołączone akcesoria
                      • avatar
                        0
                        Zastanawiam się jakby testy wypadły na innej płycie głównej (z innym chipsetem niż P67 i Z68) ;D
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Poprawcie linki do sklepu Komputronik bo jak klikam na Kingstona HyperX to mi się jakiś program matematyczny do zakupu pojawia. Inne tez lipa.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            ...znowu marudze, ale czy testy w ktorych wiekszosc dyskow osiaga indentyczne wyniki lub rozni sie o 0.01% cokolwiek mierza? Przeciez to nie daje uzytkownikowi zadnej wartosciowej informacji (w przeciwienstwie do takiego np Ananda).

                            Swoja droga - fakt ze nawiekszy producent czyli Kingston w koncu wypuscil swoja wersje SandForce-a dobrze swiadczy o kontrolerze. A ze Vertex mial problemy? No coz - jedni testuje wersje Beta w labie - inni na klientach ;]
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Mogliście dać jakieś dyski na PCIe ;)
                              • avatar
                                DyndaS
                                0
                                Ciekawy ten kingston ale jak zwykle cena SSD ;x
                                • avatar
                                  WWWariat
                                  0
                                  Czemu pod kazdym artykulem pod SSD jest bidolenie ze drogie ? 120 GB za 800 zl da sie wyrwac... a komfort pracy jest o wiele lepszy.
                                  • avatar
                                    kropak
                                    0
                                    Cena jak cena można przeboleć jak i pojemność tylko jedno mnie ciągle powstrzymuje jeszcze przed zakupem... awaryjność i problemy z tymi dyskami. Jak z tym się uporają to będzie można kupić.
                                    • avatar
                                      LocutusOfBorg
                                      0
                                      Problem jest większy niż się wydaje u wszystkich producentów z kontrolerem sandforce... fora serwisowe Patrot, OCZ, Corsair pękają w szwach - wątki po 100stron postów z opisami problemó... oraz zapewnieniami serwisu "We will get to the bottom of this".... i nic od pół roku !! Problemy dotyczą zarówno dysków droższych i ze średniej półki.


                                      Problemy są duże. Nie potrafią go zreplikować. Z wersji nz wersję firmware u niektórych pojawiają się problemy nowe u niektórych znikają.... i albo sterownik sandforce jest po prostu felerny i wszyscy dają się nabić w butelkę. W 60% testów jakoś nikt nie pisze o problemach z SSD... ciekawe dlaczego :P
                                      • avatar
                                        Michur
                                        0
                                        Gdy Samsung zaleje rynek tanimi dyskami ssd ceny na pewno poszybują w dół. Dziś taki dysk to wypasa za rok będą robili za tą kasę po tera i więcej.
                                        • avatar
                                          kropak
                                          0
                                          Hmm... zajrzyj pod maskę ;) może tam naprawdę siedzi pentium 133 i co się dziwisz hehe
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Po 6 miesiącach pracy z SSD nie widzę możliwości powrotu do HDD, różnica jest kolosalna i tyle w temacie.
                                            • avatar
                                              Bany_krk
                                              0
                                              niestety już na forum zdarzają się tacy co twierdzą że komp będzie wydajniejszy po włożeniu ssd, ehh...
                                              • avatar
                                                mielonka
                                                0
                                                Niestety kolejny test na sprzecie ktory maja jedynie nieliczni :( Przydalo by sie porownanie w/w dyskow na innych kontrolerach poczawszy od ICH9/10R poprzez karty PCIx z Marvelem czy ASMedia.

                                                Nie kazdy chce kupowac nowy komputer tylko po to, by zamontowac SSD w najnowszych wersjach. Poczciwe Core Duo/Quad czy tez Athlon/Phenom jest wystarczajace, a tam SATA 6gbs niestety nie uswiadczy. I tu zaczynaja sie schody ... ktorych nikt nie chce wyprostowac :(


                                                • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  biorąc pod uwagę samą awaryjność to SSD lepiej wypada od talerzówek, byle pierdnięcie i od razu coś się rozwala, non stop relokodowane sektory itp.

                                                  W laptopach już od dawna powinny być SSD bo jest słynne powiedzenie że miara wydajności komputera jest wydajność najsłabszego elementu
                                                  • avatar
                                                    jimi83
                                                    0
                                                    hejka. potwierdzam ,problemy dotycza kontrolera sandforce-2281, nawet na stronie SandForce bylo/jest Info o tym ze sa problemy z nim , jak pamietam napisali cos takiego " Jednak nie wstrzymamy produkcji z racji tego problemu poniewaz wystepuje on w mniejszosci , bedziemy sie starac usunac problem jak najszybciej, wspolpracujemy z wszystkimi firmami ktorych on dotyczy,i udostepnimy firmware" ...i gdzie bym nie wszedl czy to ocz czy corsair na forum jest masa uzytkownikow co maja problemy z BSOD(F4..) , nie wykrywanie pod biosem , freeze systemu na 20 sek, sam chcialem kupic ssd corsair ..ale gdy przeczytalem o tych problemach zrezygnowalem . mam starszy model corsair ssd /sata 2 i chodzi dobrze. wiec sie narazie wstrzymam. i dokladnie jest tak jak ktos pisal ,na roznych konfiguracjach dziala a na niektorych nie. ze starszym kontrolerem nie bylo tyle problemow. pozdro
                                                    • avatar
                                                      LocutusOfBorg
                                                      0
                                                      Zobaczcie recenzje na www.newegg.com .. wiem, że to sklep, ale tam na te komentarze reagują producenci. Na 100 opinii blisko 30% zgłasza problemy z najszybszym i najdroższym produktem tego producenta - OCZ Vertex 3 Series – MAX IOPS Edition - to nie jest pomijalna ilość .... Na prawdę zastanawiam, się czy w ogóle nie odpuścić sobie zakupu SSD na razie ...
                                                      • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        Witam,

                                                        ja też mam problem z OCZ Agility 3 , zwiecha w systemie uruchamiam kompa i nie widzi OCZ. Odłączam kabel sata , podłączam i już widzi dysk. Trochę paranoja. Trzeba go oddać na gwarancję.
                                                        • avatar
                                                          Kenjiro
                                                          0
                                                          Artykuł bardzo po łebkach, w zasadzie to samo co wszędzie, szczególnie, że nie ma informacji o żywotności i innych problemach SSD.
                                                          Warto by było, gdyby w końcu jakiś portal zabrał się za podłączenie kilku dysków i zapuszczenie softu, który będzie zapisywać non-stop dane w kolejnych sektorach, aby zmusić dysk do jak największej pracy na celach. Wg wstępnych obliczeń po tygodniu powinny już się pokazywać pierwsze problemy, ale co to tydzień czy dwa w labie, prawda? ;)
                                                          • avatar
                                                            hideo
                                                            0
                                                            art fajny, najbardziej spodobał mi się SSD Kingston, OCZ jak widać wyżej straszy awaryjnością
                                                            • avatar
                                                              Konto usunięte
                                                              0
                                                              7 dysków w teście ma kontrolery Sandforce i są z nimi poważne problemy, na dodatek jeszcze nie rozwiązane.

                                                              nie wiem co komu po świetnych wynikach, jeśli dane straci po tygodniu-miesiącu albo w pierwszej godzinie...

                                                              powinno w artykule być jasno napisane że z niektórymi dyskami są poważne problemy i należałoby wstrzymać się z ich kupnem.
                                                              • avatar
                                                                Konto usunięte
                                                                0
                                                                Potwierdzam ze dyski SSD od OCZ sa wadliwe sam miałem dwa oba padły po 2 miesiacach dostałem nowe w ramach gwarancji ale wolalem sie juz nie męczyć z tym shitem. Na formach OCZ wyraznie pisze ze te dyski sa i beda wadliwe i żaden firmware ani Bios tego nienaprawi, wiec je sprzedałen na allegro :P
                                                                • avatar
                                                                  Markus1
                                                                  0
                                                                  Ciekawe czemu nie ma Cruciala m4. Większość krajowych serwisów jakoś unika porównania, co innego rasowe sklepy ze sprzętem. Wszystkie zdecydowanie je polecają, gdzie leży prawda?
                                                                  • avatar
                                                                    Konto usunięte
                                                                    0
                                                                    No właśnie brak cruciala M4 i teraz nie mam pojęcia co lepiej kupić. Corsair SSD Force 90GB czy o połowę droższego M4 128GB. Corsair jest na sandforce więc obawiam się awaryjnośći a dodatkowo crucial dostał nowy firmware FW0009 poprawiający jego działanie.
                                                                    • avatar
                                                                      Konto usunięte
                                                                      0
                                                                      A gdzie tabela pt Cena za 1 GB ? bo jakoś nie zauważyłem
                                                                      • avatar
                                                                        xangel
                                                                        0
                                                                        Mam OCZ Vertex 2 240GB i muszę powiedzieć, że w HP nc6320 nie startował on za pierwszym razem. Po prostu lapek nie widział dysku, trzeba było nacisnąć Alt+Ctrl+Del i wtedy już startował normalnie :) Wygląda to na jakiś konflikt z lapkami HP bo sporo tego typu problemów jest na forach.
                                                                        Ale po przełożeniu tego dysku do Acera 5552G muszę powiedzieć, że jest idealnie :) Wszystko działa jak należy, żadnych freezów. Dysk mam około 4 miesięcy, zobaczymy jak będzie dalej.....
                                                                        • avatar
                                                                          Konto usunięte
                                                                          0
                                                                          w OCZ Vertex 3 Max IOPS 120GB SSD jest błąd Interfejs: SATA II (6 Gb/s)
                                                                          • avatar
                                                                            Konto usunięte
                                                                            0
                                                                            Od pojawienia się nazwy mojej płyty do załadowania pulpitu mija 31 sekund.Niektórzy liczą boot systemu od momentu pojawienia się napisu "Trwa uruchamianie Windows 7" wtedy miał bym jakieś 18 sekund.

                                                                            Da się to jakoś przyśpieszyć żeby system wstawał w jakieś 15 sekund od pojawienia się nazwy płyty?
                                                                            • avatar
                                                                              pivozlob
                                                                              0
                                                                              WItam

                                                                              Mam problem moze bedzie mogli mi pomoc .. mam nowego SSD corsair force 3 60 gb sata 3 (najnowszy firmaware 1.3) i plyte gl Asus P5Q deluxe , świeży win7 64 bit .. otóż dysk działa wolniej niź powinien ( takie jest moje wrażenie) ctystal disk pokazuje : seq 206/66, 512K 195/ 62 4K 25/47,6
                                                                              4KQD 32 86,61 / 63,5 rozumiem ze sata II ale czy zapis nie powinien byc szybszy ?
                                                                              • avatar
                                                                                lukczas
                                                                                0
                                                                                sam skusilem sie na corsair nova2 60gb, ale ze jest na sandforcie to ma problemy z multitaskingiem. Sam system smiga szybko ale jak tylko zaczynam cos instalowac i probuje np korzystac z przegladarki to system staje na kilka sekund. Na forach corsaira pisza o tym problemie ale niestety firma milczy, jak by ktos mial zamiar go kupowac to stanowczo odradzam!!!
                                                                                • avatar
                                                                                  rafino
                                                                                  0
                                                                                  oj tam oj tam
                                                                                  sprawdzcie proszę różnice we wczytywaniu się sejwów Civilization V na późnych etapach rozgrywki i dużych mapach. to idzie w minuty. służę sejwem. mogłobybyć ciekawe. a nie 5 czy 3 sekundy F3AR-a.
                                                                                  • avatar
                                                                                    Konto usunięte
                                                                                    0
                                                                                    swego czasu jak kupowalem dysk ssd, to duzo czytalem na forACH I RZECZYWISCIE LUDZIE ODRADZALI DYSKI OCZ. wybralem cruciala m4 i jestem baaardzo zadowolony i nie zaluje zakupu. zero jakichklolwiek problemów, a szybkosc rewelacyjna
                                                                                    • avatar
                                                                                      Konto usunięte
                                                                                      0
                                                                                      Pamiętajcie, że z OCZ jest jak np w laptopach z HP, najwięcej się sprzedaje i bije konkurencje, więc suma sumarum najwięcej jest reklamacji...
                                                                                      • avatar
                                                                                        Andari
                                                                                        0
                                                                                        Posiadam dysk Solid 3 ale prędkości ma znacznie lepsze... (.)